Proč je třeba zajímat se o záhady?

2. 03. 2008 19:10:34
Je správné se zajímat o nejrůznější záhady a nebo je naopak kritizovat? Tímto příspěvkem bych chtěl na tuto věc sdělit svůj názor.
Autor poíspivku v agrosymbolu u Nemilkova z roku 1996
Autor poíspivku v agrosymbolu u Nemilkova z roku 1996archiv autora

Možná jste si někdy přečetli článek, knížku nebo webové stránky, ve kterých jejich autoři zvedali svůj varovný prst před tzv. pavědami. Mohli jste se dozvědět, jak nejrůznější záhadologičtí pisálkové si mastí kapsy z důvěry nekritických čtenářů, nebo, že takzvané záhady se již přeci vědcům podařilo dávno vysvětlit. UFO jsou přeci podvody nebo omyly při pozorování oblohy, kruhy v obilí přeci vyšlapává o prázdninách nudící se mládež, oběti tzv. únosů do UFO jsou postižení lidé patřící do psychiatrické léčebny a vše ostatní jsou novinářské kachny, vznikající pod vlivem okurkové sezóny.

Skutečnost je však trošku jiná a každý, kdo se o tyto a podobné jevy zajímá, to dobře ví. Jen tak namátkou zkusme na to nasadit statistiku, jak vychází badatelům celého světa. Je sice pravda, že zhruba cca 40 procent pozorování UFO se podaří vysvětlit, jako omyly či dokonce podvody. Dalších cca 50 procent jsou pozorování, o kterých se mezi badatele dostalo jen velmi málo informací, aby se z nich dal udělat nějaký jednoznačný závěr. Ale zbývá nám ještě zbylých cca 10 procent. To jsou pozorování, o kterých je dostatek informací a dokonce i více svědků, avšak badatelům se jev nepodaří vysvětlit, i když se o to sebevíc snaží. Říkáte si, deset procent. To zas není tolik. Ale zkusme trochu počítat. V naší zemi je historicky zaznamenáno asi 2500 hlášení pozorování neznámého létajícího objektu. Při deseti procentech se dostáváme k číslu 250. Nyní uděláme další věc. Toto číslo vynásobme číslem 6482. Proč tímto číslem? Protože naše republika zaujímá právě 1/6482 plochu povrchu planety Země. Dostaneme tak číslo 1 620 500. Stále pořád malé množství? Výpočet je samozřejmě jen teoretický, ale tak by vypadala přepočítaná statistika pozorování skutečných neidentifikovatelných létajících objektů na naší planetě.

A co ony kruhy v obilí, jsou to skutečně díla zručných falsifikátorů a obilných vandalů? V posledních letech si musíme přiznat, že ano, ale jen u většiny. Existují však i jiné obrazce, a to i neméně dokonalé, než jsou ty umělé. V těch se vyskytují takové prvky, které prostě přes noc padělat nejdou. Ať mi někdo vysvětli, jak se dá pomocí prken a provázků vyrobit například opálené fousky, scvrklá zrnka, zvětšená kolínka nebo dokonce porušená buněčná struktura postižených rostlin a další pozorované anomálie! O většině těchto znaku jsem se dokonce osobně přesvědčil na vlastní oči. Navštívil jsem již jak pravé, tak umělé obrazce a rozdíl byl docela patrný.

A co ty únosy? Co byste dělali vy, pokud by se vám stalo, že buď v noci v autě nebo doma v ložnici byste najednou zpozorovali podivná světla, pak neznámé bytosti a pak byste nevěděli, co se s vámi třeba dvě hodiny dělo? Šli byste se s tím léčit na psychiatrickou léčebnu a riskovali tím vaší dobře rozjetou kariéru nebo dokonce pověst? Není nic neobvyklého, že proto právě oběti takových to únosů vystupují anonymně nebo dokonce si to vše nechávají jen pro sebe.

Prostě věci, které zatím neumíme vysvětlit, se prostě občas dějí a vždy děli. A jediné, co s tím můžeme dělat, je zmíněné jevy zkoumat, a to bez předsudků. Pravým poslání seriozních záhadologů není ze zkoumaných případů vytěžit co nejvíc peněz, i když pokud umí dobře psát, tak na to mají samozřejmě i právo. Proč by se jiní svědkové nemohli dozvědět, že to, co se stalo jim, se třeba stalo i někomu jinému? A právě kvůli těmto lidem je třeba záhady zkoumat. Lidé přeci mají právo vědět, co se jim to ve skutečnosti stalo nebo co to vlastně spatřili. A je to vlastně i dobře, že takovéto nevysvětlené věci se čas od času objevují. Alespoň naše věda neusne na vavřínech, že již vše zjistila, ale naopak že je třeba pořád něco zkoumat. A co když se navíc v těchto jevech skrývá něco, co by mohlo celou naši planetu posunout o pěkný kus dopředu?
Libor Čermák

 

Autor: Libor Čermák | neděle 2.3.2008 19:10 | karma článku: 24.11 | přečteno: 2701x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 122 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 514 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...