Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přicházeli starověcí bohové také z paralelního časoprostoru?

Starověcí bohové nepřilétali jen z oblohy a vesmíru – tedy mimozemšťané. Kromě těchto bytostí byli i tací bohové, kteří přicházeli úplně z jiných končin. Mohli někteří z nich pocházet například z paralelního světa?

Takto se znázorňuje zakřivení prostoru v okolí hmotných objektů

To že mnozí starověcí bohové přicházeli seshora, z oblohy, z hvězd, tedy z vesmíru, je stará známá písnička. Starověcí lidé zkrátka pozorovali něco pro ně bylo neznámého, například létající stroje a bytosti z nichž vylézající. Z našeho moderního pohledu to byli nejspíš mimozemští cestovatelé, kteří v dávných dobách navštívili naší planetu. A protože na naše předky působila jejich technika nadlidsky, tak to pro ně zkrátka byli bohové. I dnešní technologie, kdyby se dostala mezi prosté obyvatele starověkých civilizací (a možná i středověkých), nejspíš by ji považovali za projev nějakého božstva a k našim letadlům a jejich pilotům by se nejspíš začali nějakým způsobem modlit, protože by si zkrátka naši technologii neuměli vysvětlit.

 

Ovšem podle starověkých legend nepřicházeli všichni bohové jen seshora. Byli i tací, kteří přicházeli z úplně jiných míst. Domnívám se, že po obloze jsou druhým nejčastějším místem, kudy sem oni bohové pronikli či sem tam údajně narodili, jeskyně či hlubiny země. Bohové, kteří se k nám dostali skrz jeskyně, pravděpodobně nebudou pocházet tam ze shora, ale odněkud jinud. Zkusme si tedy ve zkratce projít ty nejznámější případy:

 

Hapi byl staroegyptským bohem záplav a úrody. To on přivolával každoroční záplavy, díky nimž pak byla v Egyptě dobrá úroda.  Podle mytologie žil Hapi v jeskyni poblíž pramene Nilu. (http://cs.wikipedia.org/wiki/Hapi_%28b%C5%AFh_z%C3%A1plav%29)

V aztéckých a středoamerických mytologiích měly jeskyně zvláštní postavení, neboť i nimi vycházeli na Zem bohové. Ta asi nejdůležitější se nalézala v Teotihuacanu. (viz  http://cs.wikipedia.org/wiki/Teotihuac%C3%A1n)

Úžasné a málo známe předkolumbovské lokality

Na japonském ostrově Kjúšú se nalézá jeskyně Amano-Iwato, které se říkalo „kamenné dveře nebe“. Z této jeskyně byla dle místních legend vylákána bohyně slunce Amaterasu, aby vrátila světu sluneční světlo. (http://en.wikipedia.org/wiki/Amano-Iwato).

V jeskyni v pohoří Ída na Krétě se narodil nejvyšší řecký bůh Zeus. Diova matka Rhea se tu s ním ukryla neboť jeho otec Kronos byl varován, že ho některé z jeho dětí svrhne a stane se místo něj nejvyšším božským vládcem. (viz Kréta z hlediska záhad a archeoastronautiky)

S jeskyní jsou přímo spjati i další řečtí bohové, a to Hypnos, Hermes či Dionýsos. I tito bohové dle antické mytologie, měli určitou část svého života strávit v jeskyni. A řada starořeckých mytologických postav měla zas přímý vztah k podsvětí. Nejznámější jsou Hádes, bůh podsvětí a nebo Charón, což byl zas převozník do podsvětí.

Římští archeologové možná našli jeskyni Romula a Rema - iDNES.cz)

Ve starověkém Římě byl jeden z náboženských směrů tzv. „Mithraismus“. I ústřední postava tohoto náboženského směru, bůh Mithras se podle legendy narodil či vynořil z jeskyně (http://cs.wikipedia.org/wiki/Mithraismus)

V Betlémské jeskyni se údajně narodil i Ježíš Kristus. Tato jeskyně je dnes součástí baziliky Narození Páně v Betlémě.

Prorok Mohamed, když mu bylo 40 let, tak v jeskyni Hira poblíž Mekky obdržel první zjevení od archanděla Gabriela.

A po světě bychom našli i další.

V souvislosti s těmito bohy bych chtěl také zmínit odstavec z knížky Ericha von Dänikena „Znamení z vesmíru“, který si tam v kapitole 12 všiml jedné zajímavé věci. Cituji: „Nejstarší bohové stvoření vždy přicházejí z kosmu a po vykonané práci se tam vracejí. Teprve pozdější generace bohů přichází z jeskyní, hlubin země či vody.“ Pan Däniken si tak zřejmě všiml zajímavé věci, a to té, že mezi těmi bohy existuje dokonce i nějaká časová souvislost. Opět jen náhoda?  Že by se civilizace těchto bytostí dostala na tu správnou vyspělou techniku až o něco později, než civilizace těch, co přiletěli z vesmíru?

Tak odkud by tedy tito bohové mohli pocházet, když ne tedy z kosmu, ale z jeskyně či podzemí? V legendách mnoha národů, a to včetně našeho českého se hovoří o podzemních prostorách, kde žijí například jacísi spící rytíři, kterým plyne čas jinou rychlostí než nám. Nejznámější takovou to českou pověstí jsou blaničtí rytíři (viz Pěší túra magickým Podblanickem). Ale existují i jejich další obdoby. Dalšími variantami o podzemních a jeskynních prostorách jsou tzv. velikonoční poklady. I tam plyne čas podstatně rychleji, než u nás. Vzhledem k onomu jinak plynoucímu času vše nasvědčuje tomu, že se nejedná o žádné podzemní místo, ale pravděpodobně o vstup do nějakého paralelního časoprostoru. (tuto hypotézu jsem popsal v článku Mýtická svědectví o paralelním časoprostoru.

A teď půjdeme zas obráceně, protože hypotézu obdob planety Země v paralelních vesmírech  lze dokonce zdůvodnit i za pomoci Einsteinovy obecné teorii relativity. Tato teorie říká, že libovolný objekt s vlastní hmotností zakřivuje „prostor“, ve kterém se nachází, a toto zakřivení se projevuje jako gravitace. Tedy že gravitace je zakřivení časoprostoru. A kam a jak však může být zakřiven náš třírozměrný prostor? Zcela určitě to bude nějakým jiným směrem, než jsou naše tři známé rozměry. Prostě někam ve směru čtvrtého rozměru, kde se můžou nalézat i ony hypotetické paralelní vesmíry, podobné tomu našemu. Co se však stane, když se jeden prostor zakřiví? Toto zakřivení se zákonitě musí „promáčknout“ i do toho sousedního vesmíru. Pak je pravděpodobné, že i tam se zformuje obdobné těleso, jako v tom prvním případě. A tak to stejně pokračuje dále. (tuto hypotézu jsem podrobněji popsal v článku Jsou paralelní vesmíry navzájem svoje kopie? a Můžou být vesmírná tělesa multirozměrná?

Můžou tak právě odtud oni zmínění jeskynní bohové pocházet? Jestliže by měli přicházet z obdoby planety Země v některém v sousedním paralelním vesmíru, tak sem samozřejmě musí pronikat nějak, co kopíruje povrch naší planety. Jeskyně se v tomto případě zdají přímo ideální, jako případné přestupové hyperprostorové brány.  A také mám ten pocit, že to, co jsem nastínil v několika výše zmíněných odstavcích, do sebe zapadá jako ozubená kolečka.

Tak co si, záhadologická veřejnosti, myslíte? Můžeme být v této mé hypotéze alespoň na správné stopě?

 

Zdroje a použitá literatura: wikipedie a odkazy použité v článku

Vašíček A., Záhady Peru, Mystery Film, Ostrava 2006

Wilson C: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub, Praha, 1998

Däniken E: Znamení z vesmíru, Ikrar, KK, Praha 1998

 

Související články:

Úžasné a málo známe předkolumbovské lokality

Uměl Kristus překonat hranice našeho 3D prostoru?

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 17.8.2012 6:28 | karma článku: 23,08 | přečteno: 3708x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám