Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Záhada spečených valů pravěkých hradišť

Po celé Evropě se vyskytuje velká záhada ohledně pravěkých hradišť. Proč tyto stavby vzniklé více než před dvěma tisíciletími obsahují valy z podivně spečených či zesklovatělých kamenů?

Tap O´Noth viz níže

Nejznámější takovéto lokality se nalézají ve Skotsku. Na zdejších kopcích se vyskytuje na šedesát pevností, jež byly postaveny velice zajímavým a prazvláštním způsobem. Kameny, ze kterých jsou zhotoveny, jsou podivně spečeny až dokonce zesklovatělé. Přitom to je vše celé velice pevné, a to doslova slinuté dohromady. Dodnes neznáme technologii, kterým se dá něco podobného dokázat. Nejznámější z těchto „skleněných pevností“ je Tap O´Noth poblíž Rhynie na severovýchodě Skotska. Nalézá se na zdejším kopci, který se tyčí do výše 563 metrů nad mořem. Tap O´Noth vznikla v době cca  více než 500 let před naším letopočtem a její původní rozloha činila 21. hektarů. Jejími staviteli jsou pravděpodobně Piktové, pradávný keltský kmen. Do dnešních dnů se zde zachovala hlavní oválná akropole s velikostí cca 100 x 30 metrů, což je velikost odpovídající zhruba fotbalovému stadionu a i tak je to jen zlomek původního sídliště.

Jak byla tato fantastická stavba zhotovena? K tomu, aby došlo k roztavení kamene, je třeba  dosáhnout teploty kolem 1100 stupňů Celsia. Toho lze dosáhnout i za pomocí dřeva, ale musí se jednat o dlouhé a kontrolované hoření. Během 20. století vědci několikrát zkoušeli zrekonstruovat vznik takovýchto úžasných staveb. Dvakrát se o to například pokusili Australané V. Gordon Childe a Brit Wallace Thorneycroft. Tyto pokusy se odehrály v letech 1934 a 1937. Postaven byl vzorek kamenné zdi, jenž byl proložen a obložen dřevem. To bylo zapáleno a i poté bylo neustále přidáváno palivo. Pokus se ani jednou nezdařil. Zeď se zhroutila a výsledkem tak bylo jen určité menší natavení některých kamenů.

Pokus byl zopakován v roce 1980, a to v rámci televizního dokumentárního cyklu „Záhady světa“ A. C. Clarka. Tento seriál šel i v České televizi, a tak výsledek můžete spatřit přímo na obrazovce. Byl postaven vzorek kamenné zdi o délce cca 8 metrů. Autoři dokumentu sami přiznávají, že zedníci, kteří tuto kamennou zeď na sucho stavěli, pracovali „dlouhé dny“. A to proto, aby nejen postavili zeď, ale aby ji navíc jak proložili, tak kolem ní dokola nakupili složitou mnohatunovou soustavou dřevěných trámů. Když vše bylo postavené, bylo dřevo konečně zapáleno, aby hořelo. A nejen to, Během pokusu, aby byl alespoň nějak úspěšný, se muselo neustále a co nejvíc přikládat dřevo. Celkem se tak zde vystřídalo šest zásilek dřeva, a to včetně starého nábytku ze zdejších skládek. Bylo potřeba dosáhnout kýžených cca 1100 stupňů, aby pokus zaznamenal alespoň nějaký úspěch. Již během hoření si vědci všimli toho, že kameny začaly pukat. Osobně se domnívám, že tento jev ke stabilitě zdi moc nepřispěje. Spíš naopak. A jaký byl výsledek celkového pokusu, který trval 22 hodin nepřetržitého hoření? Autoři seriálu sami připouštějí, že výsledek nevypadá nijak slavně a že tak nevznikla žádná hradba ze spečeného kamene. Na obrazovce je vidět buldozer, jak zajede do kamenného zdiva a hravě z ní odstraní nákladku kamenů. I když k dílčího úspěchu došlo. Několik kamenů se skutečně trochu natavilo. Šlo však jen o malé kousky kamene, ale žádný velký kus slinutého materiálu. Abych řekl pravdu, pokus mne moc nepřesvědčil. A domnívám se že i autory seriálu, kteří sami uznávají že tajemství Tap O´Noth, a jemu podobných pevností překonalo i tento pokus archeologů. A co víc, jak zde též bylo řečeno, pokud by pevnosti vznikaly takovýmto způsobem, muselo by se na všech šedesát zdejších obdobných staveb spotřebovat všechno dřevo z lesů více než poloviny Skotska. Z těch dalších hradišť se zmiňme ještě například ještě o Craig Phadraig nebo o Dunnideer či dalších. A tak si tyto pevnosti i nadále střeží své tajemství.       

Spečené valy i jinde v Evropě včetně Česka?

Jak jsem se zmínil, podobné lokality se nevyskytují jen ve Skotsku, ale i jinde v Evropě. Nalézají se i v Irsku, Horní Lužici, Sasku a dalších německých zemích, Slezsku, ve Francii či Maďarsku.  

I na Slovensku se nedaleko u Trnavy nalézá tajuplná hora Molpír na níž se nalézá prastaré sídliště z doby železné. Německý badatel a spisovatel Hartwig Hausdorf se o ní několikrát zmínil ve svých knížkách a popisuje ji jako lokalitu, kde díky jakési prapodivné zkáze jsou roztaveny nejen stěny, ale i skalní terasy.

A v Čechách? Od 19. století bylo i zde nalezeno několik hradišť v nichž byly objeveny spečené valy. Zde jde však většinou o trochu jiný druh než je tomu ve Skotsku. Jedná o častější výskyt strusky a žárem poznamenaných kamenů. Není to sice tak velká záhada jako ve Skotsku, ale to nám nebrání, proč bychom se o nich též nemohli zmínit. Například hradiště Svákov u Soběslavi, které zřejmě sloužilo i jako místo, kde se tavilo železo (http://archiv.fext.cz/rose/articles/1880-svakov.htm). Dalšími lokalitami, kde byly nalezeny valy o spečených kamenech jsou například tyto pravěké hradiště (povětšinou původu keltského či z doby železné): Vladař u Žlutic, Kněží hora u Katovic, od něj nedaleké Hradiště u Sousedovic, Ovčí vrch u Bukovce (u Plzně), Úhošť u Kadaně, Hradiště u Chomutova, Tuhošt u Švihova, Zvíkov (http://pohanstvi.wordpress.com/2009/09/10/hradiste-se-specenymi-valy), Hostivař (nalézá se nad hostivařskou přehradou v místě dnešního lesoparku - http://www.prahazelena.cz/hradiste-hostivar.html) a další.

Ale i tak spojitost mezi všemi lokalitami ať už zde v Čechách, ve Skotsku či jinde v Evropě existuje. A jsou jím právě ony spečené valy. Jejich datování se většinou vztahuje k době železné. Proč a jak tenkrát po celé Evropě naši předkové budovali svá opevnění takovýmto nákladným a pro nás dosud nezodpovězeným způsobem? Byla k tomu použita nějaká nám neznámá technologie? To jsou otázky, na které budeme muset odpovědi ještě nějakou dobu hledat .

 

Zdroj:

wikipedie, odkazy použité v článku,

http://en.wikipedia.org/wiki/Vitrified_fort

http://21stoleti.cz/blog/2005/08/19/zahada-skotskych-sklenenych-pevnosti,

Hausdorf H.:Nepochopitelná setkání, Knižní klub, Praha, 2010

Lenková J., Šiška V., Mackerle I,, Zeman J.: velká kniha otázek a záhad, Regia, Praha, 2002,

http://www.youtube.com/watch?v=8RR6CEYm8uU

Použitá fotografie:  http://21stoleti.cz/blog/2005/08/19/zahada-skotskych-sklenenych-pevnosti

 

Související články v rubrice archeoastronautika

 

 

Autor: Libor Čermák | pondělí 26.12.2011 10:24 | karma článku: 26,44 | přečteno: 4011x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Ukrajina zasáhla další ruskou rafinérii, okupační armáda zabíjela v Oděse

1. května 2024  9:39

Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana v noci na středu sestřelila šest dronů nad čtyřmi regiony, informovalo...

Hasiči při pálení čarodějnic zasahovali u dvacítky požárů, často zbytečně

1. května 2024  9:14,  aktualizováno  9:37

Na mnoha místech Česka se během včerejšího posledního dubnového večera rozhořely ohně při tradičním...

VIDEO: V jižní Číně se propadla dálnice, o život přišlo nejméně 19 lidí

1. května 2024  9:09

Nejméně devatenáct lidí zahynulo při propadu části dálnice na jihu Číny. Informovala o tom místní...

Bitva o Kolumbijskou univerzitu. Policie udeřila na zabarikádované studenty

1. května 2024  7:08,  aktualizováno  8:32

Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám