Pochází kukuřice od mimozemšťanů?

10. 01. 2014 11:49:00
Existuje několik pro nás životně důležitých plodin, jejichž původ je však obestřen záhadami. A aby tomu nebylo málo, staré legendy tvrdí, že pochází přímo od jakých si bohů. Jednou z těchto plodin je i kukuřice.
ilustrační obrázek
ilustrační obrázekwikipedie

Před časem jsem se v článku „Vděčíme snad za obilí mimozemšťanům?“, zabýval myšlenkou, že některé obiloviny, například pšenice, možná mají velice zvláštní původ. A to takový, že to vypadá, jako by nám ji v dávných dobách daroval někdo, kdo byl technologicky před námi. To, co pro Evropany znamenala pšenice, to pro americké indiány byla kukuřice. Zajímavé je už například to, že ačkoliv podle oficiálního výkladu tehdejší evropská a americká společenství existovala nezávisle na sobě, tak k domestikaci a vyšlechtění kukuřice došlo takřka ve stejné době jako u pšenice v oblasti tureckého středomoří. T.j 10 – 7 tisíc let před naším letopočtem (zdroj 1), v době tzv. neolitické revoluce. Není to zarážející náhoda?

Zvláštní už je i to, že pořádně ani nevíme, jak a z čeho vůbec tato plodina byla vyšlechtěna. V jedné populárně naučné knížce o indiánech se například píše, že původně měl kukuřičný klas délku jako jeden lidský prst. Ale protože tehdejší středoameričtí indiáni při každém dalším výsevu zasévali stále větší a větší zrna, tak se jim podařilo vypěstovat výnosnější klasy, které dorůstají až 25 centimetrové délky (zdroj 2). Zda to tak skutečně mohlo fungovat, těžko říci.

Jak známo, tak k „vylepšování“ kukuřice a podobných plodin (i když o tomto výrazu lze vést spory) dochází i dnes. Děje se tak za použití tzv. genetické modifikace. Zda indiáni mohli zvládnout výše uvedené vyšlechtění kukuřice, a to bez sebemenší znalosti genetiky, to už nechám na čtenářích. Zajímavé je ovšem zjištění, které učinili vědci v roce 2009. Přišli na to, že genetický kód kukuřice je velice dlouhý. Ze svými 2,3 miliardami písmen sice není větší než lidská genetická informace (cca 3 miliardy písmen), zato však obsahuje více geonomů (32000), než DNA lidí (23000) (zdroj 3) . To mi připadá velice pozoruhodné.

V každém případě je také zajímavé, co o původu kukuřice říkají samotní indiáni, tedy lépe řečeno jejich legendy. Ty se totiž vesměs shodují v tom, že tuto plodinu mají přímo od jejich bohů. A těchto legend není zrovna málo. Například:

- mexičtí Huičolové dostali podle jejich pověsti kukuřici od svého boha Mayakuagy, který je ochraňoval proti zlým obrům (zdroj 4).

- Obrovské kukuřičné klasy prý měl ve své říši i tzv. „okřídlený had“ Quetzalcoalatl, nejznámější aztécký bůh. (zdroj 4)

- Podle mayské mytologie byly lidi z kukuřice dokonce stvořeni. Učinil tak jejich bůh Hunab Ku. (zdroj 5)

- Podle další mayské mytologie vznikla kukuřice v souhvězdí Orionu. Stalo se tak prý na konci předchozího věku, kdy se zlým bohům podařilo zabít boha kukuřice. Jeho synové, hrdinská dvojčata Hun Ajaw a Yax Balam se však za ním vypravili, zlé božstvo přemohli a svého otce oživili. Ten pak nasedl do kanoe, která ho odvezla do mýtického středu uprostřed oblohy, kde se nalézají hvězdy Orionu Rigel, Saiph a Almitak, kde pak vyklíčil jako první kukuřice. (zdroj 6)

- Stará indiánská legenda kmene Huronů vypráví zas o tom, jak se Aatensic, dcera velkého ducha jednou neopatrně nakláněla dírou v oblacích. A tak se stalo, že přepadla na zádech velké želvy. Při tomto pádu s sebou strhla i tzv. tři sestry, což jsou kukuřice, tykev a fazole, které pak darovala lidem.(zdroj 7)

Zřejmě tedy i pro tyto původní obyvatele Nového světa byl původ jejich nejpěstovanější a nejvyužívanější plodiny stejnou záhadou jako pro nás. Výše zmíněné legendy o tom vyprávějí. Podle nich je kukuřice tedy něčím, co sem přišlo od bohů. Kdo jsou ti bohové? O tom můžeme jen polemizovat. Ale v poslední době se stále více lidí kloní k názoru, že spíš než o nějaké neurčité mytologické představy našich předků jde o skutečné konkrétní události. V tomto případě nejde o nic jiného, než o setkaní primitivních lidí s příslušníky jim nadřazené technologické společnosti, například s nějakými vyspělými cestovateli z vesmíru, které pro nepochopení jejich techniky nazvali svými „bohy“. A tak by to mohlo být i vysvětlením těch dávných indiánských legend, které jsem popsal.

Například v té pověsti kmene Huronů můžeme například vyčíst i zprávu o možné prehistorické havárii UFO ve tvaru létajícího talíře, který mohl těmto indiánům klidně připomínat želvu (viz Havárie UFO (UFO crashes). V mayské pověsti je zas odkaz na možný původ této plodiny z vesmíru. Když k tomu připočteme všechna ostatní fakta, která jsme si o této plodině řekli na začátku, ptám se, zda náhodou tyto pověsti o bozích, či z našeho pohledu o cizích astronautech, nemají náhodou alespoň trochu pravdivé jádro?

Zdroje a použitá literatura

1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kuku%C5%99ice_set%C3%A1

2. Seiler S.: Indiáni Severní Ameriky, Fraus, Plzeň, 2005

3. http://www.lidovky.cz/vedci-precetli-velmi-dlouhy-geneticky-kod-kukurice-fxp-/veda.aspx?c=A091222_162832_ln_veda_lvv

4. Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

5.http://cs.wikipedia.org/wiki/Hunab_Ku

6. http://www.national-geographic.cz/detail/mayove-a-vznik-sveta-jak-se-predpovida-apokalypsa-11558

7. http://www.femina.cz/magazin/wellness/kukurice-umi-lecit-co-pravi-legendy-kukuricne-recepty-pro-zdravi-.html

Související články:

Vděčíme snad za obilí mimozemšťanům?

Inspirovali se indiáni u týpí mimozemšťany?

Indiánský kmen Anasaziové – velká záhada

Rubríka: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 10.1.2014 11:49 | karma článku: 28.47 | přečteno: 5137x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 121 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.18 | Přečteno: 513 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 291 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...