Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek a park Konopiště

5. 05. 2017 6:40:13
Nebylo to jen poslední sídlo rakouského arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d ́Este. Historie tohoto zámku na okraji Benešova je mnohem starší. A vše to ještě dokresluje velký romantický park

Původně se jednalo o významný šlechtický hrad, jehož první zmínky pocházejí z let 1318 (doba vlády Jana Lucemburského), kdy jeho držiteli byl rod Benešovců.

Ale jeho skutečný vznik se datuje už na konec 13. století.

Nejpravděpodobněji k roku 1294 (doba vlády Václava II.), kdy ho založil Tobiáš z Benešova, rádce již zmíněného krála Václava II.

Od roku 1327 patřil hrad Šternberkům.

Asi nejznámějším majitelem tohoto hradu byl Zdeněk Konopišťský ze Šternberka, nejvyšší hejtman, nejvyšší purkrabí a královský diplomat. Ten vlastnil hrad od roku 1440. Mimochodem Šternberkové vlastnili i nedaleký hrad Kožlí (viz Zřícenina hradu Kožlí)

V roce 1602 panství koupila Dorota Hodějovská z Harasova.

Hodějovští z něj učinili hlavní sídlo svého panství.

Poté hrad vlastnili i Albrecht z Valdštejna, Pavel Michna z Vacínova, Vrtbové z Vrtby nebo Lobkovicové.

A od posledně jmenovaných ho v roce 1887 odkoupil již zmíněný František Ferdinand d ́Este.

A právě ten ho nechal mezi lety 1889-94 pod vedením architekta Josefa Mockera přestavět do současné novogotické podoby.

K zámku se váže i pověst o tom, že je pod ním ukryt poklad ve formě soudků plného dukátů.

K zámku náleží i velký zámecký park o výměře 225 ha, ve kterém můžeme navštívit mnoho zajímavých míst.

Například Růžová zahrada se skleníkem.

Člověku se zde nemůže nevybavit film z dílny Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, a to „Jáchyme, hoď ho do stroje“, kdy zde dva zřízenci psychiatrické léčebny snaží dostat Františka Koudelku a místo něj zde se slovy „Ješito, Ješito, už to máš ušito“, chytnou japonského malíře miniatur.

Nedaleko Růžové zahrady se nalézá i korkový altán

Nemůžu si pomoci. Ale tento kamenný most, který se nalézá nedaleko parkoviště, ve mne vždycky, kvůli jeho zamřížovaným průchodům, vyvolá pocit jakéhosi romantického vězení.

Dalším zajímavým místem je medvědárium, které je asi největší atrakcí pro děti. Alespoň když jsem byl malý já, tak jsem se vždy nejvíc těšil právě na zdejší medvědy.

Ten současný medvěd se jmenuje Jiří a narodil se v roce 2006.

A není to jediné zvířátko, se kterými se zde můžeme setkat. Dalším typickými konopišťskými zvířaty jsou například pávi.

A dotřetice je to ohrada s jeleny, daňky a muflony.

Nedaleko zámku se nalézá i zajímavá kamenná kaple s křížovou cestou. Tu nechala postavit v roce 1775 hraběnka O ́Kellyová. Zdejší pověst říká o tom, že se tu zjevuje bílá paní nebo zjevení velkého černého psa.

Naproti ní se nalézá i Neptuova kašna

A tak se domnívám, že Konopiště by měl někdy ve svém životě navštívit každý, kdo je z Česka. Protože neznat ho, to by asi byla ostuda.

Zdroj: wikipedia, Trampská cesta Měsíčním údolím, Stejskal M.: labyrintem tajemna aneb průvodce po magických místech Československa, Paseka, Praha, 1991

Foto: Libor Čermák

Další obdobné zámky na mém blogu:

Zámek Dobříš s francouzskou zahradou

Zámek a park v Hořovicích

Zámek Jemniště s parkem

Zámek Pillnitz

Zámek v Mníšku pod Brdy

Zámek a park Vrchotovy Janovice

Zámek Brandýs nad Labem

Zámek ve Zruči nad Sázavou

Fotoprocházka průhonickým parkem

Zámek a park Lysá nad Labem

Zámecký park ve Vlašimi

Rubrika: Obrázky z cest

Autor: Libor Čermák | pátek 5.5.2017 6:40 | karma článku: 16.05 | přečteno: 359x

Další články blogera

Libor Čermák

Proti obnově mariánského sloupu tedy určitě nejsem!

V době, kdy se z fotek mažou kříže na kostelech, aby se náhodou vyznavači podivných náboženských kultů z ještě nesmyslnějších důvodů neurazili, se může naopak v Praze obnovit úžasná mariánská památka,která možná nemá jinde obdoby.

17.9.2017 v 5:33 | Karma článku: 29.90 | Přečteno: 610 |

Libor Čermák

Pěší výlet kolem Františkových Lázní

V pořadí druhý pěší výlet, který jsem udělal během své dovolené na Chebsku, vedl z Františkových Lázní přes Motýlí dům, přírodní rezervaci SOOS do města Skalná. I to byl velice zajímavý výlet.

14.9.2017 v 8:04 | Karma článku: 11.66 | Přečteno: 334 |

Libor Čermák

Lidice a Libice. Podobnost čistě náhodná?

Historie se opakuje. Říká se, že kdo ji zapomene, bude ji muset prožít znova. Souvislosti, které bych vám dnes nabídl, svědčí o tom, že vše je možná ještě daleko hlubší. A to až přímo záhadné. Lidice a Libice. Co pak vám to říká?

13.9.2017 v 0:13 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 679 |

Libor Čermák

Hrad Vildštejn

V dnešním fotoblogu bych vás rád pozval na jeden z nejstarších českých hradů, a to románský hrad Vildštejn v západočeském městě Skalná. A kupodivu má cosi společného i s Krkonošskými pohádkami.

4.9.2017 v 5:52 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 557 |

Další články z rubriky Fotoblogy

Karel Ábelovský

Wokno do jinam ... něco od vody

... jen krátké zastavení, tedy především pak na prašných cestách, které vždy osvěží díky zřídlu pitné a zurčící vody nejen tělo, ale díky náhodným, přesto přirozeným zákoutím, posléze i cestovatelskou a taky přírody milovnou duši.

20.9.2017 v 16:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Jiří Stratil

Život jako důkaz neexistence neživé přírody II

V návaznosti na svůj předchozí článek se zde dotknu evoluční teorie vývoje živých forem na Zemi. Ta sestavovaná vývojová řada organismů od těch neprimitivnějších až k člověku bude nejspíš hlavně jen teorií.

20.9.2017 v 9:27 | Karma článku: 5.74 | Přečteno: 260 | Diskuse

Jaromír Šiša

Rozkvetlý zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou a zastavení v Třebíči.

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou ohromí na první pohled nejenom rozlohou. Třebíč neni jen noclehárna pro zaměstnance z nedaleké jaderné elektrárny v Dukovanech. Další dlouhé komentáře jsou zbytečné, oba příběhy tím nijak neutrpí.

20.9.2017 v 9:12 | Karma článku: 30.38 | Přečteno: 480 | Diskuse

Jiří Stratil

Život jako důkaz neexistence neživé přírody

Vědní obory zkoumají fyzikální a chemické vlastnosti a zákonitosti přírody a rozlišují tak přírodu anorganickou a organickou.

19.9.2017 v 8:59 | Karma článku: 8.52 | Přečteno: 283 | Diskuse

Pavel Kynčil

Něco od hmyzu.

Hmyz - nejúspěšnější živočich na zeměkouli. Kam my se na něj hrabeme. No, jo, jenže nafotit jej není žádná legrace. Je rychlý, bystrý a většinou i dost obratný a pokud ne, umí se zase schovat a tak práce s ním ....................

18.9.2017 v 16:06 | Karma článku: 11.49 | Přečteno: 208 | Diskuse
Počet článků 1702 Celková karma 22.48 Průměrná čtenost 1746

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.