Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kopíruje sluneční soustava gravitační zakřivení?

Jeden z nových anglických agrosymbolů mne inspiroval k jednomu zamyšlení nad tvarem sluneční soustavy. A tak tuto hypotézu předkládám veřejnosti, zda náhodou na tom něco není.

6. července 2013 se u anglického Avebury objevil jeden zajímavý obrazec v obilí. Není nijak složitý. Je to kruh a kolem něj devět kružnic, jejichž poloměr pravidelně vzrůstá. A to asi tak podobně, jako vzrůstají poloměry středních vzdáleností planet sluneční soustavy. (viz The Ridgeway, nr Avebury). Nechci se zabývat pravostí nebo falzem tohoto obrazce, ale právě toto mne inspirovalo k zajímavé hypotéze. A to přímo vícedimenzionální.

V komentářích k tomuto obrazci v obilí na stránce http://www.cropcircleconnector.com/2013/ridgeway/comments.html je zmínka, že tento obrazec by mohl být znázorněním gravitačního zakřivení kolem hmotného bodu. Co to je gravitační zakřivení kolem hmotného bodu, zjistil v roce 1915 Albert Einstein. Říká se tomu obecná teorie relativity. Tato teorie říká, že každý libovolný objekt s vlastní hmotností zakřivuje „prostor“, ve kterém se nachází. Je to jakési zakřivení do čtvrtého, nám neznámého rozměru.

A toto zakřivení se projevuje právě jako gravitace. Tedy že gravitace není vlastně nic jiného než zakřivení časoprostoru. Když bychom si to chtěli nějak představit v námi obývaném třírozměrném prostoru, kde dokážeme běžně vnímat pouze tři rozměry, nejlépe bychom si to představili na trampolíně. Když na ní umístíme lehký předmět, trampolína se sice trochu prohne, ale ne tak, jako když na ní umístíme těžký předmět. Čím těžší těleso, tím víc se trampolína prohne. V analogii o jeden rozměr víc to tedy znamená, že čím těžší objekt, tím více je kolem něj zakřivený časoprostor. Zabýval jsem se tím například v článku „Jsou paralelní vesmíry navzájem svoje kopie?“. Samozřejmě že v naší planetární soustavě to platí nejvíce kolem nejhmotnějšího tělesa, tedy kolem Slunce.

Jak jsem napsal, zmíněný obrazec mi připomněl oběžné dráhy planet sluneční soustavy. Rozestupy mezi nimi se skutečně takto vůči sobě rozšiřují. A to tak, že jejich poloměry dokonce lze spočítat zvláštním způsobem, za pomocí tzv. Titiovy-Bodeho řady. Přišli na ní v 18. století dva němečtí vědci. Jednak profesor matematiky na univerzitě ve Wittenbergu Johann D. Titius a astronom Johann E. Bode. Tento zákon vyjadřuje vzorec, jenž dokáže přibližně spočítat vzdálenost planety od Slunce v astronomických jednotkách. Nejprve si pod sebe napište planety sluneční soustavy včetně pásu asteroidů a ke každé z nich číslo z posloupnosti 0, 1, 2, 4, 8, atd. Pak každý řádek násobte třikrát. Pak přičtěte čtyřku a nakonec řádek dělte deseti. Vyjde téměř přesná vzdálenost planety v astronomických jednotkách. Zjistíme, že do systému zapadají všechny planety až do Uranu. Neptun je zde výjimkou, ale Pluto tam už zase zapadá. Náhoda?

planeta

výpočet

Skutečná vzdálenost

Merkur   

(0 x 3 + 4) /10 =0,4

0,39 AJ

Venuše

(1 x 3+ 4) /10 = 0,7

0,72 AJ

Země 

(2 x 3+ 4) /10 =1  

1 AJ

Mars

(4 x 3+ 4) /10 =1,6

1,52 AJ

Asteroidy

(8 x 3+ 4) /10 =2,8

2,7 AJ – Ceres

Jupiter  

16 x 3+ 4) /10 = 5,2

5,2 AJ

Saturn 

(32 x 3+ 4) /10 = 10

9,54 AJ

Uran

(64 x 3+ 4) /10 = 19,6

19,2 AJ

Pluto

(128 x 3+ 4) /10 = 38,8

39,4 AJ

Je to zvláštní pravidlo, které dosud úplně ještě vysvětleno nebylo.Touto problematikou jsem se už jednou na svém blogu zabýval. Bylo to v článku „Jaký tajuplný kód nám předává sluneční soustava?

A tak mne napadlo, jestli náhodou skutečnost gravitačního zakřivení ve smyslu obecné teorie relativity a právě Titiovy-Bodeho řady spolu náhodou nějak nesouvisí. Vždyť by tato řada mohla docela dobře kopírovat právě ono trychtýřovité zakřivení kolem hmotného bodu. 

A navíc je známé i to, že jak se objevují nové exoplanety v jiných planetárních soustavách, že i tam jsou nakupené planety právě blízko hvězdy. A čím dál od své centrální hvězdy, tak jsou jejich rozestupy větší. Můžete se podívat, že i v těch planetárních soustavách, které jsem popisoval na svém blogu, to platí:

Tři obyvatelné planety v jednom hvězdném systému

Planetární soustava Kepler-62- další místo s možným životem

V planetární soustavě HD 40307 se možná ukrývá život

Objevy planet v zóně života se množí

Nové naděje na mimozemský život

Kosmický výlet planetární soustavou 55 Cancri

Procházka planetární soustavou HD10180

Planeta s podmínkami pro život objevena!

Ještě jsem neslyšel o planetární soustavě, kde by to bylo obráceně, tedy nakupená tělesa dále od hvězdy. A tak se ptám, zda to náhodou není nějaký kosmický zákon. Že tam kde je větší gravitační zakřivení, tedy blíž objektu, se usazuje i víc planet. A je tam i menší rozestup mezi nimi. A naopak tam, kde je menší zakřivení, tedy dále od hvězdy, tak je jejich rozestup větší. A závěrem mne proto napadá jedna zajímavá myšlenka. Co když je vlastně Titiova-Bodeho řada jen dalším důkazem platnosti Einsteinovy obecné teorie relativity? Myslím si, že když se zamyslím nad strukturou sluneční soustavy a na popsaných rozestupech mezi planetami, zde i v jiných hvězdných systémech, připadá mi to proto více než zřejmé.

 

zdroje: viz odkazy použité v článku

použitý obrázek: http://www.talnet.cz/web/talnet/vybrane-kapitoly-z-teorii-relativity-ukazka

http://www.cropcircleconnector.com/2013/ridgeway/ridgeway2013a.html

 

Související články

Rubrika multidimenzionální prostor

Rubrika Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | úterý 9.7.2013 6:25 | karma článku: 23,33 | přečteno: 2378x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,52 | Přečteno: 149x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Ukrajinská policie zadržela šest Čechů za telefonické podvody z Oděsy

23. dubna 2024  21:25

Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám