Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stojí za vznikem přírody nějaká inteligence?

Čím by se projevovala jakákoliv inteligence? Především tím, že by ovládala matematiku a geometrii. Kdysi vznikl nápad, že by naše civilizace mohla dát o sobě vědět. Tak, že by se do nekonečných sibiřských lesů vysekalo obří znázornění Pythagorovy věty. Trojúhelník se čtverci nad přeponou i odvěsnami. Ovšem já se ptám, zda nám náhodou někdo jiný už podobné matematické podivuhodnosti nějak nesdělil.

1 )  Š n e č í   u l i t y

Všichni si určitě umíte představit například takového hlemýždě. Napadlo vás však někdy, že taková šnečí ulita, je vlastně geniální tvar? Nejen že na ní platí zákonitost zlatého řezu, platí zde ještě něco. Jen si zkuste na papír znázornit šnečí ulitu a zjistíte zajímavou věc. Jistě znáte z optiky zákon, že úhel dopadu se rovná úhlu odrazu. Zkuste si podobný paprsek vést tak, že nějakým způsobem dopadne do otvoru šnečí ulity. A pak se ve stanoveném úhlu odrazí. Zkuste si vést různé paprsky a pokaždé zjistíte jedno. Paprsek se stále odráží směrem dovnitř ulity, dokud se nedostane úplně do jejího středu. Jen mne napadá, kdyby se třeba na podobný způsob vymyslela nějaká anténa, možná bychom mohli předejít jejímu přesnému nasměrování na konkrétní objekt a signál by se do přijímače musel dostat tak nebo tak.

2 )   r o s t l i n y

Když jsme se dostali takto sem, napadlo vás někdy při pohledu na pouhou květinu například to, že se vlastně jedná o takový přírodní systém parabolických antén (květy) a slunečních panelů (listy) propojený potrubím (stonek, kořeny)? Zkuste se nad tím zamyslet.

3 )   F i b o n a c c i h o   ř a d a

Na další zajímavou matematickou zajímavost z přírody jsem narazil při pročítání časopisu Záhady a zajímavosti (vydavatelství Včelka, Plzeň), kde v čísle 2/2007 vyšel článek J. Boháče „Rozumí kaktusy matematice?“ Autor zde upozorňuje na spirálovité odvíjení trnů, které souhlasí s tzv. Fibonacciho posloupností, kde každé následující číslo vzniká součtem dvou předchozích (0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144,  233,…). Když jsem si pak začetl o této posloupnosti na wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Fibonacciho_posloupnost), dočetl jsem se, že obdobně toho je v přírodě koncipováno více! Například semínka slunečnice, plody ananasu, šišky, listy zelí a jiné!

4 ) K r y s t a l y

A co třeba takové krystaly různých nerostů? To, že se v přírodě vyskytují v úchvatných tvarech připomínajících mnohostěny, nemůže to být také nápad nějakého architekta přírody?

5 ) p a v u č i n a

Ovšem geometrie a matematika není ani z daleka jediným důkazem inteligence onoho tvůrce přírody. Pojďme se také podívat na ohromující vlastnosti takových materiálů, které dokážou vyrobit těla některých živočichů.  Představme si například takovou pavučinu. To je velice slabé vlákno o průměru 0.00015 mm, proto nám nedělá sebemenší problém ho shodit třeba koštětem. Ovšem když se zamyslíme nad skutečnými vlastnostmi tohoto úžasného materiálu, musíme žasnout. Materiál pavučiny je tak pevný, že má v tomto ohledu lepší vlastnosti než ocel. Pokud bychom ho rozšířili na tloušťku tužky, získali bychom lano, které by bez problému dokázalo zastavit letící Boeing 747 v plné rychlosti! A kromě toho je pavučina tak pružná, že se dokáže natáhnout o 40 procent bez přetrhnutí. Pokud bychom uměli tento materiál vyrábět uměle, hravě by nám vyřešil spoustu technických problémů. A přitom dokáže vzniknout v těle jednoho obyčejného pavouka. (http://www.horskaboure.net/downloads/eknihy/ezajimavosti/pavucina.html)

6 )   v a j í č k a

  Dalším úžasným materiálem, který dokáže vzniknout ve zvířatech, je obyčejná ptačí skořápka. Ze školy si pamatuji to, že pokud bychom jakýkoliv střep skořápky zvětšili a podle něj vylili z betonu skořepinu, dostali bychom zastřešení, jehož statika by byla velice dobrá a jejíž spadnutí by nehrozilo.

7 )   j e d y

Úžasnou procedurou i když obávanou je skutečnost, že mnohá zvířata, například hadi, dokážou ve svých tělech vyrobit takové chemikálie, kterým se lidově říká jedy. Když bychom se o to chtěli pokusit my lidé, museli bychom si kvůli tomu zařídit složité laboratoře. Ale v oněch organismech to dokáže vzniknout samovolně. I když z jejich uštknutí a následně z otravy máme strach, není to koneckonců úžasná vlastnost, když něco takového dokáže vzniknout volně v přírodě?

Zajímavé zvláštnosti, které vypráví o tom, že příroda má v sobě nějaké prvky, které jakoby vypadaly, že pochází od někoho inteligentního, můžeme vysledovat i mimo naší planetu, ve vesmíru. Před časem jsem této problematice věnoval i jeden článek, a to  „Jaký tajuplný kód nám předává sluneční soustava?“, kde se zabývám podivnými zvláštnosti, které se vyskytují mezi tělesy naší planetární soustavy.

A tak se ptám: Jsou všechny tyto podivuhodnosti, které jsem výše nastínil, některé z oněch prvků typu znázorněné Pythagorovy věty, které poukazují na to, že to, co má na svědomí naší přírodu a vesmír, je něco daleko úžasnějšího, než si vůbec dokážeme představit? Je to důkaz toho, že za tím vším je ve skutečnosti nějaká ta inteligentní síla nebo energie, které my z nedostatku přesnějšího názvu říkáme jednoduše Bůh?  

 

 

Zdroje: uvedené v článku

Obrázky a fotografie: autor (u hlemýžďů), www.flickr.com (ostatní)

 

 

Autor: Libor Čermák | úterý 8.6.2010 10:50 | karma článku: 26,42 | přečteno: 3398x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:19

Přímý přenos Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  20:15

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

Trump se vidí jako disident, soud je pro něj marketingová sklizeň, tvrdí expert

2. května 2024

Premium Pokud dojde na televizní debatu Donalda Trumpa a Joea Bidena, jako jednoznačný vítěz z ní vzejde...

Vlak bez strojvůdce ujel několik kilometrů, pak vykolejil. Řítil se stovkou

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  19:55

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám