Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Zpráva o agrosymbolech na konci léta

13. 09. 2009 17:00:00
Takový už je koloběh roku. Jak léto spěje ke svému konci, tak se stále častěji setkáváme i s posekanými obilnými lány. To se samozřejmě promítá i do celkového počtu nově vzniklých obilných agrosymbolů. Ale i toto období nám v této oblasti může přinést nejedno překvapení.

ticombe.jpg
V minulém díle (Záhadné agrosymboly dobývají nejen Anglii, ale i Střední Evropu ) jsme skončili zhruba v polovičce srpna. A tam tentokrát začněme. Dne 16. srpna 2009 vznikl asi nejvýchodnější wiltsirský obrazec. Stalo se to u vesnice Ticombe. Pokud bychom se odtud vydali po silnici, která kopíruje prastarou románskou cestu, a to směrem k Andoveru, tak zde bylo možné spatřit nádherný obrazec v obilí ve tvaru osmicípé květiny, skládající se také z jednoho centrálního kruhu, čtyřiceti kruhů menších a čtyřiceti osmi malých kroužků. Jak celý obrazec vypadal, se můžeme podívat na
Tidcombe, nr Burbage.

knights.jpg
Během srpna se objevila novinová zpráva o dalším obilném obrazci, který vznikl na jihu Anglie u vesničky Knights in the Bottom v hrabství Dorset. Jeho přesný vznik neznáme. Jeho tvar se skládá ze čtyř kruhů a dvou spojených půlkruhů. Navštívit ho můžete na stránkách cropcircleconnectoru Knights in the Bottom.

wayland4.jpg
Zřejmě poslední obrazec letošní sezony (ale nikdy neříkat nikdy, neboť vloni sezona pokračovala i během září) se objevil 29. srpna 2009 u Knighton Hill, poblíž pravěké hrobky Wayland Smithy, o které jsem podrobněji psal v článku
V kraji Bílého koně. Stejně jako vloni byla sezony ukončena opravdu v zajímavé obilné plodině, a to v kukuřici. Kukuřice, jak známo, má o dost silnější stonek, než taková pšenice nebo ječmen. A proto, když se v tomto porostu objeví záhadný obrazec je třeba zvýšit naší pozornost. A stejně tomu tak bylo u tohoto obrazce. Jeho tvar byl též zajímavý, jednalo se o fraktál vytvořený z kroužků a poskládaný do jakého si obráceného písmene „S“. Ale těch zajímavých obilných jevů, které se zde nalézaly! Například stojící shluky kukuřice v centrech kruhů, podivně spletené trsy, zvláštnosti ve stéblech a další. Nejlépe jsou vidět na webových stránkách tohoto obrazce na Knighton Hill, nr Wayland Smithy. Jak je vidět, obrazce v kukuřici se již tradičně stávají typické pro závěr sezony.

norsko.jpg
Nové případy se objevili i jinde v Evropě. Další zemí, kde se letos objevily záhadné kruhy v obilí se stalo dne 20. srpna 2009 Norsko. Obrazec ve tvaru prstence s jakými si dvěma rohy se objevil na poli u
Rćlingen u Osla. Jak zde badatelé podotýkají, ve středu prstence se nenalézají žádné stopy po případných šprýmařích. Více viz na Raeingen.

srn2.jpg
Dva nové případy ohlásila také Spolková republika Německo. První byl ještě z července. Objevil se 26. července mezi obcemi
Gertenbach - Hübenthalv Hessensku mezi obcemi. Jeho tvar je dokonalý symbol jang-jin. Zajímavé je také to, že nedaleko obrazce se tyčí vrch se středověkým hradem Schloss Berlepsch. bavorsko.jpg
Další německý případ je z 2. srpna 2009. Vyskytl se u obce Illschwang v Bavorsku asi sedmdesát kilometrů od našich hranic. V tomto případě šlo o jakousi soustavu kruhů s trojúhelníkem. Oba německé případy je možné navštívit na stránkách německých badatelů: http://www.kornkreise-forschung.de .

A co závěrem? No, že letošní sezona agrosymbolů se tedy nejspíš nachýlila ke svému konci. Přinesla nám řadu překvapení. Především na jaře to bylo množství obrazců v řepce. Od konce května do srpna to už byly klasické případy agrosymbolů, z nichž nejpůsobivější dle mého názoru byly: Medúza od Waylands Smithy , živočich od Martinsell Hill, indiánská čelenka od Silbury Hill, obří hvězdice od Martinsell Hill , planetární soustava od Windmill Hill, mandala od Wayland's Smithy Long Barrow. Je to sice jen můj názor, každý však může mýt na to názory jiné.

Dočkali jsme se také zajímavých obilných jevů z nichž ty nejzajímavější se vyskytovaly například v těchto piktogramech: Kruh na East Field u Alton Barnes, piktogram u Silbury Hill, spirála od West Overton u Lockeridge a určitě i u „S“ od Knighton Hill u Wayland Smithy.

Všechny letošní agrosymboly jsem také celou dobu poctivě zaznamenával do svojí googlemapy, aby si každý mohl udělat názor, kde je možné se s nějakým tím obrazcem setkat. Co se týče počtu agrosymbolů, nejplodnější bylo okolí anglické obce Alton Barnes se šestnácti zaznamenanými případy. Plodné bylo též o osm kilometrů severnější Avebury, kde jich též byla zaznamenána celá řada. Letošní novinkou byl četnější výskyt kolem pravěké hrobky Wayland Smithy (hrabství Oxfordshire), v jejichž bezprostřední blízkosti byly letos zaznamenány čtyři agrosymboly. Z území mimo Spojené království bylo častým výskytem tradičně Hessensko ve Spolkové republice Německo a překvapení byl zvýšený počet agrosymbolů v okolí nizozemského města Standaardbuiten. Na své mapě jsem zaznamenal přes sto dvacet obrazců, což je obvyklý počet, možná i mírně lepší. Takže, jak je vidět, tento jev je nezávislý na právě probíhající celosvětové ekonomické krizi. Je tedy možné, že jeho původ by nemusel být tedy v něčem, co je napojeno na světovou ekonomiku.

Ale když už mluvíme o ekonomické krizi, musím se zmínit o tom, že i zde se trochu promítla. A v čem? Problémy se totiž zřejmě nevyhnuly anglickému centru Kruhů v obilí „The Barge Inn“. Jenomže se rozjel nový projekt (viz www.bargeinncommunityproject.com), který má za cíl to, aby i do budoucna bylo toto tradiční místo setkávaní cerealogů z celého světa příhodné pro tento účel. Když jsem zde vloni byl, nemůžu zapomenout na neopakovatelnou atmosféru, která zde panuje jak v lokále, tak v kempu. Abych ji přiblížil i ostatním čtenářům, publikuji zde několik fotografií, jež se alespoň trochu pokusí tuto neopakovatelnou atmosféru zmapovat:

DSC05235.JPG

DSC05317.JPG

DSC05318.JPG

DSC05320.JPG

DSC05321.JPG

DSC05322.JPG

DSC05324.JPG

DSC05325.JPG

DSC05462.JPG

DSC05481.JPG

A dále zbývá jen čekat, jaká další překvapení nám fenomén obilných kruhů přichystá do budoucna. Zdroje:

www.cropcircleconnector.com

www.cropcircle-archive.com (i diagramy)

www.kornkreise-forschung.de

Související články:

11. díl: Záhadné agrosymboly dobývají nejen Anglii, ale i Střední Evropu

10. díl: Opět léto plné tajuplných agrosymbolů

9. díl: Pestrost červencových agrosymbolů

8. díl: Kruhy v obilí v dalších třech evropských státech

7. díl: Co den, to nový obrazec v obilí

6. díl: Červnové agrosymboly zdobí Anglii a Itálii

5. díl: A další zprávy o nových obrazcích v obilí

4. díl : Záhadné agrosymboly: už nejen v Anglii

3. díl: Tajemné agrosymboly vstoupily do letošní druhé fáze

2.díl: Jarním kruhům v obilí dominuje řepka

1.díl: Šokující start letošní sezony agrosymbolů

seriál Kruhy v obilí - rok 2008

Autor: Libor Čermák | neděle 13.9.2009 17:00 | karma článku: 16.74 | přečteno: 2853x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výlet na noční stranu Europy

Jak se bude cítit astronaut na neosvětlené, noční straně Europy? Nové experimenty ukazují, že tam dochází k zajímavým optickým jevům. (délka blogu 8 min.)

23.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 300 | Diskuse

Zdenek Slanina

Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?

Akademie si volí nové vedení každé 4 roky, a teď v prosinci to bude už poosmé. Osmička - toť v Japonsku i jinde šťastné číslo. Získá akademie na tento už 8. pokus konečně vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?!

20.11.2020 v 15:33 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 4218 |

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 721 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co právě dělají sondy na sousední planetě? Díky pozemským sondám je poslední dobou na Marsu pěkně rušno (délka blogu 5 min.)

19.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.74 | Přečteno: 354 | Diskuse

Dana Tenzler

Zirkon - kámen mnoha barev

Je to přírodní minerál, který si laik často plete se zirkonií - umělou imitací diamantu. Co je to zirkon a jak vypadají šperky, které jsou z něho zhotovené? (délka blogu 5 min.)

16.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz