Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo všechno v dávnověku věděl o všech kontinentech?

Když jsem shlédl nejnovější díl Vetřelců dávnověku o Antarktidě, začal jsem si dávat dohromady, kdo vlastně všechno v dávných dobách věděl o všech pozemských kontinentech. Že by to skutečně nebyly jen novověké objevy?

Lidstvo po celá staletí a tisíciletí znalo jen tři kontinenty, na kterých tehdy žilo. Evropu, Asii a Afriku. O dalších možných pozemských kontinentech jen snilo. Až Ameriku pro naši civilizaci Kryštof Kolumbus roku 1492 (i když už k ní cca o 500 let dříve dopluli Vikingové). Austrálie byla pro Evropu poprvé objevena na začátku 17. století holandskými mořeplavci Williemem Janszoonem a Drickem Hartogem. A potvrzena a zmapována byly v roce 1770 Jamesem Cookem. A do třetice Antarktida byla objevena až roku 1820 nezávisle na sobě ruskými a britskými mořeplavci.  Ale je možné, aby i přesto o ni i dalších později objevených kontinentech věděl už někdo v dávnověku?

Záhadný Aristoteles

Zatímco Platón ve svých dialozích se poprvé zmínil o záhadném potopeném kontinentu za Heraklovými sloupy, o Atlantidě, tak jeho žák a pokračovatel Aristoteles šel ještě dál. Předpokládal existenci rozsáhlé pevniny v prostoru jižního pólu. Měla tvořit jakousi protiváhu kontinentů na severní polokouli. Jak na to přišel? Těžko říci. Ale podle mne není bez zajímavosti, že Aristoteles byl vychovatelem Alexandra Velikého. O něm jsem psal v článku "Byl Alexandr Veliký ve spojení s mimozemšťany?", že ho až moc často v životě doprovázely jevy, které by se dnes mohly označit jako UFO. Náhoda? Podobně tuto zemi předpokládali i další filozofové starověku, například Pomponius Mela v 1. století n.l. a Klaudios Ptolemaios ve 2. století n.l.

Že by i v Koránu?

Dále o jakých si postavených "sedmi pevných" hovoří i kapitola "Zvěst" z Koránu, knihy, jež podle mého názoru vznikla podobně jako většina dalších pozemských náboženstvích z nepochopeného setkání lidí s cizími astronauty z vesmíru. Někteří badatelé těchto sedm pevných přisuzují k vrstvám atmosféry. Mne tam však hapruje to slovo "pevné". Proto se domnívám, zda náhodou nemůže jít o sedm kontinentů. Evropa, Asie, Afrika, Severní Amerika, Jižní Amerika, Austrálie a Antarktida. 

Amerika na minci z Kartága

Dalšími díly v mozaice o tom, že někdo dávno už o těchto kontinentech věděl, jsou záhadné mapy. Na jednu zajímavou mapu upozornil v 90. letech 20. století badatel Mark McMenamin z univerzity v Mount Holyoke (USA, Massachusetts). Všiml si, že na jedné minci s koněm ze starověkého Kartága, která vznikla mezi léty 350 - 320 let před naším letopočtem, je pod nohami koně vyryt zvláštní obrazec, který silně připomíná tvar Středozemního moře, pobřeží Evropy a Afriky. Nápadně patrný je hlavně Pyrenejský poloostrov. Vlevo od obrazce se nalézá další obrazec, který by se svojí polohou a při troše fantazie i svým tvarem mohl přirovnat k Severní Americe. (viz https://www.mtholyoke.edu/offices/comm/vista/9606/4.html)

Na Americký kontinent pravděpodobně ukazuje i tzv. Vinlandská mapa Vikingů (viz https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/vikingove-opravdu-predbehli-kolumba-dokazuje-to-mapa.A090721_110357_zahranicni_ipl)

Mapa Piriho Reise

Pojďme ale na další mapy, kde je však vidět i Antarktida. V istanbulském paláci Topkapi byla v roce 1929 objevena slavná mapa tureckého admirála Piriho Reise. Ten ji vytvořil v roce 1513 podle starších map. Nejzajímavější je, že je na ní kromě Afriky a Evropy vidět i Amerika a Antarktida, které v této době nemohly být ani zmapované. (Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Piri_Reis, https://www.youtube.com/watch?v=XvT3TprzKgQ).

Mapa Oronce Fineho

Další mapou, která ukazuje ve skutečnosti velmi blízký tvar Antarktidy a zmiňuje se o ni i poslední díl Vetřelců v dávnověku (viz https://zoom.iprima.cz/vetrelci-davnoveku/pyramidy-v-antarktide cca 14. minuta), je mapa z roku 1531, jejímž autorem je francouzský matematik a kartograf Oronce Fine. Na mapě je dokonce vidět, jak by Antarktida vypadla bez ledu. Například pozice hor odpovídá současným známým antarktickým horám.  A z nich dokonce vytékají i řeky. Jak to mohl tento kartograf vědět, když Antarktida byla objevena až o 300 let později a možné antarktické řeky neznáme ani my dnes?

Egypťané v Austrálii

A v poslední době se také hodně diskutuje o tom, zda náhodou starověcí Egypťané nemohli na svých lodích doplout až do Austrálie. Tam totiž v buši u města Gosford v Novém Jižním Walesu byly na skále nalezeny hieroglyfy, které odpovídají době faraonů 4. dynastie. Na skále je tam vyryta zpráva o smrti egyptského prince Džeseba, syna faraona Rádžedefa, který zde byl údajně uštknut pakobrou východní, a to dvakrát za sebou. I když se sice diskutuje o pravosti této rytiny, tak prý existují další spojitosti mezi Austrálií a starověkým Egyptem (viz http://www.magazin2000.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=674%3Aegypt-australie&catid=64%3Aislo-102013&Itemid=17). A víte například, že v hrobce faraona Tutanchamona nalezl její objevitel Howard Carter v roce 1923 i bumerangy? (viz http://blog.hmns.org/2017/04/egyptian-duck-hunting-a-real-fling/)

Mezikontinentální styky mohly být časté

Dávnými mezikontinentálními kontakty se zabýval legendární norský badatel Thor Heyerdahl. Na dřevěných člunech se například pokoušel dostat po moři, a to úspěšně mezi kontinenty. Například mezi Afrikou a Amerikou nebo mezi Amerikou a Polynésií. Spolupracovali s ním i dva slavní Češi. Jednak Eduard Ingriš, cestovatel, tramp, muzikant a autor slavné trampské písně Niagára. Ten se hned dvakrát vydal na dřevěném člunu Kantuta z Peru do Polynésie. První plavba v letech 1955/56 sice skončila neúspěchem. Ale druhá v roce 1959 již byla úspěšná. A druhý Čech, který s Heyerdahlem spolupracoval, byl inženýr Pavel Pavel, který se proslavil hypotézou možného transportu soch na Velikonočním ostrově. Thor Heyerdahl se však nesmazatelně zapsal do historie archeologie, když dokázal, že takovéto kontakty mohly být i v dávných dobách běžné. (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Thor_Heyerdahl)

Jak je vidět, v historii naší planety je ještě mnoho nezodpovězených otázek. A možná se budeme divit, co naši dávnověcí předkové věděli a my to o nich dosud nevíme.

Další zdroje: https://zoom.iprima.cz/vetrelci-davnoveku/pyramidy-v-antarktide

https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Antarktidy

Související články:

Byl Alexandr Veliký ve spojení s mimozemšťany?

Záhada devíti světů

Archeoastronautika na druhé straně zeměkoule

Věděly dávné civilizace o potopeném kontinentu?

Kde všude mohla ležet Atlantida?

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | neděle 13.1.2019 6:26 | karma článku: 28,38 | přečteno: 1634x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,51 | Přečteno: 148x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám