Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Planetární soustava Kepler-62- další místo s možným životem

Vždy, když se podívám na hvězdnou oblohu nebo fotografii nějaké vesmírné scenérie, řeknu si: „kolik tam asi musí být života“. No vida, v těchto dnech, oznámili vědci objev hned dvou obyvatelných planet u jedné hvězdy. A tak vás zvu na procházku po jednom pro mimozemský život nadějném planetárním systému.

Letíme Mléčnou dráhou a najednou se dostaneme do vzdálenosti asi 1200 světelných let od Země. Přitom jsme v prostoru, jehož sektor se nalézá v souhvězdí Lyry. Tady se nachází oranžový trpaslík s poloměrem cca 0,6 Slunce. Zkoumali ho vědci z NASA pomocí kosmického dalekohledu Kelper, a tak je hvězda pojmenovaná   Kepler-62. Protože je spektrální třídy K, je o něco chladnější než naše Slunce. To však by případné existenci života zásadně nevadilo. Jediný rozdíl od pozemských podmínek je ten, že se zde zóna života nalézá o něco blíž, než u nás. A právě díky dalekohledu Kepler bylo zjištěno, že hvězdu obíhá minimálně pět planet, jejichž velikost se od naší domovské planety nijak zásadně neliší. Žádná z nich nemá větší průměr než pouhý dvojnásobek Země! Znamená to jedno. Mezi naší domovskou planetou a největší dosud objevenou planetou v této soustavě je jen takový poměr velikostí jako mezi Marsem a Zemí. A tak si zkusme tyto nově objevené planety alespoň trochu přiblížit.

 

Kepler-62b

Je planeta, která svojí centrální hvězdu obíhá nejblíže. Její jeden oběh trvá necelých šest dnů. Zato svojí velikostí se Zemi podobá nejvíce. Průměr je jen 1,2krát větší. Ovšem pro její blízkost své hvězdě (zhruba sedmkrát blíže Merkur ke Slunci) zde musí být naprosto pekelné podmínky. A tak život pozemského typu tu nepřichází v úvahu.

Kepler-62c

Nyní se nalézáme ve vzdálenosti pouhých 13 milionů kilometrů od zdejší centrální hvězdy. Ale i tak jsme ve vzdálenosti čtyřikrát menší, než je oběžná dráha Merkuru  kolem Slunce. Právě zde se nalézá zatím nejmenší zjištěné těleso v této planetární soustavě. Její průměr je poloviční než průměr Země, a tak svojí velikosti připomíná planetu Mars. Ale to je tak všechno, co s ním má společného. Její oběžná doba trvá 12,4  dne, z čehož vyplývá, že podmínky na výskyt života pozemského typu budou ještě příliš horké.

Kepler-62d

A to samé se dá říci o třetí planetě v této soustavě, označené písmenem „d“. Ta obíhá zhruba ve třetinové vzdálenosti než Merkur, a tak jeden její oběh trvá 18 dnů. Avšak od předchozího tělesa se přeci jen něčím liší. Zatímco céčko je nejmenší zdejší planetou, tak déčko je naopak tou největší. Poloměr této planety je 1,9 poloměru naší Zeměkoule.

 Kepler-62e

Konečně jsme našeho prvního cíle. Zatímco první tři planety hvězdy Kepler-62 jsou namačkány na sebe ve vnitřní části, teď se zde konečně vyskytuje větší mezera. A to až do vzdálenosti 0,43 astronomické jednotky, což je v porovnání se sluneční soustavou vzdálenost, jež zhruba odpovídá planetě Merkur. Ale protože jsme u chladnější hvězdy, než je Slunce, nalézáme se zde už ve vnitřní části obyvatelné zóny. A právě zde jednou za 122 dnů obíhá Kepler-62e. Planeta je 1,6krát větší než Země, a tak je docela pravděpodobné, že obdobně jako naše domovská planeta bude mít pevný povrch, na němž by mohla téct kapalná voda. To je důležitá podmínka pro případnou existenci mimozemského života, obdobného, jako známe zde na Zemi. Planeta i tak je o něco teplejší než Země. Ale zas ne tak, protože vědci označují zdejší podmínky jako „havajské“. Pro nás je však důležité, že zde máme dalšího planetárního kandidáta na případný výskyt potencionálního mimozemského života. A co je více než zajímavější, v této soustavě se nejedná o jediný případ!

Kepler-62f

se také nalézá v obyvatelné zóně této hvězdy. I když trochu dále, neboť vědci zdejší podmínky srovnávají s těmi na Aljašce. Tato planeta obíhá ve vzdálenosti jako je zhruba Venuše od Slunce. Ovšem jeden její oběh trvá skoro stejně jako náš pozemský rok. Nadějná je zde i velikost tělesa, která činí pouze 1,4 velikost naší Zeměkoule. I když se jedná o něco studenější planetu, šance, že by zde mohlo něco žít je stále značná.

Proč to všechno píšu?

Možná se ptáte, proč píšu tento článek, když tato nově zjištěná fakta si můžete přečíst i jinde. Pro mne je důležité hlavně to, že v posledních letech se s objevem podobných planet doslova roztrhl pytel. O podmínkách pro život pozemského typu totiž astronomové předpokládají i u těchto planet zemského nebo superzemského typu:

A tak se může stát, že médiím takovéto objevy brzy zevšední. A až jich budeme znát třeba dvakrát tolik, jako dnes, třeba tam po nich už ani pes neštěkne. A já cítím, že toto by bylo velice špatně. Vždyť ve světě stále ještě žije mnoho lidí, kteří považují člověka a vůbec pozemský život za vrchol veškeré evoluce nebo za nejvyšší korunu stvoření. A tím i něco ve vesmíru naprosto osamělého. Veřejně se netajím tím, že takovéto názory považuji za krajně demagogické. A tak objev každé podobné planety považuji za další stupeň k překonání těchto výše zmíněných předpojatostí. A tak je třeba, aby i další podobné objevy třeba dvacáté nebo třicáté takovéto planety se nevytrácely z hlavních médií. To proto, aby se i tito osamocenionisté začali postupně přiklánět k těm názorům, které například stejně jako dr. Ellie Arrowayová z filmu „Kontakt“ říkají,že „kdyby byli lidé jedinou živoucí formou ve vesmíru, tak by to bylo ohromné plýtvání místem“.

Zdroje a použitá literatura:

Wikipedie

Teleskop našel mimo Sluneční soustavu dvě planety velmi podobné Zemi

Teleskop NASA našel mimo sluneční soustavu dvě planety jako Země

http://news.cnet.com/2300-19514_3-10016530.html

http://www.exoplanety.cz/2013/04/18/kepler-62

http://technet.idnes.cz/objev-novych-planet-podobnych-zemi-dum-/tec_vesmir.aspx?c=A130418_221606_tec_vesmir_hro

 

Související články:

Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | pátek 19.4.2013 9:58 | karma článku: 19,69 | přečteno: 890x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13,  aktualizováno  19:46

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám