Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Záhady Artemidina chrámu v Efesu

Ke starověkým sedmi divům světa se váže spousta záhad. Prim v tom vedou egyptské pyramidy. Ovšem jak je to u těch ostatních? Co třeba Artemidin chrám v Efesu?

novodobá představa, jak mohl chrám vypadatwikipedie

Efes bylo starověké náboženské středisko a současně antické velkoměsto iónského Řecka, čítající tehdy až 200 tisíc obyvatel. Nalézalo se v Malé Asii na území dnešního Turecka, poblíž dnešního města Selcuk. Známé bylo už v 2. tisíciletí před naším letopočtem u Chetitů, což je doklad velice starého osídlení. Už jeho umístění však ve mne vzbuzuje úžas. Všiml jsem si totiž toho, a tak se ptám, zda to je jen pouhá náhoda, že toto místo leží na necelých 38 stupních s. š. , což  je stejná zeměpisná šířka, na níž se nalézá také řecká metropole Athény nebo i starověký Korint. A to i přesto, že je od sebe dělí přes 320 km a celé Egejské moře.  Tato významná místa jsou tak na stejné rovnoběžce, tedy ve směru západ – východ.

A aby tomu nebylo málo leží i na stejném poledníku, jako současné turecké město Bodrum, což je ve skutečnosti historický Halikarnass, známý dalším divem světa, a to mauzoleem.

Minimálně už v 8. století před naším letopočet zde stála menší svatyně, která později byla rozšířena. Jenže ji sužovala spodní voda, a tak bylo třeba postavit úplně nový chrám. A tak zde kolem roku 550 před naším letopočtem vznikla úžasná stavba, která byla vždy přiřazována mezi sedm starověkých divů světa. Mohutný antický chrám zasvěcený bohyni Artemis, řecké bohyni lovu a Měsíce. Jak se zjistilo, jeho staviteli byli Chersifron z Knóssu a jeho syn Metagenés.

Chrám to byl vskutku obrovský. Jeho půdorysné rozměry činily cca 55 x 110 m (někdy se udává až 115 m). To znamená, že byl větší než fotbalové hřiště. Dále jeho půdorys byl v poměru 1:2. Pro porovnání, athénský chrám parthenón na Akropoli má oproti němu rozměry jen 70 x 31 metrů. Jestliže však jeho délka činila 110 metrů, nabízí se mi zde určitá souvislost s jiným divem světa, a to Cheopsovou pyramidou. Archeoastronautičtí badatelé často uvádějí, že její výška (147 m) odpovídá miliardtině vzdálenosti Země od Slunce a  základna pyramidy o šířce (230 m) miliardtině vzdálenosti Marsu od Slunce. Při stejném poměru dostaneme při délce cca 110 m (což je délka Artemidina chrámu v Efesu) téměř přesnou miliardtinu vzdálenosti planety Venuše od Slunce (necelých 109 mil. Kilometrů). V šířce 55 metrů by se zas možná dala s přivřenýma očima najít miliardtina vzdálenosti Merkuru od Slunce. Ale zde bychom měli být velice opatrní, neboť tato planeta se pohybuje kolem Slunce po elipse od 46 do 69 mil kilometrů s velkou poloosou cca 57 milionů kilometrů. Ale i tak tyto rozměry a souvislosti s planetami a Cheopsovou pyramidou mi připadají trochu zvláštní.

Stavba byla podepřena celkem 125 jónskými, 18 metrů vysokými sloupy, které místo tradičního vápence byly zhotoveny z nejlepšího mramoru. Každý tento sloup byl zhotoven z dvanácti válcových dílů spojených vůči sobě maltou. Ovšem každý tento díl vážil neuvěřitelných 20 tun! To znamená, že jen na sloupy se muselo přivézt z několik kilometrů vzdáleného lomu celkem 1500 dvacetitunových bloků! To musel být vskutku jedinečný výkon. Přivézt je a pak je ještě dostat do výšky.

Další úžasný skvost se nalézal uvnitř chrámu. Stála zde patnáctimetrová socha bohyně Artemis. Z čeho byla vyrobena, o tom se vedou spory. Na internetu jsem se setkal s různými materiály: eben, cedr, zlato ze slonovinou nebo jiný pozlacený materiál. Zde bych chtěl upozornit, že s něčím podobným jsme se při našem cestováním po záhadách sedmi divů světa již setkali. V athénském Parthenonu se nalézala 12ti metrová socha bohyně Athény, kterou zhotovil sochař Feidias. Po jejím dokončení se přesunul do Olympie, kde vytvořil 13ti metrovou sochu sedícího boha Dia, jeden z dalších starověkých divů světa. Podrobně jsem se těmito skvosty zabýval v článku „Záhady Diovy sochy v Olympii“, kde jsem se dopočítal, že tato socha mohla mít váhou , která klidně mohla přesahovat i sto tun! A tak se opět dostavuje problém jejího transportu. Ovšem kolik by musela vážit 15ti metrová socha bohyně Artemis už se bojím až domyslet.

Jako většina antických chrámů, tak i jeho štít tvořil obrovský tympanon, jenž byl umístěn ve výšce 25 metrů. Na něm bylo umístěno sousoší bohyně Artemis s jelenem. Vždyť to byla bohyně lovu a právě s tímto zvířetem byla často zobrazována. Záhadologové však vědí, že toto zvíře je také něčím trochu zvláštní. To ještě umocňuje i ten fakt, že i druhá dnes již zmíněná bohyně – Athéna, jejíž socha stála zas v Parthenonu, také byla s jedním zvířetem zobrazována. Byla to sova. Je jen náhoda, že záhadologové, kteří zkoumají tzv. „únosy mimozemšťany“, si všimli zajímavého jevu, tzv. „mimikrů“ nebo „skrytých vzpomínek“, kdy si postižené oběti vybavují, že setkali s něčím, co se v daném místě normálně nevyskytuje, například zvířata s velkýma očima? A je pouhá náhoda, že jsou to právě jeleni a sovy, které jsou nejčastějšími mimikrickými zvířaty? Měli snad antičtí bohové k dnešním tzv. „únoscům do UFO“ nebo „těm druhým“ (jak je nazývá autor teorie „mimikry“ Johanes Fiebag) nějaký bližší vztah?

Jak je vidět, tak i tento jedinečný div světa byl od samého počátku prošpikován mystikou a nejednou záhadou. Po svém dokončení zůstal nějakou dobu nepoškozený. To až do 21. července 356 před naším letopočtem, kdy ho zničil požár, jenž založil jistý Hérostratos, a to jen proto, aby se nějak proslavil. Je opět jen pouhá náhoda, že údajně ve stejný den, kdy k této živelné pohromě mělo dojít, se narodil jiný velikán starověku, a to Alexandr Veliký? Ten však, když později dobyl Malou Asii, nechal chrám obnovit. Jeho obnova trvala téměř celé století, a to do roku 250 před naším letopočtem. Vydržel pak stát přes půl tisíciletí. Sloužil jak Řekům, tak i Římanům. Roku 262 našeho letopočtu byl opět zničen, tentokrát Góty, ale opět byl obnoven. Osudné se mu staly, stejně jako Diově soše v Olympii, dekrety císařů Theodosia I. a II., které rozkázaly zavření všech pohanských svatyní a posléze i jejich zbourání. Dílo zkázy pak dokonalo i zemětřesení, čímž byl osud chrámu zpečetěn.

Přesto je Artemidin chrám v Efesu, vedle egyptských pyramid, jedním z těch málo sedmi divů, ze kterého alespoň něco zbylo. Jeho ruiny totiž byly objeveny kolem roku 1870 Angličanem Johnem Turtlem Woodem. Jde však jen o pár zbytků sloupů, které jsou posledními němými svědky kdysi velkolepého chrámu. A my dnes bychom se měli snažit, aby podobně nedopadly jiné dosud stojící velkolepé stavby.  

 

Použité informace včetně použitých fotografií:

Wikipedie

Lenková J., Šiška V., Mackerle I., Zeman J.: Velká kniha otázek a záhad, Regia, Praha, 2002

http://divysveta.webzdarma.cz/artemchram.html

Použité obrázky: wikipedie, google.com/maps

 

Související články:

Záhady a zajímavosti starověkých visutých zahrad

Záhady faroského majáku

Záhady Diovy sochy v Olympii

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | středa 27.2.2013 7:05 | karma článku: 21,75 | přečteno: 4468x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám