Záhady hradu Houska

12. 05. 2019 14:41:13
Tuto středu se mi konečně podařilo navštívit tajuplný hrad Houska v Kokořínsku. Podle legendy by zde měla být brána do pekla a mají se tu odehrávat i další záhady. A jednu zvláštní záhadu jsem tu dokonce zažil já sám.

Hrad, o kterém nikdo neví, proč vůbec vznikl. Žádná obchodní stezka tu nikdy nevedla.

Říká se, že byl postaven na skále, aby zacpal díru do pekla, která zde někdy vznikla a ve které se začaly zjevovat různé přízraky.

Původně tu snad bylo hradiště, které pro svého syna Houseka nechal postavit Slavibor z rodu Pšovanů.

Proto se hrad jmenuje Houska.

A na jeho místě hrad pravděpodobně založil ve 13. století král Přemysl Otakar II.

V roce 1316 je jako jeho majitel uváděn Hynek Berka z Dubé, později nazývaný Hynek Berka z Housky.

Na konci 16. století byl přestavěn Hrzány z Harasova na renesanční zámek.

Za třicetileté války hrad sloužil Švédům. Po skončení třicetileté války ale nechali Habsburkové zbořit hrady, které sloužili Švédům. U Housky však nedošlo k celkovému zboření, ale k přeměnění hradu do současné podoby.

Na hradě se vystřídalo mnoho majitelů. Kromě již zmíněných to byli také Smiřičtí, Albrecht z Valdštejna, Kounicové. A v roce 1924 koupil hrad ředitel Škodových závodů v Plzni Josef Šimonek

Za 2. světové války, se hrad nalézal na území Sudet, proto sloužil jako konfiskát německé armády a oblastního štábu SS. V roce 1950 hrad sloužil jako archiv státní knihovny v Klementinu a později zde Spolana Neratovice chtěl udělat sanatorium.

K tomu však nedošlo, neboť po sametové revoluci byl hrad vydán zpět potomkům Josefa Šimonka a od konce 90. let je zpřístupněn veřejnosti.

Dnes je však hrad nejvíce spojován se záhadami, a tak není divu, že jsem na něj zavítal i já.

O té díře do pekla se vypráví, že tam jednou spustili vězně, aby peklo prozkoumal. A když to udělá, že mu dají svobodu. Jenže vězeň se tak zalekl tak, že se nechal raději vytáhnout. Strachy prý zestárl a řekl, že si raději ve vězení odsedí ten trest, než aby chodil tam dolů.

Jiná pověst zase vypráví o duchách na hradě. Například o veliteli švédských vojsk Orontovi nebo postavě v černé mnišské kápi bez obličeje.

Zřejmě svůj zvláštní význam má zřejmě i hermetická výzdoba hradní kaple ze 14. století. Zvláštní postavy jsou středověkým unikátem.

A jednu zajímavou záhadu jsem zde zažil i já. Když jsem vyšel ven z prohlídky hradu, zjistil jsem, že se mi značně vybil mobil. A zbytek baterie se mi rychle vybíjel i po té. Když jsem přišel na nádraží do Mšena. Měl jsem ho už vybitý. Chtěl bych jen napsat, že při jiném výletu se mi takto rychle nevybíjel. A to ani před tím ani potom. Takže jsem se tím osobně přesvědčil, že na Housce se opravdu něco zvláštního děje.

Zajímavé je i okolí hradu. Například tato díra, která se nalézá cca 200 metrů na západ od hradu. Někteří badatelé si o ní myslí, že i ona by mohla být jednám z oných vstupů do pekla. Jenže po pár metrech končí.

A nedaleko ní je i vyhlídka na Říp. Je jen náhoda, že hrad Houska leží na jedné linii s Řípem, menhirem Klobuky, kounovskými řadami a dalšími významnými prehistorickými místy? Mimochodem, je to linie, na které můžeme pozorovat východ slunce o keltském svátku Beltine, tj. 1. května. Toto své zjištění jsem kdysi popsal v článku Máme linii svatého Michaela také v Čechách? (viz https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=107027)

Jak je vidět, tajemství a záhad je tu opravdu plno. Proto, kde chce zažít něco tajuplného, tak mu návštěvu hradu vřele doporučuji.

Zdroj: místní informační tabule, https://cs.wikipedia.org/wiki/Houska_(hrad), Stejskal M.: Labyrintem tajemna aneb průvodce po magických místech Československa, Paseka, Praha, 1991

Autor: Libor Čermák | neděle 12.5.2019 14:41 | karma článku: 31.24 | přečteno: 1999x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Fotoblogy

Marek Trizuljak

Od prvního jarního dne k Velikonočním svátkům

Rovnodennost, první jarní den, úplněk a brzy poté velikonoční svátky. Obrazové dojmologie ... ... ...

28.3.2024 v 15:39 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 96 | Diskuse

Jaromír Šiša

Auto moto veteráni všude možně i jinde.

Třeba pod střechou velkých prostorných i malých útulných muzeí. Nebo na všech možných srazech, případně je potkáváme jen tak v prostoru. Pro svoji krásu a eleganci je obdivujeme a s úctou k těm, kteří jim vdechli nový živý život.

28.3.2024 v 10:03 | Karma článku: 35.80 | Přečteno: 1773 | Diskuse

Petr Široký

Jak jsem potkal brouky (Díl LXII. - Rokycany 12 - Jaro je tu)

Broučí znalosti většiny z nás plynou z dávné četby Ferdy Mravence a občasného setkání s druhem dostatečně velkým či nápadným, aby si ho člověk povšiml – střevlík, beruška, chroust, zlatohlávek.

28.3.2024 v 8:42 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 166 | Diskuse

Martina Pazourová

Po dešti......

Nenapadá mě nic jiného, než text písně paní Judity Čeřovské.Foto Nikon D 70. Jo, a dalo to docela fušku :-)

25.3.2024 v 23:00 | Karma článku: 12.40 | Přečteno: 212 | Diskuse

Veronika Foglová

Květná neděle 2024

Uteklo to jako voda, a svatopostní doba nám vstoupila do své závěrečné fáze - Svatého týdne, po němž nadejdou Velikonoce.

24.3.2024 v 15:21 | Karma článku: 11.17 | Přečteno: 157 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...