Záhady Nového Mexika

14. 08. 2015 9:27:13
Nové Mexiko je mezi záhadology nejznámější hlavně díky roswellské hávárii UFO. Ovšem zdaleka to není jen tato událost. Tento článek by chtěl čtenáře upozornit na celou řadu dalších záhad a zajímavostí.

Nové Mexiko je stát USA zhruba o velikosti Polska. A proto v sobě ukrývá mnoho dalších záhad. Tak například:

---------------------------------------------------------------------------

Údajné havárie UFO (červeně)

Údajnými haváriemi UFO v Novém Mexiku jsem se podrobněji věnoval v článku „Kolikrát došlo v Novém Mexiku k havárii UFO?“. Ale aby byl můj výpis ucelený, přidávám jejich seznam i sem:

31. května 1947: Socorro,

2. července 1947: Roswell

4. července 1947: Roswell

25. března 1948: Aztec

1948: základna White Sands

30. ledna 1949: Roswell

10. září 1950: Albuquerque

1953: Nové Mexiko

12. dubna 1954: Roswell

24. dubna 1954: Bandelier

Červenec 1957: Carlsbad

12. červen 1962 základna Holloman

kolem roku 1968: Alamogordo

Květen 1974, Chili

1. prosince 2001: Tucumcari

Konec srpna 2005: Standing Rock

Podrobnosti o jednotlivých případech, jak jsem psal mám v článku: Kolikrát došlo v Novém Mexiku k havárii UFO?“.

---------------------------------------------------------------------------

Další UFO události (zeleně)

Nové Mexiko nejsou jen havárie UFO, ale i celá řada dalších podivných setkání s neznámými létajícími objekty a dalšími věcmi, které s UFO souvisí. Zde jsem vybral několik nejznámějších:

Roswell:

Toto město je kromě slavné havárie UFO známé i svým muzeem UFO (viz http://www.roswellufomuseum.com

Vojenská základna Dulce:

V poslední době se hodně mluví o údajné několikapatrové podzemní vojenské základně u města Dulce, kde má prý docházet ke kontaktům s mimozemšťany. Zatím jsem o tom slyšel pouze z televizního seriálu „Odhalení: Mimozemské spisy“. A tak o tom tolik informací nemám.

Las Cruces, 10. srpna 1949:

Mylsím, že jste už možná slyšely jméno Clyde Tombaugh. Pokud ne, tak to byl astronom, jenž v roce 1930 objevil planetu Pluto. A kromě toho byl i poradcem vlády USA. Tento prominentní vědec se však stal 10. srpna 1949 svědkem skutečného pozorování UFO. Stalo se to, když se svými příbuznými seděl večer na terase svého domu v Las Cruces a dívali se na noční nebe. Kolem 22:45 hod se objevila formace světel, která klouzala po obloze. Když se světla trochu víc přiblížila, bylo možné rozeznat, že podivný objekt má tvar doutníku. Co to bylo? V každém případě se v této události setkal s UFO a též se k tomu veřejně přiznal přední americký astronom.

Zdroj: Hesemann M.: Tajná věc UFO 1. díl, Etna, Praha, 1994

Socorro, 24. dubna 1964:

Tento den se zde odehrál jeden z nejznámějších případů pozorováních UFO, jenž se stal další ufologickou klasikou. V tento den pronásledoval policista Lonnie Zamorra ujíždějící vůz. Přitom spatřil modrooranžové světlo, jak klesá za nedaleký kopec. Když dojel k němu spatřil oválný objekt s podivným symbolem a u něj dvě bytosti v kombinézách. Poté se předmět vznesl do výšky a opět odletěl pryč. Výzkumy na místě události zaznamenány i zřetelné otisky v písku a spálenou vegetaci.

Zdroj: Spencer J. Encyklopedie UFO, Etna, Praha, 1994

Letecká základna Holloman, rok 1964

Podle mnohých ufologů mělo v roce 1964 dojít k přátelskému přistání mimozemského létajícího disku na Letecká základně Holloman. A možná i navázání spolupráce mimozemšťanů s vládou USA.

Zdroj: Lenková J., Šiška V., Mackerle I., Zeman J.,: Velká kniha otázek a záhad, Regia, Praha 2002

Letecká základna Kirtland, srpen 1980

Ke zvláštní události prý došlo mezi 8. a 22. srpnem 1980 na letecké základně Kirtland u Albuquerque. Tato základna je jedním z největších skladů atomových zbraní v USA. Podle pracovníků základny a dalších svědků prý došlo údajně 8. srpna, 10. srpna a 22. srpna k přistání neidentifikovaného létajícího tělesa v této oblasti v Kaňonu Coyote.

Zdroj: Hesemann M.: Tajná věc UFO 2. díl, Etna, Praha, 1995

---------------------------------------------------------------------------

Tajemství dávné historie (modře)

Nové Mexiko je americký stát, který je protknut i prastarou historií. Před tisíci lety tu žili Anasaziové (viz můj článek Indiánský kmen Anasaziové – velká záhada). Později další indiánské kmeny, jako jsou Apačové, Mescalerové, Chiricahua, Kíovové, Zuniové, Navahové nebo Jicarillové (viz moje MAPA DIVOKÉHO ZÁPADU). I po nich se tu dochovalo celá řada zajímavých a záhadných míst.

Kaňon Chaco

A zvlášť pueblo Bonito v nás vyvolává úžas. Toto pueblo má tvar jakési podkovy, jež je orientována přesně ve směru jih-sever. A její velikost je cca 160 x 100 metrů a tak zaujímá plochu cca 1,5 hektaru. Odhaduje se, že tu mohlo žít až 800 lidí. Na jejich stavbu bylo kromě mnoha tun kamenů potřeba také dřevo z více jak 200 tisíc jehličnatých stromů. Protože Anasaziové neznali kolo, tak je bylo potřeba ručně dopravit, ovšem ze vzdálenosti 110 km! V publikaci „Místa, kde se lidé setkávají s bohy“ od Collna Wilsona je zmínka, že kamenné bloky žuly, ze které jsou vystavena zdejší kiva, vykazují vysokou hladinu radioaktivity. A já se ptám, jak se tam dostala. Co když tu muselo někdy působit něco, co si vůbec před jedním tisícem lety nedokážeme představit? (viz Indiánský kmen Anasaziové – velká záhada )

Mount Taylor

Mount Taylor je posvátné místo Navahů na severozápadě Nového Mexika. Údajně mu vládne duch Tso-dzil. Nalézá se zde i tzv. „Dýchající jeskyně“, jež tzv. vydechuje vzduch bohatý na záporné jonty.

Zdroj: Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

Bandelierský národní park

Poblíž Santa Fe se nalézá Bandelierský národní park, jenž obsahuje četná archeologická naleziště, z nichž nejstarší se datují až k roku 8000 před naším letopočtem. Nalézají se zde i skalní přístřešky, které byly kolem roku 4000 před naším letopočtem používány patrně pro nejrůznější obřady. A kolem roku 1100 našeho letopočtu místo obývali i záhadní Anasaziové.

Zdroj: Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998, https://en.wikipedia.org/wiki/Bandelier_National_Monument

Petroglyfy Tří řek

Mezi roky 1000-1300 našeho letopočtu vzniklo velké množství petroglyfů na posvátném místě Apačů Mescalerů na jihu Nového Mexika. Na skálách a kamenech zde bylo objeveno mnoho rytin nejen obličejů, rukou a zvířat, ale i dalších podivných obrazců. Na internetu se nalézá galérie, která je na odkazu http://nfo.edu/family/nmdrive03/3rivers.htm

Zdroj: Zdroj: Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

Kaňon Crow

Další množství skalních petroglyfů se nalézá v Kaňonu Crow na severu Nového Mexika u Farmingtonu. Tyto pocházejí ze 16.- 18. století a jejich autoři jsou Navahové.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Crow_Canyon_Archaeological_District

El Morro

Další lokalitou s petroglyfy, tentokrát ze 13. a 14. století se nalézá v národním parku El Morro na západě Nového Mexika.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/El_Morro_National_Monument

Zuniové

Zuniové, indiánský kmen, který též žil v Novém Mexiku, mají legendu, že tzv. „synové boží“ sestoupili na zem v jakýchsi „šípech z blesků“ a přinesli sem život i myšlenku. A další bohové, jacísi Ahayatové, se také dostali na Zemi na létajících štítech. Mohli se s nimi prý vznášet nad zemí, nad vodou i proniknout do podsvětí. I o nich se zachovala celá řada pověstí.

Zdroj: Däniken E: Zvědavcům vstup zakázán, Dialog, Liberec, 2015

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Poutní místo (žlutě)

V Novém Mexiku se nalézá i jedno křesťanské poutní místo, které vzniklo v 19. století. Nalézá se ve městě Chimayo na severu Nového Mexika. Zdejšímu kostelu se také říká „Americké Lurdy“. Každý rok na Velký pátek se přicházejí tisíce poutníků, aby navštívilo zdejší kostel postavený z vepřovic. Proč na právě na Velký pátek? Jeden z jeho zakladatelů tvrdil, že právě na Velký pátek spatřil záblesk světla. A když na tom místě kopal, nalezl tam prý zelený kříž.

Zdroj: Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

---------------------------------------------------------------------------

Tak, to jsou asi ty nejznámější či nejzajímavější záhady amerického státu Nové Mexiko. Jsem přesvědčen, že se určitě najdou ještě další, ale to by tento článek asi nikde nekončil. Věřím, že snad ani čtenářům nebude vadit, že jsem přiloženou mapu Nového Mexika podbarvil mapou, jak tento stát vypadal v době divokého západu, v 19 století, kterou jsem podle mayovek připravil pro MAPA DIVOKÉHO ZÁPADU. Vždyť, když se řekne nové Mexiko, nebo jakýkoliv stát v okolí, hodně lidem se vybaví právě divoký západ.

Zdroje, uvedené u jednotlivých podkapitol

Použité obrázky a fotografie: autor a wikipedie

Související články:

Kolikrát došlo v Novém Mexiku k havárii UFO?

Indiánský kmen Anasaziové – velká záhada

Dokumenty o UFO a AAJ na divokém západě

Tajuplné létající objekty u severoamerických indiánů

Záhada korunovaných hlavPochází kukuřice od mimozemšťanů?Inspirovali se indiáni u týpí mimozemšťany?
Autor: Libor Čermák | pátek 14.8.2015 9:27 | karma článku: 21.30 | přečteno: 2506x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 132 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 519 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...