Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moje cesta s plnou polní v Českém ráji

10. 07. 2017 11:50:13
Když jsem v červnu cestoval na oldskautský tábor, netušil jsem, že mi cesta připraví i pěší dobrodružství v podobě cca čtyřkilometrového pochodu s plným batohem. A takto jsem se tak vydal z Mladějova do Pařezské Lhoty.

Cestoval jsem z Prahy do Hrdoňovic, což je zastávka, která je Pařezské Lhotě nejblíž. Jenomže ouha. Vlak z Mladé Boleslavi, který jede po této železniční trati, z nějakých pro mne neznámých důvodů končil v Mladějově. A další vlak, který by mne měl dovézt dál, ten jel až za dvě hodiny. A tak jsem se rozhodl, že si v Mladějově dojdu na oběd a pak, že se vydám dál pěšky. Možná, že tam dokonce budu dřív, než, když bych ty dvě hodiny tady čekal. A tak rozhodnuto. Alespoň se na chvíli budu cítit opět jak pravý vandrovník, kterému nedělá žádný problém si celou svojí bagáž nést pěkně na zádech.

První písemná zmínka o Mladějově pochází z roku 1352 (doba vlády Karla IV.). Nalézá se zde gotický kostel sv. Jiljí ze 14. století a vedle něj i mohutná dřevěná zvonice z roku 1793.

Hned nad kostelem se nalézá zámek. Jenomže jeho podoba není původní. Nejprve zde stála trvz ze 14. století. Z této doby se dokonce zachovala pověst. Někdy v té době byla tvrz obléhána rytířem Otou z Bergova. Ale mladá dívka Anna ho zachránila za pomoci "annenského" zjevení na hoře Viskeř. Podrobnosti v článku "Tajuplná Vyskeř. Zjevila se tam svatá Anna?". Majitélé trvzi se pak střídali a dokonce patřila i Albrechtu z Valdštejna. Po roce 1738 nechala Anna Marie Unwertová tvrz přestavět na klasicisní zámek. A ve 20. století byl opět přestavěn do podoby novobarokní. Jenže v noci na 3. ledna 2002 zámek z dosud neobjasněných příčin vyhořel, ale majitelé ho opět obnovili. Bohužel, když jsem si ho chtěl vyfotit, zjistil jsem, že ho obklopuje vysoká zeď, a tak na fotografii je vidět jen střecha.

A pak jsem vydal na cestu po červené turistické značce. A byl jsem hodně rád, že moji cestu zdobily typické podkrkonošské roubenky.

Stoupal jsem s celou svojí bagáží do kopce. A hle: "Předsedo, oni mají bezany!" Zkrátka koupaliště. To se teď v létě jistě hodí.

Dorazil jsem do vísky Loveč.

A v ní je hned několik roubených chaloupek, nádherných ukázek zdejší lidové architektury.

A ještě jedna chaloupka.

Když jsem opustil Loveč, oteřel se mi nádherný výhled na Český ráj s hradem Trosky.

A dokonce i boží muka s odpočinkovým místem.

Konečně jsem dorazil do lesa. V lese, tam je vždycky nejlépe.

A tady je hezky vydět i to, jak tyto doubky vyrostly z malé lesní školky. Stromy a pařezy v řadě.

Pomalu jsem dorazil na rozcestí "Pod Střelečskou hůrou".

A odtamtud jsem scházel dolů pod hrad Pařez. A jak je vidět, pískovcové skály, neklamné znamení, že se blížím k Prachovským skálám. (viz Z Prachovských skal podruhé)

A tady máme hrad Pařez. Sice od rybníku vypadá jako obyčejná vyhlídka. Ale musíme se vydat přímo na něj. A uvidíme toho víc.

První písemná zmínka o hradu je z roku 1403 (vláda Václava IV.), kdy byl jeho majitel Jan z Pařezu. Ale protože byl synem Petra z Pařezu, tak hrad z největší pravděpodobností vznikl už 2. polovině 14. století. Hrad Pařez byl ovšem roku 1423 vypleněn husitskými vojsky Jana Žižky z Trocnova.Pak už se o hradu mluvilo jen jako o ruině. Například tu pobývali i loupežníci, kteří byli začátkem 40. let pokořeni zemskou hotovostí.

Dokonce se zachovala pověst o vzniku tohoto a dalších hradů v Českém ráji. To prý jeden chalupník při výlovu jičínského rybníka nalezl v bahně lahvičku, v níž byl ukrytý mocný duch. Když ho vysvobodí, tak mu prý duch slíbil, že tři věci, kterých se chalupník dotkne, se mu stonásobně zvětší. Jenomže ten mezitím nedopatřením odhodil nejprve kost z masa, pecku z třešně a usedl na pařez - pahýl nějakého stromu. Všechny tři věci se tak nedopatřením stokrát zvětšily a v vznikly z nich hrady Kost, Pecka a Pařez. Viz "Zřícenina skalního hradu Pařez"

A tady pod Pařezem byl i můj cíl. Tady jsem se dalších pět dní a nocí zúčastnil národního letního oldskautského tábora. (viz Jak bylo na oldskautském táboře 2017?) A heč, spali jsme v podsadových stanech.

zdroj: wikipedie, místní informační tabule

Další výlety:134: Pěší výlet Čertovou brázdou, 133: Pěší výlet po Kladensku, 132: Inlajnový výlet do pražských Vysočan, 131: Beltainový pěší výlet přírodou z Benešova do Týnce nad Sázavou, 130: Pěší výlet z Mladé Boleslavi do Bakova nad Jizerou, 129: Květný výlet kolem Kouřimi, 128: Pěší výlet z Běchovic do Úval 127: Pěší výlet Modřanskou roklí 126: Procházka podzimní Prahou, 125: Pěší túra kolem Kolína, 124: Pěší výlet z Uhříněvsi, přes Dobřejovice, do Stránčic,123:Pěší výlet z Dobříše přes Nový Knín, 122: Pěší výlet okolo Tábora, 121: Pěší výlet z Hořovic přes Valdek do Jinců, 120: Z Nové Paky po stopách duchů a strašidel ,119: Pěší výlet ze Sobotky Plakánkem na Kost, 118: Pěší výlet hruboskalským skalním městem, 117: Peší výlet kolem Trosek, 116: Pěší výlet do Jičína po stopách Rumcajse, 115 a níž: viz rubrika výlety a tramping

Autor: Libor Čermák | pondělí 10.7.2017 11:50 | karma článku: 13.69 | přečteno: 471x

Další články blogera

Libor Čermák

Probudí smrt tohoto chlapce už konečně celou západní civilizaci?

Se slzami v očích jsem přijal zprávu, že hledaný sedmiletý australský chlapec Julian Cadman, který byl nezvěstný po teroristických útocích v Barceloně, se stal jednou z obětí tohoto hrůzného činu náboženských šílenců.

21.8.2017 v 5:50 | Karma článku: 37.51 | Přečteno: 1448 |

Libor Čermák

Výlet po hrázděných domečkách Chebska

Kraj, kde jsem letos strávil svojí dovolenou, jsem si vybral Chebsko. Tam jsem ještě nikdy pořádně moc nebyl, a tak jsem to jel letos napravit. Zabalil jsem si batoh, stan, spacák a karimatku a vyrazil jsem tam z Prahy vlakem.

20.8.2017 v 6:13 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 254 |

Libor Čermák

Co má písmeno "P" společného se spaním?

Dovolte, abych vás dnes upozornil na jednu jazykovou zajímavost. Zkusili jste si někdy zmapovat, kolik věcí související se spaním v českém jazyce začíná na písmeno "P"? Čím, že to bude?

19.8.2017 v 11:34 | Karma článku: 15.91 | Přečteno: 407 |

Libor Čermák

Chrám svatého Mikuláše a Alžběty v Chebu

Své slavné chrámy svatého Mikuláše nemá v Česku jen Praha. Například v Chebu je tomuto světci zasvěcen největší a zároveň nejstarší zdejší kostel, jedna z chebských dominant. A ten jsem navštívil i při své letošní dovolené.

18.8.2017 v 8:36 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 204 |

Další články z rubriky Cestování

Petr Kahanek

Land Ho! Island & Faerské ostrovy, 1. část

"Lodí? Proč lodí?" Vlastně úplně neumím říct. Protože jsem chtěl zažít ten pocit, kdy je všude kolem kam oko dohlédne jen voda. Protože se tak dají udělat Island i Faery přijednom. Protože nesnáším přestupy a smýkání zavazadel...

21.8.2017 v 8:30 | Karma článku: 7.27 | Přečteno: 103 | Diskuse

Ervín Dostálek

Místo báječné k narození - 206: Na nejvyšší horu Walesu - bájemi opředený Mount Snowdon

Horská ozubnicová železnice k vrcholu nejvyšší hory Walesu Mt. Snowdon byla slavnostně otevřena v r. 1896 a 2 vlaky vypraveny nahoru. Lokomotiva č. 1 "Lady" s dvěma vozy ztratila nad sebou kontrolu, vykolejila a sjela dolů z hory

21.8.2017 v 8:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Petr Havránek

Suchdol nad Lužnicí

Když se manželka svěří svým kamarádkám, že na víkend vyráží s rodinou do Paříže, může to u některých vyvolat i závist, ale jen co dodá, že se nejedná o velkoměsto na Seině, ale o kemp nedaleko Suchdola nad Lužnicí, vše je jinak...

21.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 9.22 | Přečteno: 223 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Co zajímá Čechy na blogu?

Všechno možné. Ze všeho nejméně příspěvky s obrázky týkajícími se rudomořských korálových ryb a další fauny. Čtenost takových článků je minimální.

20.8.2017 v 18:10 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 269 | Diskuse

Matus Zahoransky

Prečo cestovné kancelárie terorizujú dovolenkárov ?

Určite to poznáte. Zakúpite si 8-dňový zájazd u cestovnej kancelárie, ale pri mori strávite len 6 dní, pretože cestovná kancelária Vás oberie o prvý aj o posledný deň.

20.8.2017 v 15:59 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 660 | Diskuse
Počet článků 1690 Celková karma 22.84 Průměrná čtenost 1744

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.