Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je v geometrii české krajiny zakódované dávné proroctví?

Je tomu právě 600 let, kdy se v roce 1419 v Čechách očekával konec světa. Tehdy se věřilo, že pět měst unikne zkáze. Slaný, Louny, Žatec, Plzeň a Klatovy. A tak se tam lidi hromadně soustřeďovali. Já jsem našel další zajímavost.

Tehdy v roce 1419 bylo ve svém počátku husitské hnutí. Kromě dalších věcí se objevili i husitští mystikové. A ti například zkoumali tzv. "Danielovo proroctví" podle knihy Starého zákona. A z něho nějak vyčetli, že právě v roce 1419 měl dle nich nastat konec světa. A byla to zřejmě tak významná událost, že ji do své publikace "České dějiny v datech" o významných výročích zařadil i historik Jiří Pernes. A jen pět měst mělo být uchráněno. A každé z těchto měst mělo v tomto proroctví i svůj vlastní symbol. Město Slaný symbolizovala hvězda. Město Louny Měsíc. Plzeň měla představovat Slunce, Žatec měl symbolizovat Ségor (opět symbol Slunce) a konečně Klatovy, měly představovat záři. Říkalo se tomu urbanisticko-chiliastické pojetí husitů. Jenže, když jsem se podrobně zadíval na mapu, zjistil jsem, že vše je ještě daleko složitější, než jak to pouze vypadá.

Slánská hvězda

Jednou takhle jsem si na mapě zadíval na město Slaný a další velká města v jeho okolí. A všiml jsem si, že z nich jde vytvořit hvězda. U Slaného se nalézá 330 m vysoká Slánská hora, známá tím, že na ní leží hned dva menhiry. A tato hora se nalézá v pomyslném středu hvězdy. A co víc, u všech cípů naší hvězdy lze vystopovat památky pravěké kultury.  Menhir například stojí třeba u významného okresního města, u Rakovníka. I u Loun se měly nacházet dokonce dva menhiry, jeden na Glásrově poli a druhý na západním předměstí, kam směřuje cíp hvězdy. V Keblicích, nedaleko Lovosic, tak tam se v jejich okolí vyskytují četné nálezy ze starší doby kamenné. U dalšího okresního města, u Mělníka, se cíp hvězdy objeví u Hořína, kde se též nalézal menhir. Pátý cíp najdeme v centru samotného hlavního města České republiky– Prahy, která není známá jen svou bohatou historií, ale na jejímž místě byly i v pravěku různé svatyně a obětiště (i na dnešních Hradčanech). A poslední cíp nás zavede do Berouna, který tím, že je obklopen Českým krasem leží též v oblasti četného prehistorického osídlení. Další zvláštností této hvězdy je to, že je orientovaná přesně ve směru sever – jih, to znamená, že by se dalo říci, že je i orientovaná astronomicky.

Další zajímavosti lze najít i na jednotlivých spojnicích. Asi o největší překvapení se postará keltské hradiště u Mšeckých Žehrovic, známé tím, že zde byla nalezena unikátní plastika hlavy Kelta. To se nachází v průsečíků spojnic Beroun – Louny a Slaný – Rakovník. A to samé se dá například říci o Panenském Týnci se zvláštním nedostavěným chrámem. Ten leží na průsečíku linií Slaný - Louny a Rakovník - Lovosice. Ale tím ley lines v urbanisticko-chiliastické koncepci zdaleka nekončí.

Lounský měsíc

Podívejme se však na další město, o kterém se proroctví zmiňuje, na Louny. Z něj totiž skutečně lze okolní větší města spojit v jakýsi půlkruh - měsíc. V jeho hypotetickém středu je právě toto významné okresní město Louny, z kterého jestliže podél Ohře vyneseme na obě strany úsečku o délce cca 19 km, tak v obou případech narazíme na významná města. Směrem na západ na Žatec a na východě na Libochovice. V okruhu cca 19 km od Loun se dále nalézá další významné severočeské město Most, vrch Bořeň u Bíliny, dalšího severočeského města, město Třebenice a protože na jihu jsem nic významnějšího, co by stálo za zmínku, nenašel, musím tento útvar prohlásit za půlkruh. A ten se zas dá přirovnat k Měsíci v první nebo poslední čtvrti. Nalezli jsme teda další kamínek do mozaiky v urbanisticko-chiliastického proroctví? Pokud si vyslovíme název „Louny“, zcela jasně v něm uslyšíme slovo luna, měsíc. A ještě jedno překvapení nám přinese pohled na městský znak. Co v něm uvidíme? Hradby s bránou a dvěma věžemi, mezi kterými se nalézá červený štítek, na němž jsou vidět dva symboly: šesticípá hvězda a srpek měsíce. O měsíci jsme si řekli nyní, ale ještě bych chtěl připomenout, že Louny tvoří jeden z šesti cípů Slánské hvězdy. Ale i to pořád není všechno.

Plzeňské slunce

Do urbanisticky-chiliastického pojetí byly zahrnuty ještě další města Plzeň, Klatovy a Žatec. Zajímalo mě tedy, jestli toto proroctví nezanechalo nějaké stopy i u nich v podobě ley lines obrazců. Plzeň měla podle výše zmíněné publikace status slunce, z čehož vyplývá, že by měla být uprostřed nějaké kružnice významných míst a měst. A ono tomu tak skutečně je! V okruhu cca 19 kilometrů (mimochodem stejně jako je velikost Lounského měsíce) se nacházejí tyto významná města: Plasy, Radnice, Hrádek, Blovice, Přeštice a Stod. Také se tam nalézají místa dávných památek: Dolní Hradiště (východně od obce slovanské a západně halštatsko-laténské hradiště), Hradiště slovanské hradiště z osmého stol.), Žďár (keltské hradiště), Čertovo břemeno (nálezy z doby bronzové a slovanské hroby) a Pňovany (halštatsko-laténské hradiště).  Nemůžu si pomoci, ale takovéto nakumulování míst v této vzdálenosti od Plzně se mi zdá nanejvýš podezřelé. A navíc ještě, když se ta vzdálenost podobá velikosti Lounského měsíce.

Klatovská záře

Podíváme-li se na linii Plzeň-Stod, zjistíme, že na dvojnásobném prodloužení této spojnice leží další významné město Horšovský Týn. A přesně to samé platí pro spojnici Plzeň – Přeštice – Klatovy. Co to znamená? Klatovy můžeme skutečně považovat za zář Plzeňského slunce, neboť z geometrického hlediska skutečně leží v jeho paprskách. Jenže ani to pořád z chiliastického hlediska není všechno.

Žatecké slunce

Zkusme se ještě více zaměřit na spojnici Plzeň – Přeštice – Klatovy. A protáhněme jí na druhou stranu. Na opačné straně od Plzně se po ní dostaneme přímo do Žatce (Ségor). Ten je stejně jako Plzeň přirovnáván též ke Slunci, tak si to představte: na jedné přímce leží tři města urbanisticko-chiliastického pojetí. Žatec, Plzeň a Klatovy, tedy Slunce, Slunce a jejich zář. Ale, když jsme se dostali až sem, měli bychom se tedy na závěr podívat, zda se nějaké to slunce nenalézá i zde. A abychom vycházeli z Lounského měsíce a Plzeňského slunce, opět si uděláme obdobně velkou kružnici jako u Plzně a u Loun. A kupodivu i ta existuje. Leží na ní větší města Kadaň, Jirkov, Most a Louny. A jako v předešlých případech se podíváme i na nějaká místa dávného osídlení. Například je tam vrch Úhošť u Kadaně. Ten byl osídlen už od pravěku až do raného středověku. A mnozí badatelé do této lokality situují bájný hrad Wogastisburg, kde Slovanské kmeny Sámovy říše vojsko franckého krále Dagoberta I. Dále se zde nalézá Hradiště u Černovic, což bylo hradiště od Knovízské kultury (doba bronzová) až do 10. století n.l.. A do třetice i tajuplná zřícenina hradu Džbán, na jehož místě se též nalézalo pravěké halštatské hradiště.

Nyní se ještě podívejme, co se stane, spojíme-li dvě posledně umíněné lokality. Z Hradiště u Černovic budeme pokračovat přesně na jihovýchod. Protneme Žatec, střed tohoto obrazce, dále halštatské hradiště na vrchu Výrov a také i slavné Kounovské řady.

Je to všechno jen náhoda? Anebo máme v české krajině skutečně v ley lines a ley circles otisknuté dávné proroctví, aneb urbanisticko-chiliastické pojetí husitů, které na svém významu získalo právě přesně před 600 lety?

Přeji vám hezký a úspěšný Nový rok, plný záhad a mystiky.

Zdroj: Pernes J.: České dějiny v datech, Albatros, Praha, 1998

Stejskal M: Labyrintem tajemna, Paseka, Praha, 1991,

wikipedia, mapy.cz

Související články:

Podivné létající objekty i v české historii

Prastará místa v Česku na tajuplných souřadnicích

Jsou leylines obrazce otisky předchozích civilizací?

Tajemství hvězdných hor                                                   

Autor: Libor Čermák | úterý 1.1.2019 6:55 | karma článku: 42,02 | přečteno: 14724x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,51 | Přečteno: 148x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám