Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Že by stopy prastaré řeči bohů?

Všimli jste si toho, jak mnohá jména, místa či názvy spojené s pradávnou historií si jsou často velmi podobné? Někdy se až zdá, že by mohly mít nějaký společný základ. Že by skutečně na prastaré biblické legendě o zmatení jazyků něco mohlo být?

O dávnou historii lidstva se zajímám už mnoho let. Rád o tom čtu vše možné, co se týká například starého Egypta, antické či keltské civilizace, předoasijských kultur, starých amerických civilizací, starověké Číny, Indie, Oceánie a dalších podobných. Přitom si občas všimnu, že mnohé výrazy si jsou kolikrát hodně podobně.

Souvislosti mezi místy na protilehlé straně Zeměkoule?

Pojďme se podívat na jiný příklad podobnosti slov. Všichni možná znáte zakončení křesťanských motliteb, slovo „AMEN“. Podobně znějící slovo se vyskytuje i v buddhizmu a není to nic jiného než ono „ÓM“, které se někdy také vyslovuje jako „aum“. Jeden z hlavních egyptských bohů se jmenuje „AMON“. Podobně se jmenoval i jeden ze synů židovského krále Davida, a to „AMNON“ Nejvyšší bůh v mongolské mytologii se zas jmenoval „AMIN“ a japonský strážce nebeské krajiny zas „TAMON“

Mnoho výrazů se též odvíjí od shuku „OR“. Tak například jeden z egyptských bohů se jmenoval „HÓR“ a Diovy dcery „HÓRY“.  Hrdina řeckých bájí se jmenuje „ORION“ a kupodivu téměř stejně se jmenoval jeden z egyptských ochranných bohů mrtvých „ORIÓN“. Víte, kdo to byla „ORJANA“ někdy též udávaná pod jménem „OREJONA“? To byla mýtická pramáti Inků, jež sestoupila z hvězd. A slovo „ORO“, to neznamená jen ve španělštině „zlato“ (tedy posvátný kov bohů), ale také je to polynéský bůh války a umění.

Kdo luští křížovky, určitě zná výraz „UR“, což je sumerské město. A další sumerské město se zas nazývá „URUK“. A v Sumeru ještě chvíli zůstaneme, neboť seznamu jejich králů jsou taková jména jako „Ga-ur“ nebo UR-NUNGAL. Nyní se přenesme do Jižní Ameriky k jezeru Tiřikala (o kterém jsem se mimo jiné zmiňoval ve svém článku  „V Jižní Americe objeveny nové geoglyfy“. Na tomto obrovském jezeru se nalézá též řada ostrovů, na kterých žije podivný indiánský kmen s názvem „URUOVÉ“, kteří údajně mívali tmavou krev a o svých předcích tvrdili, že přišli z kosmu. A ve stejné oblasti se budeme pohybovat ještě chviličku, neboť řeka, která teče pod známou inckou pevností Machu Piccu, se jmenuje „URUBAMBA“. V Řecku měli zas boha jménem „URANOS“ a múzu jménem „URÁNIA“. V severské mytologii zas nalezneme sudičku zvanou „URÁH“ a v Austrálii posvátnou skálu „ULURU“.

Jeden z nejznámější severoamerických národů se jmenuje „MAYOVÉ“. Matka řeckého boha obchodu Herma se jmenovala „MAIA“. Slovo „MÁJÁ“ je také indická představa světa jako neskutečného. Římský ochránce vzrůstu rostlin  má jméno „MAIUS.“ V řecké mytologii se pes rolníka Íkaria proměněný ve hvězdu Sírius se jmenuje „MAIRA“. a Jak se nazývají pověstné sochy na Velikonočním ostrově? No přece „MOAI“. V Oblasti Oceánie je možné se též setkat s polobohem zvaným „MÁAUI“. Byl to jakýsi prostředník mezi bohy a lidmi.

Tady jsem vypsal příklady těch nejvíce do očí bijících vztahů. Jak je však možné, že si dávné civilizace pro názvy svých bohů, míst a dalších výrazů volily často velice podobná slova? A to tak, že se tyto civilizace nalézaly třeba na druhé straně planety? Že by skutečně v dávné historii existoval nějaký pradávný jazyk, ze kterého všechny ostatní vznikly? A co víc, pověst o stavbě Babylonské věže a posléze zmatení jazyků není jediná pověst svého druhu na světě! Obdobné legendy o jediném původním jazyku se lze dovědět i v díle zvaném Popol Vuh, což byla poradní kniha mayských Kičéů.  A nebo v legendách thajského kmene Karen.

Představme si tedy, že bychom všechny takovéto podobné vztahy existující všude po světě posbírali a zhodnotili to, co je spojuje (například „sat“  - satan a Šajtan, je zobrazením zla. Man - mana či vimana, zas vyjadřuje jakousi sílu. Amen, óm zas by mohl být výraz pro spojení s něčím vyšším. A tak můžeme pokračovat dále.) Třeba bychom se tak mohli dostat k jakémusi prastarému esperantu, které by se možná dalo nazvat „řečí bohů“.

Zdroje: všeobecně

Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

Vondrušková M: Záhadná Babylonská věž, Enigma č. 10, roč. 2010, RF HOBBY, Praha

Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají z bohy: Knižní klub, Balila, Praha, 1998

Související články v rubrice archeoastronautika

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 11.11.2010 14:47 | karma článku: 25,15 | přečteno: 3924x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Z uprchlíka agentem. Šapošnikov sehrál při výbuchu ve Vrběticích klíčovou roli

9. května 2024

Premium Jakou roli hrál ve výbuchu muničního skladu ve Vrběticích bývalý ruský voják Nikolaj Šapošnikov? O...

Rusko bombarduje civilní cíle a chlubí se tím. Nechutné, říkají Ukrajinci

9. května 2024

Premium Záporoží (od zpravodajů iDNES.cz) Areál stavební firmy v Záporoží nacházející se jen dva kilometry od centra města zasáhla raketa...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19,  aktualizováno  22:35

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám