Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pěší výlet přes Olešnici v Orlických horách

Svůj další výlet na dovolené v Orlických horách jsem podnikl ze Sedloňova přes dělostřeleckou tvrz Skutina, pak přes Olešnici v Orlických horách, kde jsem navštívil Utzův betlém. a nakonec lesy do Deštného.

První zážitek toho dne jsem zažil hned ráno při čekání na autobus. U Národního domu tu krátce zastavilo několik historických automobilů.

Autobus mne pak dovezl do Sedloňova.

První písemná zmínka o obci je z roku 1654 (doba vláda Ferdinanda III.)

Také mne překvapilo, kolik se tu nalézá typických horských roubenek.

Barokní kostel Všech svatých byl postaven v roce 1709-17011 na místě dřívějšího dřevěného kostela.

Já jsem se odtud vydal po modré turistické značce.

Dorazil jsem nejprve k Burgatovu, vísky ze samých roubených chaloupek.

Jsou tu též nádherné louky a daleké rozhledy na okolní kopce.

A když jsem odbočil na zelenou turistickou značku, tak jsem za nedlouho dorazil i k mému prvnímu dnešnímu hlavnímu cíli, dělostřelecké tvrzi Skutina, pojmenované podle zdejšího kopce.

Měl jsem štěstí a k prohlídce jsem se dostal chvíli poté, co jsem sem dorazil. A musím též pochválit fundovaný výklad pana průvodce.

Výstavba tvrzi byla započata 14. prosince 1937. Zadávací částka na její výstavbu tvořila bezmála 32 milionů korun. A stavbu prováděla firma Dr. Ing. Karel Skorkovský. Ale po Mnichovské zradě byly práce zastaveny 30. září 1938. Z šesti chystaných objektů (pěchotní srub U Stodol, pěchotní srub Pod Lesem, Dělostřelecká věž Na Kótě, minometná věž Na Mezi, Dělostřelecká tvrz Bažina a vchodový objekt V Lese + podzemní spojovací chodby) se podařilo zbudovat jen dva. A to pěchotní srub U Stodol, který je dnes zpřístupněn veřejnosti a předělán na muzeum. A veřejnosti nepřístupný objekt Pod lesem. Zážitek je především návštěva vnitřku srubu, protože je dobově vybaven. V době mobilizace (rok 1938) byl velitelem tohoto srubu por. pěch. Ján Kukliš. Ten byl za Slovenského národního povstání velitelem pancéřového vlaku "T.G. Masaryk". Ale po roce 1948 musel armádu opustit.

A pro návštěvníka je též velkým dobrodružstvím sestup do 36 metrů hluboké šachty. Já jsem si celý srub nafotografoval a z fotografií jsem vytvořil speciální fotoblog "Dělostřelecká tvrz Skutina", který také doporučuji k přečtení. To, protože tam také mám mnohem více fotografií z tohoto objektu, které by se sem nevešly.

Když jsem si tvrz prohlédl, pokračoval jsem po turistické značce podle srubu Pod Lesem. A jak jsem nad tím tak přemýšlel, vzpomněl jsem si, že letošní rok je osmičkový. A tak bude vlastně na podzim výročí jak mobilizace, tak Mnichovské zrady, tak i vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938. Jen doufám, že se tomu budou média, včetně těch veřejnoprávních, věnovat minimálně tak mohutně, jako se věnovala výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. (viz též můj článek "Jestlipak jste někdy slyšeli o vyhnání Čechů z pohraničí?")

Prošel jsem nejdřív vísku Lužany.

A pak se mi otevřel nádherný výhled na hřebeny Orlických hor na jedné straně.

A Krkonoše v dálce na straně druhé.

A podél luk s pasoucími se stády krav jsem scházel dolů k Olešnici v Orlických horách.

Ty bílé cedule za silnicí u lesa říkají, že jsem se právě ocitl nedaleko státní hranice s Polskem.

V Olešnici mne opět přivítaly nádherné roubené chaloupky.

Olešnice v Orlických horách je poprvé připomínaná v roce 1369 (vláda Karla IV.). Já jsem se tu nejdříve došel na oběd.

A pak navštívil místní radnici, kde je vystavěno něco naprosto unikátního.

Utzův mechanický betlém. Pan Utz ho vytvářel ve 30. a 40. letech 20. století.

Bohužel ho nedokončil, protože v roce 1946 nešťastně zahynul. Ale kdyby se mu ho podařilo dokončit, je dost možné, že by byl dokonce i o třídu lepší než známější betlém třebechovický.

Postavičky se pohybují na vozíčkách, a přitom skutečně i hýbají nožičkami, jako když jdou.

Také Ježíšek se dokáže posadit, kroutit hlavičkou a kopat nožičkami.

Ale to se musí všechno vidět na vlastní oči. A po prohlídce betlému jsem se vydal dál.

Olešnický kostel sv. Máří Magdalény z roku 1705. Je k němu zajímavý přístup krytým schodištěm.

Já jsem se odtud vydal po modré turistické značce.

A opět mne tu překvapilo množství roubených chaloupek.

Nejprve jsem šel kolem koryta potoka Olešenky.

A pak už stoupal do kopce. A opět v dálce výhled na horské hřebeny.

Zatáčka horské cyklostezky.

A konečně další řopíky.

Pohled z řopíku ven.

Přírodní rezervace Sedloňovský vrch. Nalézá se zde porost pralesovitého charakteru.

Chlupatá housenka, na kterou jsem tu náhodou narazil.

Pak jsem přešel na zelenou turistickou značku, která mne dovedla ke Sedloňovskému černému kříži. Je to zde i uspořádané ke mším pod širým nebem.

Výhled na Deštné v Orlických horách. Konečně se k němu blížím.

A zase řopíky. Přitom bych chtěl připomenout i svůj modelářský návod "Jak postavit vojenský bunkr".

Tady je výhled na kapličku "Nejsvětější Trojice", kolem které jsem šel na "Peší výlet na Šerlich a Velkou Deštnou"

A konečně sejdu dolů do Deštného. A už se těším na večeři.

Opět jsem se hezky prošel zajímavými místy Orlických hor. A pro ty, kdo tato místa neznají, tak jim je navštívit vřele doporučuji.

Zdroje: wikipedia, místní informační tabule

Další výlety:152: Pěší výlet kolem Rokytnice v Orlických horách, 151: Na třicet let starém kole podél Berounky, 150: Peší výlet na Šerlich a Velkou Deštnou, 149: Pěší výlet po Kačenčině stezce kolem Deštného v Orlických horách, 148:Pěší výlet lánskými lesy, 147: Foglarovský pěší výlet do středu České republiky, 146: Beltainový výlet ze Sedlčan na keltské oppidum, 145: Pěší výlet ze Ctěnic do Měšic, 144: Pěší výlet z Prokopského údolí na Vidouli, 143: Předvánočně foglarovská procházka Prahou, 142: Pěší výlet po Slavkovském lese, 141: Peší výlet z Chebu do Františkových Lázní, 140: Výlet po Mariánských Lázních a jeho okolí , 139: Pěší výlet kolem Františkových Lázní, 138: Výlet po hrázděných domečkách Chebska, 137: Na třicet let starém kole podél Vltavy, 136 a níž: viz rubrika výlety a tramping

Autor: Libor Čermák | pondělí 10.9.2018 11:30 | karma článku: 17,33 | přečteno: 631x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám