Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dnes máme svátek Lugnasad

Nevím, nakolik to čtenáři tohoto blogu ví, ale 1. srpen se odedávna na našem území slavil jako poměrně významný svátek. Jeho název je Lugnasad a jak je patrné z jeho názvu, jedná se o prastarou keltskou slavnost. A během roku nebyla jediná.

 Historie této země je všeobecně vnímána jako dějiny slovanského národa Čechů, jenž do této země přišel na přelomu 6. a 7. století. Ovšem to by byl velký omyl, neboť i v prehistorických dobách tu byl čirý ruch. Ať už to jsou nálezy neandrtálců v jeskyni Šipka u Štramberku, Věstonická Venuše z pozdního paleolitu či kultury knovízské, milavečské nebo lužické v době bronzové. Nejvýznamnější část pravěku však spadá do období mezi 8. století př. n. l. a 1. stoletím n. l., kdy u nás panovala doba železná. První polovina tohoto období se nazývá doba halštatská, jejíž název je odvozen od pohřebiště u Hallstattu v Rakousku. Název druhé poloviny období je doba laténská, což je odvozeno od keltského naleziště La Tene ve Švýcarsku. Toto období je u nás spojené hlavně s Kelty. U nás měli domov především kmeny Volků a Bójů, podle kterých dostala Česká kotlina  první název - Boiohaemum – Bohemia

 

Tento národ měl i zvláštní náboženství. O Křesťanství tehdy ještě nikdo neslyšel, ale to neznamená, že by tito lidí nevěřili v nějakou vyšší moc. Prostě měli svůj projev duchovního života. Například  se tito naši dávní předkové upínali k přírodě. Uctívalo se duchy kamenů, stromů nebo vod a vše bylo vedené jejich kněžími - druidy, kteří neměli jen náboženský význam, ale i politický. V keltském kalendáři bylo i několik svátků. Co mne však zvlášť těší, je to, že některé z těchto svátků se svým způsobem promítly i do pozdější kultury křesťanské. A to neplatí jen o Vánocích či Velikonocích, ale i třeba o Dušičkách nebo Hromnicích. Ale kupodivu se i dnes najdou takové náboženské společnosti, kterým právě toto vadí a kvůli tomu, že to má kromě křesťanských základů i ty předkřesťanské, tak je prostě odmítají slavit. A to i přes to, že se odvolávají na Bibli. Můj názor na tuto věc je ale takový, že pokud zjistím, že některý svátek má původ ve více kulturách, tak naopak má pro mne větší duchovní hodnotu a o to raději ho slavím. A to platí i těch svátcích, které mají kromě křesťanské tradice i původ ve hlavních čtyřech keltských svátcích, které se tehdy slavívaly každý čtvrtrok. Nyní bych je rád nastínil.

 

S A M A I N

Právě SAMAIN, slavený 1. listopadu měl funkci i nového roku, kdy končilo teplé období a začínalo studené. Svátek se týkal hlavně světa zemřelých, neboť Keltové věřili, že právě tehdy se otevírají brány mezi světem zemřelých a žijících. Zemřelí tak mají možnost navštívit svět, který již jednou obývali. Patronkou tohoto svátku byla bohyně Cailleach. Byla to stařena která byla spojována se smrtí. Lidé se scházeli společně ve svých domovech, zapalovaly se zde ohně a někdy se i věštilo. Samain se však zachoval až do dnešních dnů, a to v několika podobách. Nejznámější jsou dvě. První podobou je oslava přistěhovalců v Severní Americe, kde se pořádají karnevaly se strašidly, zvané Halloween. Druhá podoba, jak už jsem se zmínil, se přenesla do křesťanské tradice a není ničím jiným než Památkou zesnulých, lidově Dušičkami.

 

I M B O L C

V pořadí již druhý svátek se oslavoval vždy 1. února. Jmenoval se Imbolc a jeho smyslem bylo duchovní očištění před znovu se blížícím jarem. Byl zasvěcen keltské bohyni Brighid. Mezi zvyky, které se při něm udržoval, bylo zapálení malých ohníčků před vchodem do domů, což mělo symbolicky chránit před kroupami a bouřkami. Časem se dostal i do křesťanské tradice jako svátek Uvedení Páně do chrámu  či dříve očištění Panny Marie. Není to nic jiného než Hromnice slavené 2. února.

 

B E T L T I N E

Svátek Beltine byl druhý nejvýznamnější keltský svátek a bylo to jakési keltské pololetí.  Nastával vždy na 1. května a znamenal konec studeného a začátek teplého období roku. Někdy se mu též říkalo Cétshamain a byl spjatý s bohem Belenem. V předvečer tohoto dne se obvykle zapalovaly velké vatry (keltsky bel tine), jež měly přilákat teplo. Také se poprvé vyháněl dobytek na společnou pastvu a dokonce musel ohněm procházet, aby byl uchráněn před všemi nemocemi. A čím je tento svátek pro nás významný, že se ho podařilo zachovat do současnosti. Jen se přeměnil na pálení čarodějnic. A je jen náhoda, že právě květen, měsíc jako takový, který začíná 1. května, je v římskokatolické liturgii zasvěcený Panně Marii?

 

L U G N A S A D

A konečně dnešní Lugnasad. Slavíval se několik dní a jeho začátek byl právě 1. srpna. Byl spojován s bohyní Matkou Zemí neboli také Danou a s legendárním keltským bohem Lugem (odtud lugnasad. Jeho součástí byly svatby, lidové veselice, soutěže, sport a  v jeho průběhu se nesměly projevit projevy nenávisti. Slavnost začínala v první den o východu slunce, kdy jeden z druidů odtrhl několik klasů z první úrody, položil je na posvátný kámen a poděkoval za úrodu bohům. Z jeho zrní se pak udělala mouka a z ní pak placka,kterou pak ostatní zkonzumovali. Slavnosti se také vždy konaly na nějakém posvátném pahorku nebo u mohyly. Možná také, že k podobným účelům sloužily i záhadné kameny, kterým říkáme menhiry. I tento svátek se přenesl do současnosti. Například ve formě tradičních Dožínek a z liturgického roku je mu nejblíže svátek proměnění Páně, slavený 6. srpna na památku biblické události, kdy Ježíš vystoupil společně se třemi apoštoly na horu Tábor, kde rozmlouval s Mojžíšem a Eliášem.

Co však říci závěrem? Že obdobné spojitosti se určitě naleznou i mezi svátky jiných náboženství. A domnívám se, že právě toto je jedna možnost, jak ve smyslu mého dřívějšího článku „Je třeba hledat spojnice mezi náboženskými směry“ tyto další spojitosti hledat.

 

Zdroje a doporučená literatura

Filip J.: Keltská civilizace a její dědictví, Academia, Praha, 1995

Šiška V.: SVÁTEK SAMHAIN - 1. listopadu

Šiška V.:SVÁTEK IMBOLC - 1. února

Šiška V.: SVÁTEK BELTINE - 1. května

Šiška V.: SVÁTEK LUGHNASAD - 1. srpna

 

Související články v rubrice Keltové

Autor: Libor Čermák | neděle 1.8.2010 15:29 | karma článku: 20,57 | přečteno: 2356x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,57 | Přečteno: 155x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 233x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Novotný by měl z ODS odejít sám, míní Stanjura. Děkuji za názor, řekl starosta

19. května 2024  14:07,  aktualizováno  14:25

Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný...

Volby by vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty, s SPD by mělo vládní většinu

19. května 2024  13:42

Sněmovní volby by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO s 32 procenty hlasů. Na druhém místě by byla s...

Ukrajina zničila ruskou minolovku, drony poškodila rafinerii ve Slavjansku

19. května 2024  13:12

Sledujeme online Zničili jsme minolovku ruské černomořské flotily, ohlásili v sobotu večer ukrajinští námořníci. V...

Malostranský zápisník: Chcimír, nebo mírotvorce? Kdo spolkl ropuchu?

19. května 2024

Premium Nechceme slevu zadarmo – a při hlasování o skvělém migračním paktu se statečně zdržíme! ODS už...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám