Existovaly kolečkové brusle už před tisíciletími?

3. 05. 2014 15:13:00
Možná, že stejně jako já, si občas nazujete kolečkové brusle a jdete si na nich zajezdit. Co, když ale tento jedinečný sportovní prostředek je jen znovuobjevený vynález našich dávných předků?

aa100_7761.jpg
Ježdění na kolečkových bruslích, je úžasná věc. To mi snad potvrdí každý, kdo to na nich alespoň trochu umí. Nazujete si boty s kolečky a v tu chvíli se s nimi můžete pohybovat podstatně rychleji, než ten, kdo má boty obyčejné, jen na chození. A možná, že stejně jako já, máte z bruslení takový zvláštní příjemný euforický pocit, který vyvolává právě klouzání se.

Kolečkové brusle jsou podle našich oficiálních zdrojů objevem až novověku (viz můj „Příběh in-line bruslí“). Ale já bych chtěl upozornit v tomto článku na to, že tu a tam se objeví nějaký ten prastarý artefakt, který by nám jakoby chtěl říci ještě něco jiného. Že něco jako kolečkové brusle tu už možná mohlo být hodně dávno. A to ještě dříve, než se začala psát historie.

Například v posledním čísle Magazínu 2000 záhad (č. 9, ročník 2014) vyšel článek auticko.png
„7500 let starý automobil“. Ten pojednává o několika archeologických objevech, které se povedli učinit v okrese Kiziltepe v turecké provincii Mardin v jihovýchodní části země. Jak uvedl Davut Beliktay, ředitel pro turistiku a kulturu v oblasti Mardenu, byl zde společně s několika dalšími artefakty nalezen i hliněný model něčeho, co připomíná automobil. Má čtyři kolečka a starý je až 7500 let. Když jsem se na ten obrázek zadíval já, tak údajná „karosérie“ mi svým tvarem spíš než autíčko připomíná dřevák nebo pantofli. A protože jsou na stranách umístěna kolečka na ose, tak se ptám, zda nemohlo jít o nějaký pradávný pokus o kolečkové brusle. Na to, že na jihu Turecka byla před tisíci lety podivně vyspělá civilizace, svědčí i to, že v této části Turecka se nalézá i „Göbekli Tepe“, dosud nejstarší objevený chrám s podivnými monumenty (viz článek „Slyšeli jste už o Göbekli Tepe?“. V této části světa se dokonce začala poprvé pěstovat i pšenice a další podobné obilniny (viz „Vděčíme snad za obilí mimozemšťanům?“). Byla snad tato zdejší civilizace více vyspělejší, než si dnes přiznáváme? A znala například i kolečkové bruslení?

mayskeinlajny.jpg
Není bez zajímavosti i to, že i z jiných částí naší planety jsou zachyceny výjevy postav pohybujících se právě na kolečkových bruslích. Pojďme se například podívat do Střední Ameriky ke starým Mayům. O asi nejznámějším zobrazení kolečkových bruslí se zmiňuje Erich von Dänaiken. Nalézá se na reliéfu v chrámu El Palacio v ruinách mayského města Paleque. Mayský mladík má očividně na patách svých bot kolečka. (viz moje kresba dle fotografie). A podle názoru Ericha von Dänikena jsou dokonce k botě připevněné řemínky.

A aby toho nebylo málo, tak v muzeu mayské kultury v Jalapě jsou vystaveny zvláštní dětské hračky. Jedná se o zvířata, která mají na svých nohou umístěna kolečka (http://www.delange.org/Jalapa2/Jalapa2.htm). I tyto hračky jsou založené na principu kolečkového bruslení. A s onou věcí z tureckého Kiziltepe jako kdyby měly hodně společného.

Jsou tedy kolečkové brusle věcí, kterou už někdy některé dávné kultury měly k dispozici? A pak se na ně zapomnělo a k jejich znovuvynalezení došlo až v novověku? Nebylo by to nic ojedinělého. Něco podobného se stalo i jiným věcem, které považujeme až za výdobytek moderní vyspělé společnosti. Například beton nebo některé lékařské metody (viz Jak bylo vyspělé zdravotnictví předešlé pozemské civilizace?). A také bych k tomu přidal vyřešenou záhadu otáčející egyptské sošky (viz Končí už záhada egyptské sošky z britského muzea?) a další věci. Zkrátka a dobře je možné, že mnoho současných vynálezů je kolikrát jen znovuobjevení těch dávno zapomenutých. Co podobného asi objevíme příště?

Použité zdroje a obrázky: http://humansarefree.com/2013/09/7500-years-old-toy-car-earliest.html

7500 let starý automobil: Magazín 2000 záhad, číslo 9. ročník 2014, Etna, Praha

Däniken E: Omyly v zemi Mayů, Dialog, Liberec, 2012

http://www.delange.org/Jalapa2/Jalapa2.htm

Související články:

V rubrice archeoastronautika

V rubrice: Inline bruslení

Autor: Libor Čermák | sobota 3.5.2014 15:13 | karma článku: 15.96 | přečteno: 1018x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 22.06 | Přečteno: 502 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 180 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 284 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...