Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Indiánský kmen Anasaziové – velká záhada

Na území dnešních Spojených států Amerických žil před 1000 lety národ, který udivuje dodnes svým uměním. A přesto o něm víme dost málo. Ale v posledních letech se povědomí o tomto záhadném lidu začíná pozvolna zvětšovat, a tak jsem se pokusil o něm zjistit co nejvíc, a to z pohledu záhadologa.

Anasaziové se zřejmě vyvinuli z původních primitivních lidí obývající zdejší kraje. Ale kolem 10.-11. století se zde na území dnešních amerických států tzv. „Čtyř rohů“, tedy Nového Mexika, Colorada, Arizony a Utahu vyrostla z ničeho nic kultura, která se tak vzmohla, že vybudovala stavby, nad kterými přímo žasneme. Na přelomu 12.-13. století však stejně záhadně tento kraj opustila. Dosud nebylo úplně vysvětleno, co se nimi vlastně stalo. Podle některých hypotéz jsou to předkové dnešních kmenů Hopiů a Zuniů.

 

P r a s t a r é   i n d i á n s k é    l e g e n d y

A dnes jsou to jen legendy těchto dvou kmenů, ve kterých by se snad mohla schovávat odpověď na tyto nevyřešené záhady. Zuniové říkají, že tzv. „synové boží“ sestoupili na zem v jakýchsi „šípech z blesků“ a přinesli sem život i myšlenku. Stvoření pak učinil jakýsi hermafroditní bůh ztotožňovaný s nebeskou klenbou. Rozhodně to není ojedinělá legenda o bozích, kteří přišli z nebe. Badatelé z oblasti archeoastronautiky znají mnoho podobných legend z celého světa a většinou je ztotožňují s příchodem nějaké civilizace, jejíž technologie je tak pokročilá, že primitivním lidem připadá jako projev něho božského. V tomto případě se nám dochoval i popis onoho dopravního prostředku, se kterým bytosti sestoupili na zem. Prý vypadal jako „šíp z blesku“. Kdyby tito lidé spatřili naše letadla, popisovali by je snad jinak?O odchodů Anasaziů se zas dochovala legenda indiánů Hopi. Prý odešli pro to, že je zavolal „Velký duch“.

 

S t a v b y

Tito tajuplní Anasaziové, ač zde v plné slávě působili asi jen 200 let, dokázali zbudovat fantastické stavby, kterým se říká „puebla“. To byla jakási indiánská města postavená buď z kamene a nebo byla vytesána přímo do skály. A některá z nich byla opravdu kolosální. Kromě příbytků pro obyvatele obsahují ještě jeden prvek, a to jsou tzv. kiva. Kiva jsou kruhové prostory různých velikostí, které na první pohled vypadají jako kašny nebo lépe studny. Soudí se že sloužili k rituálním účelům či k motlitbám. A tak nám Anasaziové zanechali mnoho takovýchto archeologických památek, z nichž dominují dvě oblasti. Jednak je to oblast Kaňonu Chaco na severu Nového Mexika a pak je to v oblasti Mesa Verde na jihu Colorada.

 

K a ň o n   C h a c o

A zvlášť pueblo Bonito v nás vyvolává úžas. Toto pueblo má tvar jakési podkovy, jež je orientována přesně ve směru jih-sever. A její velikost je cca 160 x 100 metrů a tak zaujímá plochu cca 1,5 hektaru. Odhaduje se, že tu mohlo žít až 800 lidí. Na jejich stavbu bylo kromě mnoha tun kamenů potřeba také dřevo z více jak 200 tisíc jehličnatých stromů. Protože Anasaziové neznali kolo, tak je bylo potřeba ručně dopravit, ovšem ze vzdálenosti 110 km! V publikaci „Místa, kde se lidé setkávají s bohy“ od Collna Wilsona je zmínka, že kamenné bloky žuly, ze které jsou vystavena zdejší kiva, vykazují vysokou hladinu radioaktivity. A já se ptám, jak se tam dostala. Co když tu muselo někdy působit něco, co si vůbec před jedním tisícem lety nedokážeme představit? A co když za to nějak mohli právě ti bohové z bleskových šípů?    

 

M e s a   V e r d e

Druhým fantastickým místem, které vytvořil národ Anasaziů je palác Cliff neboli „Stromový dóm“ v Mesa Verde ve Skalnatých horách v jižním Coloradu. Objeven byl zcela náhodou dvěma kovboji v roce 1888. Je považován za nejdůležitější starodávné místo v USA. Stromový dóm je zajímavý hlavně tím, že to je třípatrová vesnice vytesaná a vestavěná do skály. Má celkem 23 kivů a 220 pokojů, ve kterých žilo zhruba 250 lidí.  Celý tento architektonický skvost zastřešuje mohutný skalní převis. To, co se zde muselo do skály vytesat, to si dnes téměř vůbec neumíme představit. A pak tam ještě vystavět ty stavby obdobně jako v pueblu Bonitu.  V okolí se navíc nalézá na 600 skalních příbytku a přes 4000 archeologických nalezišť, ale i tak pořád toho víme o tomto národě dost málo.

 

D a l š í   m í s t a

Na wikipedii, konkrétně na stránce http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Pueblo_Peoples jsem nalezl i další poměrně dobře zachovalá místa této kultury. V krátkosti popíšu.

Jednak jsou to ruiny puebla  u města Aztec na severu Nového Mexika.

Dále to jsou ruiny puebel v Bandelier u Los Alamos. Tam se mimo jiné nalézají obdobně jako v Mesa Verde příbytky vytesané do skály a také skalní malby neboli petroglyfy.

Další oblastí je Hoveweep na hranici Colorada a Utahu. Opět zříceniny starých staveb této kultury, z nichž dominuje čtvercová věž.

A v neposlední řadě to je Kaňon De Chelly na severozápadě Arizony. Opět zříceniny a ruiny prastarých památek této kultury, z nichž dominuje tzv. „bílý dům“ postavený opět pod skalním převisem.

Nebyl bych to já, kdybych si tato místa nezkusil vynést na mapu a pak se podívat, zda se tam mezi nimi náhodou neskrývají nějaké další geometrické souvislosti. A hle, co je na první pohled vidět. Vytvoří se nám dvě linie. První linii vytvoří oblasti Hovenweep – Mesa Verde – Aztec – Bandelier. A druhou linii Kaňon De Chelly – Kaňon Chaco – Bandelier. Náhoda? Možná ne, protože do té druhé linie, ač se tam nalézají pouze tři památky, zapadá ještě něco a tím je další velká hádanka Anasaziů.

 

S i l n i c e

Ač tento prastarý národ neznal kolo, dokázal zbudovat složitou síť silnic a cest vycházející z Kaňonu Chaco. Silnice jsou devět až dvanáct metrů široké a jejich délka jde do tisíců kilometrů. Často jsou v přímce a pak z ničeho nic změní směr. V kaňonu se navíc se mění i v příkrá schodiště, která jsou navíc tak strmá, že jejich používání je velmi obtížné i pro zdatného lezce. I k nim se váže prastará legenda. Říká se, že se jednalo o „tunely“ pro „staré“. Kdo těmi starými měl být? Staří indiáni asi těžko, když víme, že i naši důchodci mají kolikrát problémy s chůzí. Pokud ta příkrá schodiště jsou problém pro zdravého člověka, tak pro staré by to byl problém dvojnásobný. Je snad další záhadou onen fakt, že jedna z oněch cest kopíruje i mnou zjištěnou linii Kaňon De Chelly – Kaňon Chaco – Bandelier, o níž jsem se zmínil v předešlém odstavci? A to všechno ukazuje na dokonalá geodetická měření. A nejen to.

 

A s t r o n o m i c k é   z n a l o s t i

Když jsem se dočetl o fantastickém zařízení, který Anasaziové zbudovali na hoře Fajada Butte v oblasti Kaňonu Chaco, zhruba 7 km vzdušnou čarou na jihovýchod od puebla Bonito, začal jsem přemýšlet, že o tento fakt doplním svůj dřívější článek Hry světel a stínů jako důkaz dokonalosti dávné architektury. Protože to, co se nalézá zde, by podle mne do tohoto článku mělo též právem patřit. Představte si, že když při východu slunce v době rovnodennosti nebo slunovratů dopadnou sluneční paprsky na skálu, tak projdou jakousi štěrbinou. Paprsek pak dopadne na jednu ze dvou spirál a jak po ní putuje, ukazuje tam na jednotlivé dny rovnodennosti nebo slunovratu. Jak bylo zjištěno, dle zařízení na  Fajada Butte nelze stanovit jen slunovraty a rovnodennosti, ale také pohyb Slunce a Měsíce. Anasaziové dokonce znali 18letou periodu „saros“, podle které se určují zatmění Slunce a Měsíce.

Petroglyfy

A přes obrazy spirál na Fajada Butte se dostáváme k další zajímavé zálibě kmenu Anasaziů. A tím byla tvorba petroglyfů, čili skalních maleb. Jak jsem se zmínil nalézají se například v Bandelier a také v kaňonu Chaco. Na této skalní tvorbě je zobrazeno všechno možné. Od lidí, přes zvěř až k jakým si symbolům. Avšak objevuje se na nich ještě něco, co mě dost zaráží. Tím jsou chodidla o šesti prstech. Můžeme je vidět jak v káňonu Chaco za pueblem Bonitem, nebo na Newspaper Rock State v Utahu. Zřejmě to v této oblasti bude něco častějšího, protože na petroglyfech Tří řek v Novém Mexiku jsou zas ke spatření šestiprsté ruce. Co si máme o těchto výjevech myslet? Buď, že jde o nějakou mutaci. Vždyť jsem se také zmínil o tom, že v kivech puebel se nalézá radioaktivní žula. A v souvislosti s tím mne napadá ještě jedna věc. Jistě jste si také všimli toho, že se pohybujeme v oblasti, kde v polovině minulého století došlo k několika údajným haváriím neidentifikovaných létajících objektů. A dle svědků, měly bytosti z těchto objektů rozdílné počty prstů než je tomu u lidí. Znamená to snad, že dávní Anasaziové měli s těmito bytostmi společného víc, než si myslíme? 

Z á v ě r

Podle toho, co se o tomto podivuhodném prastarém národě dá zjistit, odvážím se tvrdit, že se jedná o naprosto srovnatelnou kulturu například s mexickými Máyi či Aztéky nebo jihoamerickými Inky. Vyspělé předkolumbovské civilizace tedy rozhodně nekončí s americko-mexickými hranicemi, ale dají se vysledovat i hluboko na území dnešních USA. A záhad skýtají také dost. A tak se domnívám že i autoři typu Dänikena by se mohli na Anasaziích poměrně dost vyřádit.

 

Zdroje a doporučená literatura

http://tajomstva.org/anasazi/zahadny-narod-anasaziu

wikipedie

Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

 http://www.novinky.cz/cestovani/204076-putovani-s-bbc-do-skalniho-mesta-mesa-verde-za-davnymi-neprateli-navahu.html

 

Foto: wikipedia, http://www.colorado.edu/Conferences/chaco/tour/bonito.htm, autor z pomocí www.google.com/maps

 

Související články v rubrice  archeoastronautika      

 

 

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 11.8.2011 14:12 | karma článku: 38,06 | přečteno: 13410x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám