Exoměsíce a mimozemský život

8. 03. 2012 6:55:00
Mohl by být život na tzv. exoměsících, tj. přirozených satelitech obřích planet v cizích soustavách? Či naopak by nám exoměsíce mohly pomoci nalézt život na samotných exoplanetách? Právě na exoměsíce a mimozemský život bych jsem se chtěl zaměřit tomto článku.

Ž i v o t n a e x o m ě s í c í c h ?

Před časem se na blogu idnes objevil článek kolegy blogera Pavla Dudra, který se zamýšlel na možností existence života na exoměsících obřích planet pohybující se v zóně života cizích hvězd. Tento jeho článek vyzněl zcela kategoricky, že nikoliv. Měsíce mají v důsledku slapových sil vázanou rotaci, to znamená, že k planetě nastavují stále jednu stranu a tudíž se jedna otočka kolem osy rovná jednomu oběhu. Vzhledem k tomu, že jeden oběh satelitu trvá i několik dní, působí to velice nepříznivě na teploty na povrchu tělesa, které se tak například i na našem Měsíci pohybují od 130o C ve dne a -170o. Životu by nepomohlo ani to, kdyby těleso obíhalo velice blízko planety. To proto, že slapové síly by působili takovým způsobem, že by odsály vodní páry i atmosféru. Těmto názorům se nedá nic vytknout. Ovšem zeptal bych se trochu jinak: je vázaná rotace těles skutečně zákonitá?

Pokud by to měl být jev, který je zákonitý, zcela přirozeně by se tak musela pohybovat naprosto všechna tělesa, obíhající nějaké těleso. Dnes víme, že existují i planetární soustavy, kde mají i planety vázanou rotaci. Většinou jde o tělesa, která se pohybují ve velké blízkosti své centrální hvězdy, a to třeba mnohokrát blíž než Merkur vůči Slunci. Typickým příkladem je planetární soustava hvězdy Gliese 581 (viz: Planeta s podmínkami pro život objevena!). Ale z naší domovské planetární soustavy víme, že u zdejších planet to už neplatí. Ty se od Slunce nalézají dostatečně daleko, že už na ně vlivy vyvolávající vázanou rotaci nepůsobí. Takže se domnívám, že zákonitá může být tehdy, pokud se těleso nalézá v dostatečné blízkosti centrálního tělesa, aby ho takto dokázaly ovlivnit jeho slapové síly. A na vzdálenější tělesa už to tak nepůsobí a těleso tak získá svojí vlastní rotaci. A to by mohlo platit i v případě planet a jejich měsíců. A pokud by tento dostatečně vzdálený měsíc byl i dostatečně velký, alespoň jako Ganyméd nebo Titan (což u obřích planet, jak známe ze sluneční soustavy, může být běžné) a pokud se bude pohybovat v zóně života, tak bychom takový exoměsíc vyřazovat z kandidátu na možný život zkrátka a dobře už nemuseli. Já bych tedy život na exoměsících na rozdíl od kolegy Dudra apriori nevylučoval. A nemluvě o tom, že i zde ze Země víme, že život je fantasticky přizpůsobivý. To by se mohlo týkat i těch ostatních bližších nebo menších exoměsíců v zóně života alespoň na bázi primitivních organizmů.

U k a z a t e l ž i v o t a n a e x o p l a n e t á c h

Před časem jsem napsal článek „Jak nalézt mimozemské civilizace?“. Přiblížil jsem několik metod, jak by se dalo zjistit, že u té či oné hvězdy se může vyskytovat život či dokonce civilizace inteligentních bytostí. Namátkou uvedu: radiové signály, osvětlená města, změny okolí hvězdy apod. Nyní jsem narazil na další zajímavou metodu. Metodu pomocí měsíce. Zní to až neuvěřitelně, ale dle nejnovějších vědeckých metod to skutečně jde. Dle měsíců planet lze skutečně odvodit i to, jestli je na jeho centrální planetě život nebo ne. Astronomové totiž využili dalekohled VLT Evropské jižní observatoře, jenž je umístěn ve vesmíru, k tomu, aby jim sledovali zatmění Měsíce. Zdokonalili tak pokus francouzských kolegů z roku 2008. V období kolem novu a zatmění měsíce je totiž patrné i to, že neosvětlené části Měsíce jsou stále trochu vidět. V tomto případě se nejedná o přímé osvětlení Sluncem, ale o světlo odražené ze Země, které však také obsahuje i určité informace o naší planetě. A právě v tomto odraženém světle je možné vyčíst i mnoho údajů. Astronomové z tohoto světla dokážou určit například nejen to, že v atmosféře Země se nachází kyslík, metan či oxid uhličitý, ale i takové věci, jako že je naše planeta pokryta oceány, že se zde vyskytuje oblačnost a dokonce i to, že je zde přítomná vegetace. Tento objev se bude moci nesporně využít i v budoucnu při sledování planet v cizích hvězdných soustavách a odrazem jejich světla na jejich exoměsících.

Jsem přesvědčený, že tato metoda je v současné době největší nadějí na to, abychom prokázali život mimo sluneční soustavu.

Zdroj: http://dudr.blog.idnes.cz/c/200257/Zivot-na-mesicich-plynnych-obru.html

http://www.exoplanety.cz/2012/03/eso-objevila-zivot-na-zemi-pomohl-mesic

http://www.exoplanety.cz/2010/07/zatmeni-mesice-a-hledani-obyvatelnych-exoplanet

Související články v rubrice: Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 8.3.2012 6:55 | karma článku: 18.06 | přečteno: 1936x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 91 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 23.31 | Přečteno: 505 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.15 | Přečteno: 185 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 287 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...