Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V souhvězdích je ukrytá prastará záhada

Souhvězdí jsou vlastně náhodná seskupení hvězd, které vidíme na obloze. Při troše fantazie si lze pod nimi představit cokoliv. Jak je ale, možné to, že mnohé  prastaré civilizace vnímaly tyto obrazce z hvězd velice obdobně?

Na tuto záhadu narážím po celou dobu, co se zajímám o vesmír a o věci s tím související. Napadlo mne to například při četbě knihy „Naše souhvězdí“ od Josipa Kleczeka nebo také při slavnostním zahájení zimních olympijských her ve Vancouveru, kdy bylo součástí zahajovacího programu i umělecké  představení zdejších indiánských kultur, a to včetně toho, jak vnímaly souhvězdí noční oblohy. A samozřejmě i při dalších příležitostech. Souhvězdí nejsou naším moderním vynálezem. Obdobně tak vnímaly oblohu i naši dávní pra předkové. Jak je však možné, že mnohé civilizace, které se vyskytovaly třeba na opačné straně zeměkoule, a  tak se ani nemohly pořádně znát, a přesto tyto hvězdné obrazce vnímali ve své mytologii velice podobně? Zde přináším výpis těch souhvězdí (v tuto chvíli jsem jich objevil deset), v nichž je podobnost v mytologii alespoň ve třech různých kulturních lokalitách.

V e l k á   M e d v ě d i c e

Typickým příkladem je souhvězdí Velké Medvědice.  V historii naší planety snad nenajdete kulturu, která by toto souhvězdí vnímala jinak než jako medvěda nebo medvědici. A tak si pojďme udělat malou procházku světem, co o tomto souhvězdí tyto dávné civilizace říkaly. Podle Řeků to byla princezna Kallistó, kterou rozhněvaná bohyně Héra proměnila v medvěda, aby se tak v této podobě toulala po lesích. Pro indiáni s kmene Irokézů zas tři hvězdy Alioth, Mizar a Benetash představovaly tři lovce stíhající medvědici. Náhoda? Podobu medvěda v tomto souhvězdí viděli i Sumerové, Babyloňané, Asyřané, Peršané, Féničané i národy v severní Asii.

P a n n a

Dalším příkladem je souhvězdí Panny. Jak je možné, že v tomto shluku hvězd vidívaly dávné národy ponejvíce zobrazení nějaké božské bytosti ženského pohlaví? Tak tomu bylo u Řeků, kde to byla Diova dcera Astraia, v Mezopotamii to byla bohyně Istar, opět dcera nebes a královna hvězd. V Egyptě zas bohyně Isis, což byla matka boha Slunce Hora. Zpodobňována byla také s pannou Marií, matkou Ježíše Krista.

H o n á k   ( P a s t ý ř )

Mytologie tohoto souhvězdí nás přivádí ke zjištění, že toto seskupení hvězd připomíná dávným civilizacím významnou postavu spojenou se zemědělstvím. Tak je tomu v řecké mytologii, kde se jednalo o chudého pastýře, který přenesl tíhu své práce na voly zapřažené do pluhu, a tak ho Zeus odměnil tím, že ho zobrazil na oblohu. Je jen náhoda, že staří Čechové v tomto souhvězdí spatřovali Přemysla Oráče? Pro Sumery to byl Enlil, mezi jehož patronátem bylo i zemědělství.

O r e l

Podle řecké mytologie je toto souhvězdí spojováno s Diem, který v přestrojení za orla odnesl na Olymp trojského chlapce Ganyméda. Podle babylonské mytologie jde o mrtvého muže v orlích pařátech. A v Indii ho přirovnávali k bohu Garudovi, což byl napůl orel a na půl člověk.

V á h y

S opravdu velkou dávkou fantazie je prý v tomto seskupení hvězd možné spatřit tento prastarý nástroj. A přeci ho v něm viděli jak Řekové a Římani, tak Indové, Číňané i Egypťané.

V o d n á ř

Dalším souhvězdím, ve kterém lze nalézt spojnice skrz prastaré civilizace je Vodnář. V řecké mytologii představoval opět boha Dia, který tentokrát lije proudy vodu na Zemi, aby v ní utonuli lidé zkažení špatnými věcmi. Aztékové v něm zas viděli Quetzalcoatla, boha který připlul z východních moří. Povodeň na Nilu by měl způsobovat i v Egyptě. V Babylonii zas představuje boha Ea neboli Enkiho, který je opět líčen jako postava s přetékající vázou.

O r i o n

Velice bych se nad existencí této záhady zamyslel, kdyby její součástí nemělo být jasné seskupení hvězd, kterému my říkáme „Orion“. To opět podle staré báje o statném lovci a synu Poseidonovým. Že by i jiné dávné kultury přisuzovaly tomuto souhvězdí s jasnými hvězdami nahoře (Betelgeuze a Bellatrix) a dole (Saiph a Rigel) a třemi hvězdami uprostřed (tzv. „pás Orionu“ z hvězd Alnitak, Alnilam a Mintaka) nějaké takovéto obdobné ekvivalence? Tak například lovce představuje i v ugrofinských mytologiích, A indiáni v severozápadním Mexiku v něm vidí zastřeleného lovce Hapa.

B ý k

Spojování tohoto seskupení hvězd s býkem je velice staré a též rozšířené po celém světě. Jeho zobrazení lze nalézt už v jeskynních malbách v Lascaux (Francie), kde jsou mimo jiné spodobněny i Plejády. Nebeského býka představoval i v Babylonii a též v Egyptě. Podle řecké mytologie jde opět o Dia, který chtěl oklamat Europu, dceru fénického krále a proměnil se tak ve sněhobílého býčka. A nesmíme zapomenout i na Chaldejce. A dokonce v naší rodné kotlině na Kelty, kde byl býk důležitým předmětem uctívání mezi druidy, a to v době, kdy Slunce procházelo právě tímto souhvězdím.

 

M a l ý   P e s

Je zajímavé, kolik dávných civilizací zpodobňuje ze psem dvojici jasnějších hvězd Prokyon a Gomeisu ve společnosti několika dalších málo jasných objektů. Podle řecké mytologie se jedná o psa ze smečky prince Aktaióna či jiná verse zase mluví o smečce Oriónově. Podle Egypťanů šlo o boha ze psí hlavou Anubise. A Arabové s Římany v něm viděli štěňátko. Opět náhoda?

 

E r i d a n u s

Toto dlouhé souhvězdí táhnoucí se od Orionu hluboko na jižní oblohu je zas celou řadou dávných kultur připodobňováno k nejrůznějším řekám. Eridanus je řeka, ve které utonul Faethón, když si vypůjčil sluneční vůz svého otce hélia. Egypťané v souhvězdí viděli obraz řeky Nilu a Indové zas Gangu.  

Jak si vysvětlit takovéto mytologické obdobnosti, které doprovázejí naše nejstarší kultury na nejrůznějších místech zeměkoule od Ameriky přes Afriku, Evropu, Přední Asii, Indii až třeba někam do oblasti dnešní Číny? Buď tak, že mezikulturní styky v dávných dobách byly na daleko vyšší úrovni, než si dnes umíme přiznat, a nebo se jedná o společnou paměť něčeho, co zde mohlo existovat v dobách ještě dřívějších. V každém případě mi to připomíná obdobné jevy jako například ta skutečnost, že hodně nejrůznějších národů si ve svých legendách zachovalo vyprávění o obrovské potopě, jež měla v dávných dobách nastat. (Viz můj článek Mají pověsti o potopách reálný základ?). Já se však domnívám, že i v případě podobného vnímání našich souhvězdích se jedná o projev téže věci.

 

Zdroje:

Kleczek J.: Naše souhvězdí, Albatros, Praha, 1986

Česká i anglická wikipedie

Kresby souhvězdí: Libor Čermák

 

Související články v rubrice archeoastronautika

  

    

 

 

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 15.12.2011 6:28 | karma článku: 23,04 | přečteno: 2715x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Pád zhýralého náměstka otřásl Moskvou. Pod Šojguem se houpe židle

25. dubna 2024

Premium Ruskou politickou scénu rozvířil největší korupční skandál od začátku války. Zatčení náměstka...

Trvalo to měsíc. Baltimore otevřel kanál pro lodě uvězněné po zřícení mostu

25. dubna 2024  19:34

Měsíc po zřícení přístavního mostu proplula nově otevřeným plavebním kanálem v Baltimoru první loď....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám