Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaká tělesa sluneční soustavy mají rozdílné polokoule?

Možná jste se setkali s tím, jak nějaký astronom nebo záhadolog, co se zabývá vesmírem, upozorňuje, že některé planety, měsíce a další tělesa mají rozdílné polokoule. A kupodivu to není nic ojedinělého. Nejznámější jsou tyto:

Jak to, že právě toto těleso má tak rozdílné polokoule? Ptá se v dokumentárních pořadech a článcích nejeden badatel. Většinou se tak děje v takovém dokumentu, který se zabývá nějakým konkrétním tělesem sluneční soustavy. To proto, aby se poukázalo na určitou výjimečnost onoho tělesa. Jenomže, když budeme podrobněji zkoumat i jiná tělesa sluneční soustavy, zjistíme, že taková věc se dá říci minimálně o pěti tělesech. A to do toho zahrnuji jen ta větší.

Měsíc

Tak například náš Měsíc. Tak jako většina přirozených satelitů planet ve sluneční soustavě, tak i náš Měsíc má vůči Zemi vázanou rotaci. To znamená, že z naší planety můžeme vidět stále jen jednu polovinu. Měsíc je k nám přivrácen právě tou stranou, kde tzv. mare, neboli moře (tmavý povrch na Měsíci) vytváří vzdáleně tvar obličeje. Takže máme pocit, jako kdyby se na nás Měsíc pořád díval. Jenže, když začaly létat k Měsíci jak sondy, tak astronauti, aby si prohlédli jeho odvrácenou část, tak se zjistilo, že těchto moří je tam jen velice málo. Takže Měsíc by se dal díky tomu zcela určitě zařadit mezi ta tělesa, které mají rozdílné polokoule. 

Mars

Planeta Mars je těleso, které patří k nejzkoumanějším tělesům sluneční soustavy. Když ho začaly sondy mapovat, všimly si zvláštní věci. Jižní polokoule Marsu je hornatá, zatímco severní je nížinná. Pokud by se nám Mars podařilo jednou tzv. teraformovat a nechat ho zalít oceánem, zjistili bychom, že se bude rozprostírat hlavně na severní polovině. Ale na jižní by byla pevnina (viz například fotografie https://3c1703fe8d.site.internapcdn.net/newman/gfx/news/hires/2015/1-researchsugg.jpg)

Japetus

Do této kategorie patří i Saturnův měsíc Japetus. Je to za Titanem a Rheou třetí největší měsíc tohoto Pána Prstenů. Má průměr přes 1400 km. A domnívám se, že v tomto smyslu je to nejzáhadnější těleso ze všech jmenovaných. Za prvé jeho polokoule jsou na rovníku rozděleny zvláštním rovníkovým pohořím, jehož původ je záhadou. Těleso tak vlastně vypadá jako obří vlašský ořech. Nejvyšší vrcholky tohoto pohoří sahají až do výše dvaceti kilometrů. A za druhé, jedna jeho polovina tělesa je tmavší a druhá světlejší. I tato věc dosud nebyla uspokojivě vysvětlena. (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Iapetus_(m%C4%9Bs%C3%ADc))

Pluto

Planeta Pluto byla objevena v roce 1930. Od té doby se o její podobě diskutovalo. Vědělo se jen, že má velký měsíc Charon. Ale protože velikost Pluta oproti Charonu je jen dvojnásobná, tak zde není jako u našeho Měsíce jen vázaná rotace Charonu k Plutu, ale i Pluta k Charonu. To znamená, že obě tělesa k sobě ukazují stále stejnou tvář. Jako kdyby to byla činka bez středové osy. Až do roku 2015 jsme Pluto znali pouze jen z dalekohledů. Až v červenci toho roku, kolem něj letěla sonda New Horizont a učinila tak první podrobnější průzkum této planety. Díky spektroskopické analýze povrchu dnes víme, že povrch Pluta se liší u polokoule, která je přivrácená k Charonu narozdíl od té odvrácené. Přivrácená část obsahuje více metanového ledu. Odvrácená část zas více dusíku a oxidu uhelnatého. (zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Pluto_(trpasli%C4%8D%C3%AD_planeta))

Země

A posledním tělesem, které bych si dnes vzal na paškál, je naše planeta Země. Myslíte si, že by do kategorie takovýchto těles nepatří? Ale patří. A může se o tom přesvědčit každý sám. Vezměte si globus a podívejte se na něj ze strany Tichého oceánu. Zjistíte, že z tohoto pohledu oceán vyplňuje téměř polovinu naší planety. Takže svým způsobem je to něco jako severní polokoule na Marsu.

V rubrice Záhady sluneční soustavy

Autor: Libor Čermák | sobota 23.2.2019 8:16 | karma článku: 16,75 | přečteno: 392x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám