Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pojďme vyslat „EuroCuriosity“ k Jupiteru

Hledání dalšího života ve Sluneční soustavě se zatím soustřeďuje hlavně na planetu Mars. Ovšem v poslední době se pozornost exobiologů zaměřuje i na jiná tělesa. 

Jupiterův měsíc Európawikipedie

Pokud lidstvo pozná, že život ve vesmíru se nenalézá jen tady na Zemi, ale i jinde, bude to mít pro něj bezpochyby zásadní filozofický vliv srovnatelný snad jen s koperníkovskou revolucí. Osobně jsem přesvědčen, že minimálně Mléčná dráha je plná života. K tomuto, zatím vědou neprokázaného názoru, mám několik důvodů.

 

Zaprvé si myslím, že, co se povedlo už někde, se dokáže zopakovat i jinde. Ve vesmíru nevím o jediném jevu, který by existoval jen jednou a víckrát už ne. Podle mne je docela i možné, že třeba existuje i nějaké pravidlo, podle kterého se ty života nosné molekuly mohly takto formovat podle nějakého přírodního zákona. Vždyť to vidíme i tady na Zemi, jak například mnohé nerosty krystalizují do nějakého konkrétního tvaru. Proč by se právě toto nemělo dít i na bázi molekul? (viz Mléčná dráha plná života)

 

Zadruhé víme, že život nemusí nutně být tvořen jen bázi takových prvků, z jakých jsme tvořeni my (uhlík, vodík, kyslík, dusík, síra a fosfor). Ovšem zde na Zeměkouli je známa ještě jedna forma života, taková, kde je místo fosforu zastoupen arsen. Znamená to, že je klidně možný život i na bázi jiných prvků, než ten náš. (viz  Kalifornské jezero Mono Lake a mimozemský život)

 

Za třetí je zde reálná možnost pravdivosti tzv. panspermické teorie. Tato hypotéza  říká, že život na jednotlivých planetách se může vesmírem šířit pomocí kosmických spór, které se tam zanesou za pomocí vesmírného materiálu odjinud (meteority, komety apod.), Tím by se mohl roznášet život po celé galaxii. Na toto by stačila jedna jediná planeta, kde se před miliardami let vyvinul život a po její případné zkáze by se tak její zbytky rozletěly po celé galaxii, dokud by nedopadly na příhodnou planetu. (viz článek Po stopách životonosných meteoritů). A když k tomu připočítáme možnost, že život by mohl vzniknout vícekrát, tak se to vše ještě znásobuje.

 

A v neposlední řadě, je to velké množství planet podobné Zemi, kde by se mohla vyskytovat voda v kapalném stavu. V posledním studii získané se závěru projektu Kepler vědcům vyšlo, že jen v naší galaxii se může nalézat minimálně 8,8 miliard hvězd, které v zóně života obíhá planeta, svojí velikostí odpovídající naší Zemi. Síla. (viz Mléčná dráha plná života)

 

A v naší sluneční soustavě? Nejvíce se zaměřujeme na Mars. Tam už od loňského srpna jezdí v okolí kráteru Gale v rovníkové oblasti výzkumné vozítko Curiosity. A snaží se odpovědět na otázku, zda na Marsu mohl být někdy život. Jeho poslední objev, který byl zveřejněn minulý týden, říká, že před 3,5 miliardami let bylo v tomto kráteru jezero. V tomto jezeře se mohl teoreticky vyskytovat život na obdobné bázi jako zde na Zemi, neboť je potvrzeno, že v jezeře se vyskytovaly právě ty prvky, o kterých jsem se zmínil o několik odstavců výše, tedy uhlík, vodík, kyslík, dusík, síra fosfor, ty ze kterých se skládá život i zde na zemi.  Vědci předpokládají že by mohlo jít o formu tzv. chemolitotrofní bakterie. Nalezly se dokonce i sloučeniny v různých fázích oxidace, což je chemická reakce, ze které by tyto organismy mohly získávat energii. (zdroj informace: Na Marsu bylo kdysi jezero, Curiosity má důkaz na novinky.cz).

 

Tento týden přišlo další povzbudivé zjištění, týkající se zas jiného tělesa ve sluneční soustavě. Tím je Jupiterův měsíc Európa. Je to obdobně velké těleso jak náš Měsíc. Liší se však od něj tím, že má slabou atmosféru tvořenou hlavně kyslíkem. Dále ho pokrývá několikakilometrová kůra ledu, pod kterém se nalézá další několikakilometrová vrstva tekutého oceánu. Pokud by měl ve sluneční soustavě kromě Země ještě někde existovat život v mikrobiologické formě, na měsíci Európa je k tomu jedna z největších šancí. (viz článek Kde všude hledat život ve sluneční soustavě?).

 

A čeho se týká ten zajímavý objev nedávno zjištěný? Němečtí a američtí vědci si totiž všimli toho, že v okolí jižního pólu Európy se občas vyskytují gejzíry vody a vodních par. Znamená to tedy, že ledová vrstva tu občas následkem slapových sil Jupiteru praskne a voda z oceánu pod ledem začne vystřikovat na povrch. (viz  http://www.stream.cz/nejnovejsi/dobyvanivesmiru/10001017-gejziry-na-europe)

 

Napadlo mne tedy, že právě tento jev by mohlo být to, co by hodně pomohlo pozemské technice zjistit, zda se na tomto tělese vyskytuje život. Kdyby tu byla jen a pouze mnohakilometrová ledová krusta, zjišťování přítomnosti zdejšího života by to velice ztěžovalo. Znamenalo by to provrtat se kilometry hlubokým ledem. Jenomže, když jsou tu místa, kde se tato spodní voda dostává na povrch, znamenalo by to, že by se s ní tak mohly na povrch dostávat i případné mikroorganismy. Proto bych chtěl tímto článkem vědcům navrhnout, aby k Európě zaslali nějaké vozítko typu marťanského Curiosity, které by dokázalo zkoumat a vyhodnocovat povrchový led v okolí jižního pólu tohoto tělesa. Pokud by na Europě měl existovat život, je docela možné, že tady v tom povrchovém ledu by se právě vlivem těch gejzírů nějaké jeho zmrzlé pozůstatky mohly najít.  Co vy na to?

 

Zdroj informací: odkazy použité v článku

Související články v rubrice Vesmír a život v něm

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | středa 18.12.2013 12:21 | karma článku: 15,83 | přečteno: 496x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Studenty zatčené na protestech pošleme do Gazy, navrhuje kongresman

10. května 2024  20:45

Zatýkat studenty protestující proti Izraeli na amerických univerzitách je málo, rozhodl se...

Americké obrněnce dobývaly Libavou s podporou českých tanků

10. května 2024  20:30

Formace amerických obrněnců Bradley narazí na dobře opevněné pozice nepřítele na nedalekém kopci a...

Svědkům Jehovovým sloužil i 48 hodin v kuse. Jsou hrozbou pro všechny, říká

10. května 2024

Premium U Svědků Jehovových byl od narození. Během dospívání však začal dělat problémy, když se chtěl dívat...

OSN posílila postavení Palestiny, vyzývá ke schválení členství. Česko bylo proti

10. května 2024  17:38,  aktualizováno  19:42

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám