Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pěší túra do Kolína

V okolí Kolína, jak známo z jedné písničky, je rovina. Všude pole a nížiny. Je tu vidět široko daleko. Ovšem nalézá se tu i úžasná příroda připomínající divočinu. Kdo nevěří, toho zvu na reportáž z mojí pěší túry.

Vyrazil jsem autobusem z Prahy a vystoupil jsem v Suchdole u Kutné Hory. Tady jsem byl už vloni, kdy jsem zde ukončoval svojí túru „Z Kutné Hory na Vysokou“. Tady se nalézá například původní gotický kostel svaté Markéty Antiochijské ze 14. století , který byl později přestavěn barokně.

A také zámek. Původně to byla tvrz ze 14. století. Ta však byla v 16. století přestavěna na renesanční zámek. Dnes se jeho prostory využívají jako kanceláře místního úřadu.

Já jsem se odtud vydal po silnici směr Ratboř. Zhruba asi v polovině cesty jsem po pravé straně míjel vísku Bořetice, kde pod památnou, 250 let, lípou mají malou kapličku z počátku 19. století. Ta je zasvěcena sv. Janu Nepomuskému.

Další zajímavost se nalézá na poli mezi Bořeticemi a Ratboří. Dnes je zde sice jen pole, ale v době halštatské (7-5. století před naším letopočtem) zde bývalo trojúhelníkové hradiště. 

A tak jsem dorazil do samotné Ratboře. Projdu kolem Hrázského rybníka. A v tom uslyším mohutný proud vody. „Asi jen teče voda z rybníka spádem do potoka“, pomyslel jsem si. A také, že ano.

Když jsem si ho vyfotil, všiml jsem si, že pár metrů po proudu se tento zvuk opakuje ještě jednou. „Cože?“ řekl jsem si. A tak se na to jdu podívat. A divte se, nebo ne, nachází se tu úžasný vodopád! Jen k němu nevede žádná cesta. A tak jsem musel opatrně slézt po kamenech a po keřích do koryta říčky Polepky, abych si ho vyfotografoval v jeho plné síle a kráse. Byl jsem jím naprosto unesen. To jsem ještě netušil, že s podobným dílem přírody se dnes setkám ještě jednou. Ale o tom až za chvíli.

Já jsem se odtud vydal po turistické značce, která mne dovedla nahoru do obce ke zdejším zámkům. Tzv. „starý zámek“ byl vybudován v roce 1723 Karlem Jáchymem Bredou, a to z tvrze ze 14. století.

A pak tzv. „nový zámek“, což je ve skutečnosti novoklasicistní vila  z let 1910-13, postavená podle plánů slavného českého architekta Jana Kotěry. Dnes je v jejich prostorách hotel.

Určitě bych se měl zmínit ještě o původním gotickém kostelu sv. Václava, jenž byl také přestavěn barokně.

Z Ratboře jsem pokračoval kolem Skokanovského rybníka a říčky Polepky po modré turistické značce. A ta mne dovedla až ke kamennému železničnímu viaduktu přes Polepské údolí. Hodně mi připomíná podobný most u Žampachu (viz Pěší túra z Týnce do Zlatého kaňonu). Byl postaven ve stejné době, tj. 1899-1900. Je na metr stejně dlouhý (109 m). Jen je asi o 11 metrů nižší (31 metrů).

Já jsem tady na chvíli opustil turistickou značku, abych sestoupil přímo do údolí. Tam se nedaleko za mostem mezi Červeným rybníkem a Kohoutovým mlýnem nalézá úžasná skála, která slouží jako cvičná stěna pro horolezce.

Jenže kudy dál, abych se nemusel vracet? Tolik času nemám. Cesta tady končí, protože tu začíná statek. Ale tam za ním, by se podle mapy měla cesta opět vracet k Polepce. A tak jsem trochu zariskoval a vydal si to přímo po břehu potoka po větvích a keřích. Až jsem konečně takto statek skutečně obešel a opět se tak napojil na tu modrou turistickou značku.

Ta mne dovedla až k vísce zvané Pašinka, původně nazývaná „Pašiněves“. Nejprve jsem prošel kolem lomu, poblíž kterého byly objeveny keltské nálezy z doby laténské. Například kostrové hroby ze 4.-3. století před naším letopočtem a část náramku z modrého skla z 1.- 3. století př. n. l.

Asi nejvýznamnější památka v Pašince je však gotická tvrz. Ta byla postavena roku 1400 jejím tehdejším majitelem Václavem Hamrem. A pak byla postupem času  přestavována či přistavována. Dnes je k ní například přistavěn i zámeček.

Pokračoval jsem dál po modré turistické značce. Došel jsem k chatám, u nichž jsem narazil na informační ceduli, že by se zde měl nalézat zvláštní skalní útvar pojmenovaný jako „Cikánská skála“ To zřejmě na počest místní lidové pověsti o mladíkovi, který se zamiloval do cikánské dívky. Jelikož jeho otec lásce nepřál, tak oba zamilovaní skočili z této skály a na místě zemřeli. Je to příběh jak od Shakespeara.

Jenomže jak se koukám po okolí, nikde ji nevidím. Ale to by přeci v tom byl čert, abych tuto skálu nenašel. A věřte či ne, i přesto, že k ní nevedou žádné značky, nalézt se mi ji podařilo! Pokud byste ji chtěli nalézt stejně jako já, vydejte se odtud po louce proti proudu potoka. Asi po tří seti metrech narazíte na lesík, na jehož okraji se skála nalézá. Je to velice  romantické místo, že jsem tu dokonce narazil na ohniště nějakých trampíků.

Vrátil jsem se zpátky na turistickou cestu a pokračoval dál ve směru Polepy. Nade mnou byla louka, kde se opět nalézalo pravěké pohřebiště, tentokrát ze starší doby bronzové.

A tak jsem došel do Polep, podle nichž se jmenuje i říčka, podle které jsem celou dobu šel.

Vyfotografoval jsem i zdejší kapličku a pokračoval ve směru Kolín, jenž je odtud co by kamenem dohodil.

Když jsem prošel celou obec, opět slyším ten obdobný hukot vody, jaký jsem slyšel před pár hodinami u Ratboře. Když jsem, k němu došel, užasl jsem. Tady se totiž nalézá ještě větší a mohutnější vodopád než tam! Voda tu stékala v mohutném proudu asi s pětimetrové výšky.

To jsem samozřejmě nemohl nechat bez vyfocení. Asi kilometr od velkého okresního města se nalézá takovýto přírodní výtvor, který bych spíš čekal v nějaké chráněné oblasti.

To jsem ještě prošel kolem menších pískovcových skal a tady jsem vešel přímo do Kolína. Nejprve jsem si došel na pozdní oběd. A pak na procházku městem.

Nemohl jsem samozřejmě vynechat zdejší gotický chrám svatého Bartoloměje. Ten byl vybudován ve druhé polovině 13. století na místě vyhořelého kostela. K jeho stavbě nebyl králem Karlem IV. povolán nikdo menší než stavitel pražské katedrály Sv. Víta (viz článek Katedrála svatého Víta) nebo chrámu sv, Barbory v Kutné hoře (viz Gotická katedrála sv. Barbory v Kutné Hoře), stavitel katedrál Petr Parléř. Ten se stavbou začal v roce 1360.

Je to velice zajímavá trojlodní stavba v gotickém stylu, o které se zde píše, že na rozdíl od podobných chrámů je dost opomíjená. Má opěrný systém katedrálního typu s fiálami a chrliči a dvě mohutné osmiboké věže.

V jejich blízkosti stojí samostatně ještě třetí čtyřhranná věž sloužící jako zvonice.

Těšil jsem se, že se podívám dovnitř. Zajímala mne například klenba, okenní vitráže nebo výzdoba chrámu. Podle vývěsky má být chrám otevřen pro veřejnost v tento den mezi 13. a 16, hodinou. A to mělo být zrovna v tuto dobu. Jenže jak jsem se dozvěděl, kvůli obřadům to zrovna nešlo. Rozhodně bych lhal, kdybych tu napsal, že mi to nevadilo. Alespoň jsem si tedy chrám obešel a vydal někam dál.

Prohlédl jsem si také Karlovo náměstí s renesanční radnicí, barokními domy, kašnou a morovým sloupem.

A pokračoval jsem na most k Labi.

Tady jsem si vyfotografoval řeku a poté jsem se vydal na cestu na nádraží, odkud jsem se vracel domů. Jsem rád, že jsem takto podnikl další z mých pěších túr. Narozdíl od těch dvou předešlých konečně už za čistě jarního počasí. Kromě toho jsem poznal úžasné přírodní lokality, místa prehistorického osídlení a historické památky. A tak každému můžu tento výlet jen doporučit.

Použité zdroje: wikipedie, místní informační tabule:

Použitá mapa: www.mapy.cz

 

Související reportáže z dalších výletů:

49: Pěší túra po Křivoklátsku

48: Pěší túra předjarní Šárkou

47: Na běžkách kolem Chuchle

46: Na běžkách jihovýchodní Prahou

1-45: výlety a tramping

dovolená 2012 Sloupsko

Po stopách trampské historie

Autor: Libor Čermák | středa 24.4.2013 11:43 | karma článku: 22,91 | přečteno: 1581x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,51 | Přečteno: 148x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám