Co když kalichy mohly v dávnověku sloužit i jako dávné vysílače?

31. 01. 2019 5:56:13
A proč by to tak nemohlo být? Co když kalichy v dávnověku nesloužily jen k pití? Co když sloužily i jako vysílačky? Nevěříte? Umíte si vybavit, jak takový klasický kalich vypadá? Pokud ano, možná, že v něm spatříte paraboloid!

A začneme na hvězdném nebi a současně ve starých řeckých bájích. Nad jižním obzorem na jaře lze najít tři zajímavá souhvězdí. Jednak dlouhá Hydra a nad ní dvě malá souhvězdí Havrana a Poháru. Všechna tři jsou souhvězdí, která ve 2. století našeho letopočtu popsal řecký astronom Klaudios Ptolemaios. Jsou to tedy původní antická souhvězdí obdobně jako Orion, Střelec, Kasiopea a další, které se inspirovala řeckými mýty.

A víte, co říkají řecké báje a pověsti o těchto třech souhvězdích? Jednou poslal Apollón, řecký bůh Slunce, havrana, aby mu přinesl pohár živé vody, která byla určená jako oběť nejvyššímu bohu Diovi. Havran se tedy rozlétl a letěl s pohárem pro vodu. Ale, co čert nechtěl, cestou narazil na fíkovník. Posadil se na něj, že si odpočine. Jenže při tom dostal na ty jeho fíky chuť. Ty však ale ještě nebyly zralé. A tak se rozhodl, že bude čekat, až dozrají. Teprve až po dlouhé době se vrátil zpět k Apollónovi, ale bez vody v poháru. Přitom si vymyslel velmi zajímavou příhodu. Prý to byla Hydra, která mu bránila, aby si nabral vodu z pramene. Jenže Apollón poznal, že mu havran lže. A tak ho také potrestal, a to věčnou žízní. Usadil ho na oblohu hned vedle poháru plného vody, ze kterého se nikdy nesmí napít a který navíc ještě hlídá Hydra.

Zajímavá to báje. Ale nikde jsem v ní nenašel, jak tuto lež Apollón vlastně prokoukl. A tak mne něco napadlo. Číše, poháry, kalichy mají velice často tvar paraboloidu. A paraboloidy nevyužívají jen květy rostlin, které díky tomuto tvaru lépe přijímají světlo ze Slunce. Paraboloidy se využívají i v technice, a to jako reflektory, antény, radiolokátory a vysílačky. Co když vlastně tento pohár sloužil i jako jakási vysílačka k Apollónovi?

A není to jediný případ, kdy mohla být takováto nádoba takto použita. Všichni jste už jistě slyšeli o Poslední večeři Páně. Během ní Ježíš Kristus ustanovil tzv. eucharistii. A její součástí byl i kalich, kterému se často říká i "svatý grál". Kristus vzal do ruky kalich vína a řekl doslova: "Vezměte a pijte z něho všichni. Toto je kalich mé krve, která se vydává za vás a za všechny na odpuštění hříchů. Toto je smlouva nová a věčná, to konejte na mou památku."

Co když i zde kalich tak trošku sloužil jako vysílačka? Tedy vysílačka modliteb k Bohu, abych byl přesný. A není jistě bez zajímavosti, že podobnou věc ve tvaru paraboly měli i indiáni Taínové na Karibských ostrovech. Při svých rituálech, když se snažili kontaktovat své bohy a duchy, seděli na zvláštních do oblouku vyřezávaných stoličkách, zvané „dujo“ (Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=473047). A tyto stoličky měly opět, světe div se, tvar spodní části paraboly.

Věděli snad lidé dávnověku, že paprsek, který prochází ohniskem paraboly se na křivce odráží rovnoběžně s její osou a naopak? Možná to věděli. Protože už ve starověku byla geometrie na dost pokročilém stupni znalostí. Ale že by to už někdo zkoušel využít i v praxi?

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Souhv%C4%9Bzd%C3%AD_Havrana

https://cs.wikipedia.org/wiki/Eucharistie

Související články:

Měl bájný pěvec Orfeus k dispozici i MP3 přehrávač?

Co když pohádková mrtvá a živá voda jsou vzpomínkami na zapomenuté vědění?

Co když je ve starých řeckých pověstech odkaz na teorii "panspermie"?

Inspirovali se Taínové parabolickými anténami?

V souhvězdích je ukrytá prastará záhada

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 31.1.2019 5:56 | karma článku: 16.27 | přečteno: 771x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 130 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 519 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...