Obrazce v obilí ze začátku léta

15. 07. 2013 9:25:00
Už to jede. Obrazce v obilí se už objevují ve všech částech Evropy. A dokonce i u nás v České republice. A některé z těchto obrazců jsou i docela působivé.

Oblast Anglie

cbroadhinton.jpg
V Anglii, v hrabství Wiltshire, se například 6. července 2013 poblíž Broad Hinton objevil nádherný obrazec ve tvaru krajkové dečky, která se skládala ze tří prstenců složených z trojúhelníčků. Uprostřed obrazce pak byl centrální kruh, který obklopovaly dva prstence po osmi kolečkách. (viz Broad Hinton)

aridgeway13.jpg
A ve stejný den se u Avebury, na poli sousedícím s prastarou cestou Ridgeway, objevil další obrazec. Také se jednalo o centrální kruh, tentokrát obklopený devíti prstenci, jejichž rozestup se pravidelně zvětšoval. Nemůžu si pomoci, ale připomnělo mi to sluneční soustavu, kde oběžné dráhy planet jsou rozmístěné podobně. A tak díky tomuto obrazci mne napadla hypotéza, zda to náhodou v planetárních soustavách nechodí tak, že tam kde je větší gravitace se také usazuje i více planet. Celou hypotézu jsem pak popsal ve svém článku „Kopíruje sluneční soustava gravitační zakřivení?“. Ale nebýt tohoto obrazce, jehož stránku si můžete prohlédnout na The Ridgeway, nr Avebury, asi by mne to netrklo.

cavebury.jpg
Další nádherný obrazec vznikl 7. července a u taktéž u Avebury. Kdybych ho měl k něčemu přirovnat, tak snad k plachetnici, plující po jezeře ve tvaru půlměsíce. A místo kruhů se tentokrát skládal z nejrůznějších čtyřúhelníků! Proč nám neznámí autoři spodobnili do polí právě plachetnici, o tom můžeme jen spekulovat. Ale viděli jste někdy lán obilí, když začne foukat vítr? Nemůžu si pomoci, ale v ten moment mi začne obilí hodně připomínat zčeřenou vodní hladinu. (obrazec si můžete prohlédnout na Avebury Trusloe.

caltonbarnes.jpg
Pojďme teď zhruba 10 kilometrů na jih, tam se nalézá Alton Barnes, což, jak známo, je další lokalita, kde se každý rok objevuje mnoho obrazců v obilí. Letos se tu objevil v květnu už jeden v řepce olejné (viz Co mají společného anglické a italské obrazce v obilí?) a teď 7. července v pšenici. Šlo o soustavu pěti půlkružnic, které tak vytvářely něco jako jádro atomu. Bohužel jeho existence se počítala jen na hodiny, neboť dřív, než ho badatelé stačili prozkoumat, tak majitel pole asi zřejmě dostal z obrazce záchvat zuřivosti a pole nechal pokosit. Je to vidět na stránce obrazce – viz Alton Barnes.

Bohužel se však nejedná o nic ojedinělého. O stejném problému jsem se zmiňoval už minule (viz Co mají společného anglické a italské obrazce v obilí?). Stejně dopadl i obrazec z 8. července u Lockeridge (Lockeridge | Wiltshire) a další dva z uplynulého týdne, které se nestačily ani vyfotografovat. Blázniví farmáři jsou jakýsi nepěkný neduh této sezóny. Být anglickým badatelem, řeším to přes tamější ministerstvo zemědělství, kde bych tlačil na to, aby se udělala vyhláška, že pokud se někde objeví obrazec v obilí, tak aby tam mohl být proveden vědecký výzkum, mohlo být pole pokoseno nejdříve za tři dny od jeho objevu.

choden.jpg
Ještě bych se rád zmínil o dalším nejčerstvějším nálezu z 13. července 2013 u obce Hoden v hrabství Worcestershire. Ten který tvoří devíticípá květina, jejíž listy jsou tvořeny jakými si ohnutými trojúhelníčky. Nemůžu si pomoci, ale kruh rozdělený na devět segmentů mi připadá, a zvláště v noci na poli, hodně náročný k vytvoření. (viz Hoden, nr Evesham)

Oblast kontinentální Evropy

ccavalogrigo.jpg
Jak jsem psal minule, druhou oblastí hojného výskytu obrazců v obilí je Itálie. Zatímco v loni v této oblasti dominovalo zejména jaro, letos se zde objevují obrazce i v červenci. Ještě však na konci června, tedy 30. června, se tu u Cavallo Grigio objevil nádherný obrazec, který se bude líbit zejména těm, co rádi luští neznámé šifry. Osmicípá hvězda se skládá z vnitřního prstence, ve kterém je nějaký vzkaz. Můžou to být například čísla ve dvojkové soustavě (1000=8, 0100=4, 0100=4, 0101=5, 0011=3, 0100=4, 1011=11, 0100=4). Také mne napadla morseovka (J, Y, Y, C, Z, Y, L,Y). kromě toho v jednom z cípů se nalézá zvláštní seskupení šesti trojúhelníčků, Co znamená? Mne osobně připomíná trochu hvězdokupu Plejády, ale jeden trojúhelník mi tam nesedí. Pokud si chcete tento úžasný italský obrazec prohlédnout, doporučuji Cavallo Grigio, Robella, Asti. Jsou tam i různé řešen těchto šifer.

cbrignano.jpg
Hned následující den, 1. července, se objevil obrazec jakého si slunce zacházejícího za kopec. Může to být také znázornění zatmění slunce. Obrazec se objevil u města Brignano v Lombardii. (viz Brignano)

Další zajímavý obrazec se objevil 3. července 2013 u Rheinau poblíž Curychu ve Švýcarsku. Má opravdu zvláštní tvar který znázorňuje jakési tři vlny s nějakými ptáky. Co však vyjadřuje doopravdy, o tom se můžeme jen dohadovat (viz Rheinau).

cimling.jpg
Další velice zvláštní obrazec se objevil 4. července u Imlingu v severozápadní části Francie. Kdybych ho měl popsat, je to skupina osmi kruhů, z nichž ten největší má kolem sebe prstenec a jakýsi chvost. A tak existuje hypotéza, že to snad může být znázornění komety. (viz Imling near Sarrebourg).

Východní Evropa

cthimasevk.jpg
Letošní sezóna se také vyznačuje značným množstvím obrazců ve státech bývalého Sovětského svazu, čili ve východní Evropě. První dva obraze na jednom poli se objevily již 17. června u Timashevska v ruské Krasnodarské oblasti. Menší se skládal z kruhu a prstence, A ten větší z kruhu obkrouženým dvěma prstenci několika dalšími kroužky. (viz Timashevsk, Krasnodar).

ctseperov.jpg
Další z této série se objevil u Tseperova, poblíž Lvova na Ukrajině. Stalo se tak 24. června 2013. Obrazec se skládal z centrálního kruhu obklopeným prstencem z šesti půlkruhů a vnějším prstencem (viz Tseperov, L'viv)

cbishil.jpg
28. června 2013 se objevil obrazec u Bishil v Čeljabinské oblasti. Skládal se z centrálního kruhu, prstence a vnějšího nedokončeného prstence. (viz Bishil | Tscheljabinsk) A ještě se objevila zpráva o obrazci z 9. července z Novokorsunskaya v Krasnodarské oblasti.

Česká republika

V naší vlasti se obrazce v obilí vyskytují nepřetržitě už dvacet sezón. Takže pokud se letos někde objeví obrazec v obilí, bude to znamenat zahájení třetí dekády nepřetržitého výskytu tohoto jevu na našem území. Kde by se mohly letos obrazce v obilí u nás objevit? To se dá jen velice těžce předpovědět, neboť tento jev je velice nevyzpytatelný. Ale přeci jsem se o něco pokusil. V České republice se zatím objevilo více než 350 případů výskytu jevu záhadných kruhů v obilí. Jsou například zdokumentovány na specializované stránce KPUFO (viz http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/cc/ccweb/index.htm). Tyto stránky jsem také použil jako zdroj pro svůj teoretický výpočet, kde je největší šance, že by se mohly objevit. Nejvíc jich samozřejmě bylo v uplynulých dvaceti letech. Jsou však známé tři ojedinělé výskyty v 70. letech a jeden v 80. letech. Stalo se tak na Domažlicku a Kroměřížsku. Z této obrovské množiny by tak možná šlo i něco vydedukovat.

Za prvé. Některé okresy jsou na výskyt tohoto fenoménu mimořádně bohaté (Klatovy 43 případů, Šumperk 23 případů, Uherské Hradiště 18 případů, Rychnov nad Kněžnou 13 případů, atd) . Ale jsou i okresy, odkud není znám ani jeden případ. A tak jsem si z toho vypočítal jakousi hustotu obrazců na každý okres. Spočítá se tak, že počet případů se vydělí rozlohou tohoto okresu v kilometrech čtverečních. Vyjde nám sice hodně malé číslo v řádu 0,00..., a tak ho pro lepší orientaci vynásobíme tisícem. V tomto ohledu vítězí opět Klatovsko, poté je Uherskohradišťsko, pak Šumperksko, Semilsko následované okresem Rychnovem nad Kněžnou.

A za druhé. Některé okresy se však také vyznačují vysokým výskytem v 90. letech, zatímco v posledním desetiletí se tam obrazce téměř nevyskytují. A obráceně. Proto jsem se rozhodl výslednou hustotu obrazců ještě vydělit rozdílem roků, kdy se v daném okrese objevil poslední případ. Proto se domnívám se, že takto vypočtená hodnota vyjadřuje i jakousi šanci na výskyt obrazce v současnosti. A tak si dovolím odhadnout, že na základě tohoto výpočtu je letos největší naděje na výskyt obrazce v obilí v následujících okresech, a to v pořadí: Nový Jičín, Vyškov, Hodonín, Zlín, Uherské Hradiště, Blansko, Žďár nad Sázavou, Klatovy, Chrudim, Mladá Boleslav, atd. Celý výpočet v excelové tabulce jsem pak umístil na http://cermak.libor.sweb.cz/ccokresy.xls. Tam si ho může každý porovnat. A tak uvidíme, zda to alespoň trochu vyjde.

cc101_5495.jpg

Ovšem, jak jsem už psal, fenomén kruhů v obilí je naprosto nevyzpytatelný. A tak samozřejmě není vyloučeno, že se objeví v okresech, které jsou známé nízkým počtem výskytu. A tak se také stalo, že první letošní obrazec v Česku se vyskytl v okrese Litoměřice. A to u Úštěku. Informoval o tom Litoměřický denník v článku „Kruhy v obilí: Přistanou ?u Úštěka mimozemšťané?“ Obrazec se objevil už 28. června, kdy ho objevili zemědělci. Má tvar kruhu, a jsou v něm dvě linie, které se kříží v místě zlatého řezu. Kromě toho mně ty linie i tak trochu připomínají indiánské týpíčko (viz Po stopách českých indiánů). A tak jsem se na toto místo vydal i já.

Mé postřehy z tohoto obrazce:

Obrazec ježí na relativně vodorovném poli, a tak z přilehlých silnic není vidět. Z hlavní silnice na Lukov se velice špatně hledá, není vidět vůbec. A to samé se dá říci o silnici přes Svobodnou ves. K obrazci se dá nejlépe dostat ze Svobodné vsi. Za posledním domem u cedule "Svobodná ves" „škrt“ se dát doleva po louce. A za poslední chalupou se dát rovně do polí po jím nejbližších kolejích od traktoru.
Kdo ho chce vidět z výšky, tak nejlépe to jde z terasy poutního místa Kalvárie, odkud jsem ho i vyfotil.

c101_5457.jpg

Obilí neleží úplně těsně na zemi, ale dalo by se říci že místně se zvedá. Možná je to tím, že obrazec je tu už dva týdny, a tak se stébla opět začínají zvedat. Je to však jasný signál toho, že nejsou zlomena, ale jen poležena, neboť zlomená by místo toho uschla. A skutečně jsem tu viděl velice málo stébel ohnutých zlomením. Většinou byla nezlomena a v úhlu jejich směru vyrůstala z hlíny a nebo byla u kořene pravidelně ohnutá.

ccustekpoloha.jpg

Na mapě okolí obrazce jsem našel ještě další dvě souvislosti se zlatým řezem. A to v jeho umístění.
- obrazec je na jedné přímce s poutním místem Kalvárie a zříceninou hradu Helfenburk (viz Hrad Helfenburk u Úštěku), přičemž poutní místo Kalvárie odpovídá poloze zlatého řezu
- obrazec je také na jedné přímce s historickým centrem Ústěku a zříceninou hradu Hřídelík. A i zde poloha obrazce odpovídá zlatému řezu.

K pravosti či falzu obrazce se zatím vyjadřovat nechci. Navštívil jsem ho a fotogalerii z něj jsem umístil na stránku „Agrosymbol Úštěk 2013 Ale jedno je jisté. Obrazec zahájil třetí desetiletí nepřetržené série výskytu agrosymbolů na našem území. A tak nám nezbývá než čekat, co letošní sezóna přinese dále. Jak u nás tak v zahraničí.

Zdroj, použité fotografie a schémata:

Odkazy použité v článku, wikipedie včetně obrázků

http://www.cropcirclecenter.com

http://www.cropcircleconnector.com/2013/2013.html

www.mapy.cz

http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/kruhy-v-obili-pristanou-u-usteka-mimozemstane-20130710.html

http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/cc/ccweb/index.htm

mé fotografie

Související články:

2. díl: Co mají společného anglické a italské obrazce v obilí?

1. díl: Opožděná sezona záhadných kruhů v obilí už začala

Vděčíme snad za obilí mimozemšťanům?

Kruhy v obilí - rok 2012

Kruhy v obilí - rok 2011

Kruhy v obilí - rok 2010

Kruhy v obilí - rok 2009

Kruhy v obilí - rok 2008

Jaké byly kruhy v obilí roku 1996

Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994

Autor: Libor Čermák | pondělí 15.7.2013 9:25 | karma článku: 22.29 | přečteno: 4626x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 122 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 514 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...