Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máme linii svatého Michaela také v Čechách?

Posvátné siločáry vedoucí krajinou, to jsou tzv. ley lines. Jejich výzkum je nejdále nejspíš v Anglii, kde také tento pojem vznikl. Nejznámější siločárou je tzv. linie sv. Michaela, jež spojuje taková významná místa jako jsou Glastonbury nebo Avebury. 

Beltainova linie

Existenci této siločáry prokázali ve své knize „The Sun and the Serpent“ (Slunce a Had) britští geomanti Hamish Miller a Paul Broadhurst. Linie začíná v Lands End v Cornwallu a končí v Hoptonu v hrabství Essex.  Kromě již zmíněného Avebury ( viz Avebury – místo zasvěcené záhadám) a Glastonbury (Glastonbury – kraj mýtů a pověstí) na ní leží některá další významná místa, jako například hradiště Oliver Castle u Devize ve Wilshiru nebo pahorek Burrowbridge Mump se zříceninou z 12. století.  Kromě toho se na ní nalézá celkem padesát odpovídajících kostelů, kapliček, hradů a kamenných křížů. Většina zdejších kostelů je zasvěcena sv. Michalovi nebo sv. Jiřímu. Nejzajímavější je ovšem fakt, že každého 1. května, tedy o prastarém keltském svátku „Beltine“, ukazuje ve směru východu slunce.

Co je ovšem nejzajímavější, je to, že tato nejznámější anglická ley line má svojí obdobu i u nás v Čechách. Nyní se přenesme na pole k obci Klobuky poblíž Slaného. Zde totiž od pradávných dob stojí největší menhir v Čechách, známý jako „Zkaměnělý pastýř.“ Jeho význam ani stáří neznáme. A právě zde se podařilo v roce 2000 Ing. Zdeňku Ministrovi prokázat, že právě na 1. května, tedy o Beltainu, zde vychází Slunce přesně za horou Říp.

Neméně tajuplná je i samotná hora Říp. Nejen, že je známá z pověsti o praotci Čechovi. Tento vrchol byl posvátný pro naše předky od nejstarších dob, Kelty nevyjímajíc. A tak se k ní váže i řada dalších legend a pověsí. Věděli byste například to, že o Květné neděli se prý hora otevírá a uvnitř je možno spatřit velký palouk, kde se pasou koně se zlatými podkovami? Prý je v něm také rybník s hejnem hus zlatého peří a kvočna s dvanácti zlatými vejci. Jiná pověst vypráví o vzniku kopce. V jeho stavbě prý soutěžil sv. Petr s čertem.Dnes je zde románská rotunda svatého Jiří. A nedaleko od něj bylo objeveno několik čtvercových mohyl, takže mnozí uvažují, že se mohlo jednat též o pyramidy )viz Svět plný pyramid).

Na opačné straně od Klobuk, jako je Říp, se nalézají Kounovské kamenné řady. Tuto památku bych asi označil za nejznámější a asi i největší megalitický komplex v České republice. Kdysi jsem o něm psal i samostatný článek (Kde leží český Carnac?)

Takže se odvážím říci, že linie svatého Michaela tak má skutečně svůj protějšek i zde v Čechách. Jenomže zkusme se podívat na tuto linii více a zjistíme, že ona tři místa, zde vůbec nejsou osamocena. Jinak řečeno, nalézají se na ní a nebo v její těsné blízkosti (max. do 1 km) další velice zajímavé oblasti a objekty. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

K o k o ř í n s k o : Na této linii leží i oblast skalních měst, jež jsou i hodně bohatá na nálezy z nejstarších pravěkých dob.

H o u s k a : tajuplný hrad, postavený Přemyslem Otakarem II., k němuž se váže řada pověstí především o tajuplné díře do pekla, která se zde nalézá. I v současné době se tu zas několik lidí údajně setkalo s projevem duchů. Svojí magii vzbuzuje i tajuplná hradní kaple vyzdobená hermetickými motivy. http://www.hrad-houska.cz 

D r á b o v n a : pískovcové skalní město mezi Malou skálou a Turnovem. Je zde pravěké sídliště z doby kamenné a zbytky hrádku. Jen pro zajímavost: když jsem zde před dvěma roky byl, spatřil jsem jeden zdejší skalní útvar, který by se klidně mohl nazvat „Hlava mimozemšťana“.

V r a n o v : skalní ostroh nad Malou Skálou, kde byl postaven pozdně gotický skalní hrad, jenž byl v 19. století přestavěn na tzv. Panteon. Po něm se pak jmenuje celý skalní masiv mezi Malou skálou a Frýdštejnem. Jednou z vytesaných postav, která se zde nalézá, je i bájný keltský pěvec Ossian, jemuž je věnována i zdejší jeskyně.

N á v ar o v : zřícenina hradu, stojící nad soutokem potoka Zlatníka s říčkou Kamenicí, postaveného ve 14. století.

R ů ž e n č i n a z a h r á d k a : asi 1 km poblíž prodloužení této linie až do Krkonoš se nalézá záhadný objekt, jehož původ též zatím nebyl uspokojivě vysvětlen. Růženčina zahrádka na severním svahu vrcholu Kotle. Vyskytly se názory, že se jedná o kultovní místo pravěkého lidu popelnicových polí či místo pro pěstování léčivých rostlin, či místo odpočinku hrabě Harracha a jeho manželky Rosy nebo dle pověsti kamenný kruh, který zde z žalu navršila komtesa Růženav 10. století. Dle mého názoru by však mohlo jít o val s obdobným významem jako jsou obrazce pro bohy, jaké známe třeba z Peru, z USA nebo z Velké Británie (Po stopách obřích křídových postav). Val je totiž dobře vidět z výšky, o čem je možné se přesvědčit na googlemapě. Mohla by to klidně být i nějaká květina či dokonce růže, čímž by se její název přenesl i do jejího tvaru. http://www.kpufo.cz/oblasti/meg/album/kartoteka/mspindmlyn/ruzahr.htm

O k o l í   Ž l u t i c : Pokud se nyní vydáme na opačnou stranu od Kounovských řad, nemůžeme si nepovšimnout, že linie prochází zajímavou oblastí v okolí Žlutic. Je zde například vrch Vladař s jedním s největších keltských hradišť v ČR. Dále zříceniny hradu Nevděk, hrad o kterém existuje mnoho zpráv o zakopaných pokladech. A pak samotné Žlutce, ze kterých se též zachovalo spoustu legend a pověstí například o dvanácti zakopaných zlatých soch apoštolů a nebo o ďáblu v podzemí města, jenž zde prý i zanechal své otisky ve skále. Mimochodem po Řípu a Housce je to třetí místo na této linii, ke které se váže pověst o čertovi.

M a r i á n s k é    L á z n ě : i toto místo bohaté na přírodní léčivé prameny leží na této linii

D a l š í   m í s t a   v   z a h r a n i č í : pokud linii prodloužíme mimo území naší republiky, zjistíme, že na ní leží i významná evropská města. Například Norimberk v Německu nebo Strasbourg ve Francii. Na opačné straně, v Polsku to je zas Wroclav, Lodž nebo Varšava. 

Takže máme tu dvě významné linie, jejichž směr odpovídá pozici východu Slunce o prastarém keltském svátku Beltine. Anglickou a tu středoevropskou. Zřejmě to musel být pro naše předky hodně významný svátek. A také byl. Měl funkci tzv. pololetí, začátku teplého a konce studeného období. Bylo zvykem při něm zapalovat i velké ohnivé vatry, čím se tento zvyk dochoval i do současnosti v podobě tzv. pálení čarodějnic (Pálení čarodějnic nebo Beltine?) Musela to tedy být pro naše předky silná magie. Což dosvědčují i množství magických míst, které se na této linii nalézají.

Ovšem napadla mne ještě jedna možná souvislost s touto linií. Slunce v tomto směru nevychází jen pouze 1. května. Stejný azimut mu též odpovídá i v létě, a to kolem 12-13. srpna. Je jen náhoda, že právě této noci vrcholí maximum snad nejznámějšího meteorického roje Perseid, kdy je možné pozorovat až 110 meteorů za hodinu? (Perseidy - Wikipedie, otevřená encyklopedie).  Padání meteorů totiž muselo na naše předky působit tak trochu mysticky. Co když si při něm například představovali sestupování svých bohů z nebes?

Zdroje a doporučená literatura:

Odkazy uvedené v článku

Stejskal M.: labyrintem tajemna aneb průvodce po magických místech Československa, Paseka, Praha, 1991

Lenková J. a kolektiv: Velká kniha tajemství a záhad, Regie, Praha, 2001

Hesemann M.: Záhadné kruhy v obilí, Etna, Praha, 1997

www.kpufo.cz

foto: autor, google.com/maps

související články:

Ley lines z mého pohledu

Tajemná místa dávné Anglie

Autor: Libor Čermák | středa 21.10.2009 11:31 | karma článku: 31,35 | přečteno: 8776x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,52 | Přečteno: 149x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám