Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pythagorejské trojúhelníky nezávislé na Pythagorovi?

Erich von Däniken ve své nejnovější knížce píše, že mezi menhiry v Bretani se to hemží pythagorejskými trojúhelníky. Myslím si, že to zdaleka není jediný případ. Ve světě archeologie se dají najít i další podobné případy.

Cituji z knížky Ericha von Dänikena "Poselství z roku 2118":

"Totéž platí i o sloupořadích menhirů v Bretani, v nichž se to navíc přímo hemží pythagorejskými trojúhelníky." (Däniken E: Poselství z roku 2118, Dialog, Liberec, 2017). Na internetu jsem pak nalezl stránku, která se těmito vztahy také zabývá, a to podrobněji: http://www.ancient-wisdom.com/francecarnac.htm

Řecký filozof a učenec Pythagoras, jak známo, žil kolem roku 500 před naším letopočtem na řeckém ostrově Samos v Egejském moři. Mimo jiných byl objevitelem i slavné Pythagorovy věty, která říká, že obsah čtverce nad přeponou se rovna součtu obsahů čtverců nad oběma odvěsnami. Náš profesor matematiky na střední škole vždycky říkával, že kdyby toto neplatilo, tak by matematici byli nešťastní. Což je pravda, neboť by se pak nedaly spočítat ani ty základní výpočty. Na Pythagorové větě je totiž založená celá metematika, geometrie a všechny nejdůležitější výpočty. Je ale možné, že toto někdo zjistil i nezávisle na Pythagorovi?

Mezi nejznámější pythagorejské trojúhelníky patří ten s poměry stran 3:4:5. (dále 5:12:13, pak 7:24:25, pak 9:40:41 a 8:15:17). Tady všude, kde budou všechny tři strany v poměru celých čísel, vzniknou pravoúhlé trojúhelníky.  Ale zůstaňme prozatím u toho nejzákladnějšího poměru 3:4:5. Jak jsem toitiž zjišťoval na archeologických památkách po světě, dají se najít takovéto trojúhelníky jak u památek, které vznikly dříve, než žil Pythagoras. A nebo v oblasti, která byla pro naši civilizaci známá  až dlouho po jeho životě (Amerika).

1) Trojnožková skála v New Jersey

O tomto možném dolmenu, který se nalézá v Pyramid Mountain nedaleko New Yorku jsem psal v článku "Slyšeli jste už o Trojnožkové skále v New Jersey ?". Tři kameny, které tvoří nohy, navzájem vytvářejí tzv. "pythagorejský trojúhelník, tj. pravoúhlý trojúhelník, jehož strany jsou v poměru 3:4:5.

2) Jak píšu ve svém článku (viz odkaz níže), tak pyramidy v Gíze panovníků 4. dynastie navzájem vytvářejí pythagorejský trojúhelník, jenž je v poměru 3:4:5. Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=343092. Aby tomu nebylo málo, tak strana Chepsovy pyramidy tvoří jednu čtvrtinu oné čtyřkové odvěsny. 

3) V Egyptě, ale ještě chvíli zůstaneme. Posledním egyptským panovníkem 4. dynasitie (té jehož členové vystavěly ty největší egyptské pyramidy) byl Šepseskaf. Vládl přibližně v době 2500 let před naším letopočtem. Ten sice po sobě nezanechal pyramidu, ale obdélníkovou mastabu v Jižní Sakkaře. Půdorysně měří 99,6 x 74,4 metrů a na výšku téměř 19 metrů. A tak je patrné, že do půdorysu této mastaby, která je v přesném poměru 3:4, je zakódován i nejznámější pythagorejský trojúhelník s poměrem stran 3:4:5. A tak se ptám, znal snad starověký Egypt dva tisíce let před jejím oficiálním objevením i Pythagorovu větu? Viz podrobnosti v článku "Znal faraón Šepseskaf Pythagorovu větu?"

4) A teď se přesuňme do Jižní Ameriky, do říše Inků. Tady se nalézají tři kruhové terasovité jámy Moray, které byly vyhloubeny ve zdejších údolích do země poblíž města Cuzka. Jejich účel byl zřejmě zemědělský. Jejich nejspodnější části a zároveň středy, jsou rozmístěné do pravoúhlého trojúhelníku! O to víc mne překvapilo, když jsem si změřil jeho strany. Vždyť je to opět ten nejzákladnější pythagorejský trojúhelník, jehož strany jsou v poměru 3:4:5 (viz obr.). Znali snad i staří Inkové Pythagorovu větu? (viz  podrobnosti v článku "Moray – tajuplná incká památka").

5) Jeden pythagorejský trojúhelník jsem objevil i v naší České krajině. Je to v souvislosti s pravěkými a raně středověkými hradištmi u Sázavy s menhirem u Mrchojed (Tajemství kamenného muže z Mrchojed). Když  si vyneseme Dojetřice u Sázavy, Vraníka u Ledečka a kamenného muže u Mrchojed, opět získáme pythagorejský trojúhelník 3:4:5. (viz Pěší výlet podél Sázavy), jehož přepona je orientováná ve směru západ-východ, protíná i pravěký lom na vápenec "Bílý kámen" a ukazuje i na Hradiště u Lštění. A odvěsna zas tvoří osu meandru Sázavy v Přívlakách.

Při této přiléžitosti bych také připomněl, že zvláštní geometrické zákonitosti jsou zakódovány i ve slavné Cheopsově pyramidě. Tam je to to číslo pí, jehož objevitel, německý matematil Ludolph žil až na přelomu 16. a 17 století našeho letopočtu. Když obvod pyramidy vynásobíte dvojnásobkem její výšky, dostanete téměř přesné číslo pí.

Je možné, aby v dávných památkách byly zakódovány matematické zákonitosti, které jejich tvůrci nemohli znát rozhodně od antických učenců? Ale od koho? Že by tyto všechny vědomosti byly v dávnách dobách známé, jen my je jen znovunalézáme?

Související články v rubrice archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | středa 4.4.2018 3:13 | karma článku: 19,14 | přečteno: 993x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,52 | Přečteno: 149x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám