Symbol kříže jako pojítko mezi náboženstvími

Už jste si všimli toho, kolik významných náboženských filozofií používá symboliku kříže? Je jich opravdu hodně. A to nejen v současnosti, ale i v historii. Až se mi zdá, že by tento symbol mohl být společným mostem mezi nimi.

Křesťanství

Symbolika kříže je v současné době doménou křesťanství, náboženství založenoho na desateru a lásce k bližnímu. Ježíš Kristus zemřel na kříži, čímž vykoupil lidstvo. Díky tomu se kříž stal neodmyslitelným symbolem křesťanství. Setkáváme se s ním na kostelích, kaplích, božích mukách a vůbec s tím vším, co křesťanství dělá křesťanství.

Keltové

Tzv. "Keltské kříže" byla symbolika i pradávného náboženství Keltů. Zde šlo především o symboliku ročního koloběhu, koloběhu střídání ročních období a tím i jejich čtyř nejdůležitějších svátků, tedy Samain, Imbolc, Beltine a Lugnasad. Svátky byly především oslavou přírody. Jejich vztah ke stromům, pramenům, skálám, kamenům, tokům, horám a dalším přírodním věcem je vzorem dodnes pro nás pro všechny. 

Pohanská náboženství

Kromě Keltů používaly kříž i další předkřesťanské kultury. Tzv, "sluneční kříž" je jedním z nejstarších používaných symbolů západní civilizace vůbec a opět znázorňuje putování Slunce ročními obdobími. Tento symbol byl nalezen i na paleolitických památkách.

Egypt

Anch, neboli nilský kříž je egyptský symbol či hieroglyf, znamenající život. Skládá se ze tří kolmých ramen a místo čtvrtého ramena mandlovitý kruh. Při troše fantazie tak trošku připomíná klasického mimozemšťana s mandlovitou hlavou. Zdroj: http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=351057

Buddhismus, hinduismus a další východní filozofie

V této části světa se můžeme setkat s tzv. "svastikou". A teď nemluvím o jejim zneužití nacisty, ale o původním symbolu, který měl vztah k vesmíru. V zoroastrismu souvisel z vesmírem. Pravotočivá svastika označovala pohyb Slunce na obloze a levotočivá pohyb hvězd. V hinduismu opět souvisela z vesmírem. Pravotočivá svastika označovala vývoj vesmíru, levotočivá naopak zánik. A navíc se používala i jako sluneční symbol. V buddhismu má svastika více významů. Levotočivá zde značí lásku a milosrdenství a pravotočivá sílu a inteligenci. Kromě toho nedávno jsem v televizi sledoval jeden pořad o buddhismu a tam se zmínili o tom, že i tento symbol má zde vztah k vesmíru. A co víc, podobá se přímo naší galaxii Mléčné dráze. Zdroj: http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=453290

Judaismus

Judaismus se označuje především šesticípou Davidovou hvězdou. Ale, že bychom i v tomto náboženství našli symbol kříže? Budete se divit, ale našli. Víte, co je to menora? Je to židovský sedmiramenný svícen, další ze symbolů této víry. Jeden prut je uprostřed a z něho vybíhá do oblouku proti sobě tři a tři další pruty. Takže i zde při trochu fantazie symbol kříže v ní také nalezneme.

Severoameričtí indiáni

Kdysi jsme na letním táboře měli písničku: "Indiáni odjakživa s

přírodou si rozumí, bledé tváře jenom koukaj kolik toho neumí..." Ano, indiáni jsou spjati jak s přírodou, tak se svojí svoji svébytnou spiritualitou. A pro nás tak jsou v tomto skutečným vzorem. A kromě toho ve svých kultech používají zvláštní rituální věc, které se říká "totem" Je to bohatě vyřezáváný kůl, který kolikrát na vrcholu zdobí pták s roztaženými křídly. No vida a jsme u dalšího kříže, tentokrát v kultuře indiánské.

Zoroastrismus

Zoroastrismus je náboženství, o kterém jsem se již zmínil v souvisloti ze svastikou. Kolem roku 600 před naším letopočtem ho založil prorok Zarathuštra, ale je možné, že jeho původ sahá ještě hlouběji do historie. Stalo se tak na území Persie. Kdysi to bylo jedno z nejrozšířenějších náboženstvích Blízkého východu, ale bohužel kvůli pronásledování ze strany islámu a postupné konverzi k této ideologii je dnes množství jeho vyznavačů jen něco kolem 150 tisíc. Jeho filozofií je dualismus dobra a zla. A jeho nejvyšším bohem Ahura Mazda. A jaký je symbol tohoto náboženství? Faravahár, neboli strážný duch na jakém si okřédleném stroji. Kromě záhadologických archeoastronautických interpretací zde opět vidíme rozložení obrazce v pravoúhlém uspořádání a tedy i jasný tvar kříže. (viz Záhady Persepolis)

Výjimkou je islám

Prošli jsme současná i historická světová náboženství a přitom jsme všude nalézali nějaké ty kříže. A přitom si musíme přiznat, že jde v těchto výše popsaných případech většinou o náboženství míru, lásky, mravnostního růstu a klidu v duši. Ale jak je to s druhým nejrozšířenějším náboženstvím, s islámem? Možná i proto, že narozdíl od všech předešlých filizofií je přece jen trochu jiné, jsem na půlměsíci s hvězdou skutečně žádný kříž nenašel. A naopak je známé, že vyznavače tohoto kultu setkání s křížem dokonce tzv. uráží! Hm, náboženská urážlivost je jistě "zajímavý a obdivuhodný" zvyk, který jistě hodně přidává kultu na duchovnosti (psáno s nadsázkou). A tak bych ji jedině nazval slovy Josefa Pumplměho, že je to "jejich taková kapitální békovina".

Závěr

Takže, až vám kdokoliv řekne, že se mu někde nelíbí symboly kříže, ať už na kostelech, vlajkách nebo na kopcích, a to jen proto, že ho to tzv. uráží a že to chce dokonce sundat, nebojte se ho poslat do patřičných míst. Jak jste jistě z mého článku poznali, kříž používá nejen křesťanství, ale mnoho dalších úctyhodných kutlů po celém světě. Je to tedy symbol nikoliv vhodný k urážlivosti, ale naopak pojítkem mezi jednotlivými světovými kulturami a tedy i symbol mezináboženského dialogu. A komu se to nelíbí, tak to holt bude muset nějak vydržet a tento fakt přijmout.

Použitém obrázky a zdroje: wikipedia, archiv autora

Související články:

Jaký je přínos světových náboženství pro lidskou civilizaci?

Pes nebyl vždy jen nečistý, ale naopak spíš posvátný

Prase nebylo vždy jen nečisté, ale naopak spíš posvátné

Je třeba hledat spojnice mezi náboženskými směry

Autor: Libor Čermák | úterý 4.7.2017 6:13 | karma článku: 20,97 | přečteno: 4256x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám