Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Symbol kříže jako pojítko mezi náboženstvími

4. 07. 2017 6:13:13
Už jste si všimli toho, kolik významných náboženských filozofií používá symboliku kříže? Je jich opravdu hodně. A to nejen v současnosti, ale i v historii. Až se mi zdá, že by tento symbol mohl být společným mostem mezi nimi.

Křesťanství

Symbolika kříže je v současné době doménou křesťanství, náboženství založenoho na desateru a lásce k bližnímu. Ježíš Kristus zemřel na kříži, čímž vykoupil lidstvo. Díky tomu se kříž stal neodmyslitelným symbolem křesťanství. Setkáváme se s ním na kostelích, kaplích, božích mukách a vůbec s tím vším, co křesťanství dělá křesťanství.

Keltové

Tzv. "Keltské kříže" byla symbolika i pradávného náboženství Keltů. Zde šlo především o symboliku ročního koloběhu, koloběhu střídání ročních období a tím i jejich čtyř nejdůležitějších svátků, tedy Samain, Imbolc, Beltine a Lugnasad. Svátky byly především oslavou přírody. Jejich vztah ke stromům, pramenům, skálám, kamenům, tokům, horám a dalším přírodním věcem je vzorem dodnes pro nás pro všechny.

Pohanská náboženství

Kromě Keltů používaly kříž i další předkřesťanské kultury. Tzv, "sluneční kříž" je jedním z nejstarších používaných symbolů západní civilizace vůbec a opět znázorňuje putování Slunce ročními obdobími. Tento symbol byl nalezen i na paleolitických památkách.

Egypt

Anch, neboli nilský kříž je egyptský symbol či hieroglyf, znamenající život. Skládá se ze tří kolmých ramen a místo čtvrtého ramena mandlovitý kruh. Při troše fantazie tak trošku připomíná klasického mimozemšťana s mandlovitou hlavou. Zdroj: http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=351057

Buddhismus, hinduismus a další východní filozofie

V této části světa se můžeme setkat s tzv. "svastikou". A teď nemluvím o jejim zneužití nacisty, ale o původním symbolu, který měl vztah k vesmíru. V zoroastrismu souvisel z vesmírem. Pravotočivá svastika označovala pohyb Slunce na obloze a levotočivá pohyb hvězd. V hinduismu opět souvisela z vesmírem. Pravotočivá svastika označovala vývoj vesmíru, levotočivá naopak zánik. A navíc se používala i jako sluneční symbol. V buddhismu má svastika více významů. Levotočivá zde značí lásku a milosrdenství a pravotočivá sílu a inteligenci. Kromě toho nedávno jsem v televizi sledoval jeden pořad o buddhismu a tam se zmínili o tom, že i tento symbol má zde vztah k vesmíru. A co víc, podobá se přímo naší galaxii Mléčné dráze. Zdroj: http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=453290

Judaismus

Judaismus se označuje především šesticípou Davidovou hvězdou. Ale, že bychom i v tomto náboženství našli symbol kříže? Budete se divit, ale našli. Víte, co je to menora? Je to židovský sedmiramenný svícen, další ze symbolů této víry. Jeden prut je uprostřed a z něho vybíhá do oblouku proti sobě tři a tři další pruty. Takže i zde při trochu fantazie symbol kříže v ní také nalezneme.

Severoameričtí indiáni

Kdysi jsme na letním táboře měli písničku: "Indiáni odjakživa s

přírodou si rozumí, bledé tváře jenom koukaj kolik toho neumí..." Ano, indiáni jsou spjati jak s přírodou, tak se svojí svoji svébytnou spiritualitou. A pro nás tak jsou v tomto skutečným vzorem. A kromě toho ve svých kultech používají zvláštní rituální věc, které se říká "totem" Je to bohatě vyřezáváný kůl, který kolikrát na vrcholu zdobí pták s roztaženými křídly. No vida a jsme u dalšího kříže, tentokrát v kultuře indiánské.

Zoroastrismus

Zoroastrismus je náboženství, o kterém jsem se již zmínil v souvisloti ze svastikou. Kolem roku 600 před naším letopočtem ho založil prorok Zarathuštra, ale je možné, že jeho původ sahá ještě hlouběji do historie. Stalo se tak na území Persie. Kdysi to bylo jedno z nejrozšířenějších náboženstvích Blízkého východu, ale bohužel kvůli pronásledování ze strany islámu a postupné konverzi k této ideologii je dnes množství jeho vyznavačů jen něco kolem 150 tisíc. Jeho filozofií je dualismus dobra a zla. A jeho nejvyšším bohem Ahura Mazda. A jaký je symbol tohoto náboženství? Faravahár, neboli strážný duch na jakém si okřédleném stroji. Kromě záhadologických archeoastronautických interpretací zde opět vidíme rozložení obrazce v pravoúhlém uspořádání a tedy i jasný tvar kříže. (viz Záhady Persepolis)

Výjimkou je islám

Prošli jsme současná i historická světová náboženství a přitom jsme všude nalézali nějaké ty kříže. A přitom si musíme přiznat, že jde v těchto výše popsaných případech většinou o náboženství míru, lásky, mravnostního růstu a klidu v duši. Ale jak je to s druhým nejrozšířenějším náboženstvím, s islámem? Možná i proto, že narozdíl od všech předešlých filizofií je přece jen trochu jiné, jsem na půlměsíci s hvězdou skutečně žádný kříž nenašel. A naopak je známé, že vyznavače tohoto kultu setkání s křížem dokonce tzv. uráží! Hm, náboženská urážlivost je jistě "zajímavý a obdivuhodný" zvyk, který jistě hodně přidává kultu na duchovnosti (psáno s nadsázkou). A tak bych ji jedině nazval slovy Josefa Pumplměho, že je to "jejich taková kapitální békovina".

Závěr

Takže, až vám kdokoliv řekne, že se mu někde nelíbí symboly kříže, ať už na kostelech, vlajkách nebo na kopcích, a to jen proto, že ho to tzv. uráží a že to chce dokonce sundat, nebojte se ho poslat do patřičných míst. Jak jste jistě z mého článku poznali, kříž používá nejen křesťanství, ale mnoho dalších úctyhodných kutlů po celém světě. Je to tedy symbol nikoliv vhodný k urážlivosti, ale naopak pojítkem mezi jednotlivými světovými kulturami a tedy i symbol mezináboženského dialogu. A komu se to nelíbí, tak to holt bude muset nějak vydržet a tento fakt přijmout.

Použitém obrázky a zdroje: wikipedia, archiv autora

Související články:

Jaký je přínos světových náboženství pro lidskou civilizaci?

Pes nebyl vždy jen nečistý, ale naopak spíš posvátný

Prase nebylo vždy jen nečisté, ale naopak spíš posvátné

Je třeba hledat spojnice mezi náboženskými směry

Autor: Libor Čermák | úterý 4.7.2017 6:13 | karma článku: 19.38 | přečteno: 393x

Další články blogera

Libor Čermák

Jaké jsou nejnovější kruhové obrazce v obilí?

Na přelomu června a července obvykle začíná vyvrcholení sezóny záhadných obrazců v obilí. Letos jich sice není tolik, ale i tak jsou poměrně zajímavé. A jaké jsou ty poslední?

15.7.2017 v 14:37 | Karma článku: 17.74 | Přečteno: 1327 |

Libor Čermák

Jak jsem v turisťáku bojoval s triskaidekafobií?

Lidé, co trpí triskaidekafobií, dnes jistě zpozorní. Máme třináctého. Ale je skutečně třeba aby se tato pověra rozšiřovala? A tak jsem letos s dětmi v turisťáku vymyslel věc, která by možná mohla být lékem na tuto fobii.

13.7.2017 v 14:13 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 293 |

Libor Čermák

Jsou ty "burkiny" pro člověka vůbec zdravé?

V Česku se v souvislosti s čestlickým akvaparkem rozhořel spor o plavkách "burkinách". Vůbec se mi ale nelíbí, že novináři ony kritické komentáře vůči nim nazývají slovem "nenávistné". Například já bych si do nich vůbec nevlezl.

11.7.2017 v 5:55 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 1644 |

Libor Čermák

Moje cesta s plnou polní v Českém ráji

Když jsem v červnu cestoval na oldskautský tábor, netušil jsem, že mi cesta připraví i pěší dobrodružství v podobě cca čtyřkilometrového pochodu s plným batohem. A takto jsem se tak vydal z Mladějova do Pařezské Lhoty.

10.7.2017 v 11:50 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 446 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Jsme mrchožrouti nekonečna

Nekonečno znamená snad pro všechny lidi tajemno a ztělesnění vědy. Proto možná některé překvapí, že ty nejzásadnější vědecké objevy nemohou vznikat jinak, než že nějaké, do té doby samozřejmé nekonečno, zničí.

25.7.2017 v 9:07 | Karma článku: 18.89 | Přečteno: 352 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč se vám spíš vyleje káva bez pěny, než káva s pěnou?

„Nic vás neprobudí po ránu tak, jako čerstvě uvařená káva, kterou vylijete na klávesnici počítače,“ říká jedno ověřené přísloví. Káva s pěnou se nevyleje. Jak vytvořit optimální pěnu do kávy? (délka blogu 6 min.)

24.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 409 | Diskuse

Jakub Kouřil

Význam Nesmyslu

Věda narazila na skleněnou zeď. V kvantovém světě se čas rozpouští zároveň do obou směrů. Říkáte si, co je mi po mikrosvětě! Žiji tady v hmatatelném a krásném vesmíru, uchopuji hmotu a krájím ji na kousky...

23.7.2017 v 10:22 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 377 | Diskuse

Dana Tenzler

Nic vás neprobudí po ránu tak, jako čerstvě uvařená káva…

... kterou vylijete na klávesnici počítače, říká jedno pravdivé přísloví. Proč je někdy káva nakyslá a jindy tak hořká, že ji musíte přisladit cukrem? A proč ji cukr nejen sladí, ale také zbavuje hořkosti? (délka blogu 7 min.)

20.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 32.53 | Přečteno: 2892 | Diskuse

Radka Pilná

Chlorella SP - extra třída z Třeboně

Sladkovodní jednobuněčná řasa Chlorella SP dokáže takové kousky, které byste u jiné chlorelly těžko hledali. Zelený pudr pěstovaný v Třeboni je speciálně upraven dezintegrací, díky které předvede vše, co umí.

17.7.2017 v 10:00 | Karma článku: 8.52 | Přečteno: 285 |
Počet článků 1675 Celková karma 22.68 Průměrná čtenost 1740

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.