Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké jsou moje nejoblíbenější šifry?

19. 04. 2017 5:39:13
Možná jste si, jako děti, také dávali tajné zprávy. Moje dětství například šifrování dost doprovázelo. A tak se mu rád věnuji i teď, když vedu svůj turistický oddíl. Jaké jsou tedy ty moje nejoblíbenější šifry?

Je celá řada věcí, co nám všem připomene vůni letních táborů, dovednosti skautů a členů podobných oddílů. A jednou z nich jsou šifry a šifrování. A tak bych se chtěl v tomto článku věnovat těm, které mne někdy nějak oslovily a nebo jsem je přímo vymyslel. Když se to vezme, je to vlastně i taková obdoba luštění křížovek. A tak ke každé šifře dám i příklad, který si můžete i vyluštit. Protože je jaro, jsou v nich ukryté nejrůznější květiny.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

1) obrázková šifra

Je jedna z nejjednodušších. V našem oddíle ji dávám především nejmladším dětem, které třeba ještě ani moc numějí číst. Stačí, když si řeknou první písmena obrázků. A už vědí, co je ve vzkazu. Ale je třeba volit takové obrázky, jejichž název je jednoznačný.

Použil jsem ji i ve svém příběhu z táborového prostředí Hrdinové Čeksasu - Podivný nález

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

2) morseovka

Asi nejznámější a zřejmě i nejpoužívanější šifrou složenou z teček a čárek je morseovka. Já jsem se ji poprvé naučil v páté třídě na stanovém letním táboře v Buřanech v Krkonoších (prázdniny 1989). A když jsem se pak v zimě u nás přihlásil do obnoveného skauta, už jsem ji měl zmáknutou. Písmena pak oddělují jednou svislou čárkou, slova dvěma a konec zprávy třemi. Na její zapamatování se volí pomocná slova:„Akát, blýskavice, cílovníci, dálava, erb, Filipíny, grónská zem, hrachovina, chvátám já k vám, ibis, jasmín bílý, krákora, lupíneček, mává, národ, ó náš pán, qáká žabák, rarášek, sobota, trám, učený, vyvolaný, wagón klád, xénokratés, ýgor mává, známá žena.“ Krátká slabika znamená tečku, dlouhá čárku.

-.-/---/-./../-.-/.-.././-.-.///

I tuto šifru jsem použil v jednom ze svém příběhu, a to "Páťa a kolo Zláťa: Morseovka na Kocábě" A navrhl jsem tam i jednu netradiční, cyklistickou možnost, jak morseovku zajímavě využít.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

3) Brailovo písmo

Za podobný a zároveň užitečný způsob šifrování považuji i Braillovo písmo. Navíc se může stát, že ho bude někdy muset znát každý z nás. Skládá se z teček na síťce o velikosti 2 x 3 dílků. Na zapamatování těchto znaků jsem vymyslel pomocné fráze, které, pokud si zapamatujete, dokážete poznat jednotlivé znaky. Krátká slabika znamená prázdný bod a dlouhá slabika bod s tečkou. Vše jsem podrobně popsal v článku "Braillovo písmo - jak se ho jednoduše naučit"

A teď šifra:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

4) Mřížka

S následující šifrou jsem se poprvé setkal asi někdy v první nebo druhé třídě, když jsem ležel v nemocnici a čas jsem si tam krátil pomocí dnes již nevycházejícího časopisu Klokánek. Mám za to, že jeden úkol z onoho časopisu, byl založen právě na této šifře. Mřížka je založena na 27 písmenech, které jsou po trojicích rozloženy do mřížky o rozměrech 3 x 3 . A tak zkuste vyluštit:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

5) Posunutá abeceda

Představte si, že "B" znamená ve skutečnosti písmenko "A" nebo "Š" znamená ve skutečnosti písmenko "S". Zkrátka a dobře písmenko, které se v abecedě nalézá o jedno pořadí méně. "A" v tom případě znamená "Ž". Ovšem můžete si vymyslet posunutí o jiný počet písmen. Třeba i o třináct. Nic vám v tom nebrání. Ovšem v níže uvedené zkušební šifře jsem použil tu základní posunutí o jedno (viz začátek odstavce)

QBNQFMJTLB

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

6) Samohlásková šifra

Druh šifry, kterou jsem si kdysi vymyslel, se skládá ze samohlásky a čísla určující pořadí písmene v abecedě za samohláskou. To znamená, že třeba "E0" je "E", protože nula počet písmen od "E" je zas "E". Naopak třba "A4" znamená ve skutečnosti "D" (BCČD). Takže:

I2 OO O1 O3 E0 O7 I0 I5 A0

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

7) SMS Šifra

Dnes v době tzv. chytrých neboli bezdotykových mobilů se už tímto způsobem už tak často SMSky nepíšou. Ale v době klasických tlačítkových mobilů se SMSky psaly rychlým mačkáním příslušného tlačítka, kde počet značknutí udávalo konkrétní písmeno nebo číslici, jak udává tabulka.

Takže, co popcí SMS šifry znamená následující?

44 555 88 22 44 2 888 55 2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

8) Kipu

Já jsem vymyslel zajímavou šifru, která se inspiruje inckým kipu, tedy uzlíkovým písmem. Šifra je samozřejmě v češtině. Každý provázek značí jedno písmenko. A jak ho luštit? Jednoduše. Jeho základem jsou opět samohlásky "A", "E", "I", "O" a "U". Právě těchto pět písmenek reprezentuje pět uzlů, a to tak, aby s nimi měly něco společného.

Písmenko "A" představují "autíčka", což je první písmeno názvu tohoto uzlu.

Písmenko "E" představuje "zkracovačka", protože toto písmenko má tři hroty stejně jako se při vázání zkracovačky dělají tři oka.

Písmenko "I" představuje "liščí smyčka", a to proto, že "i" je dominantní samohláska ve slově "liščí"

Písmenko "O" představuje "osmička", opět podle počátečního písmena

Písmenko "U" představuje "vůdcovský uzel", a to opět podle dominantní samohlásky.

A počet uzlíků na provázku dává pořadí písmene od samohlásky. například jedny autíčka znamenají "A", ale dvě autíčka "B", atp.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ve skutečnosti šifer je celá řada. Ten počet jde do desítek a možná do stovek. Je jich opravdu velké množství. Já jsem vám jich předstvil jen osm. Podle mého názoru jsou to ty nejlehčí a zároveň nejzajímavější šifry. A pokud jste si s mými šiframi i přesto neporadili, dávám vám zde jejich správná vyluštění: 1) Sedmikráska, 2) Koniklec, 3) Kopřiva, 4) Fialka, 5) Pampelička, 6) Kopretina, 7) Hluchavka, 8) Mateřídouška.

Související články:

Jak si vyrobit pomůcku k šifrování?

Dokázali byste určit čas podle kompasu nebo buzoly?

I mapové značky lze děti učit zajímavým způsobem

Jak lze učit děti poznávání ohňů

Znáte turistické značky?

Rubrika tábornictví a turistika

Autor: Libor Čermák | středa 19.4.2017 5:39 | karma článku: 12.36 | přečteno: 373x

Další články blogera

Libor Čermák

Benešovy dekrety jsou nadějí i pro budoucí Evropu

Poslední dobou mě rozčilují politici, co jezdí na srazy sudetských Němců, potomků těch, co museli po 2. sv. válce opustit Československo dle tzv. Benešových dektertů. Ale víte, že právě ty můžou být nadějí i pro současnou Evropu?

26.5.2017 v 9:51 | Karma článku: 35.36 | Přečteno: 1139 |

Libor Čermák

Povinná branná výchova do škol? Samozřejmě, že jsem pro

V posledních době se dočítám, že někteří politici chtějí do škol vrátit brannou výchovu. Připadá vám to jako návrat před listopadových časů? Nebo by to pro vás byla naopak užitečná aktivita, která děti dokže připravit na leccos?

18.5.2017 v 10:13 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 490 |

Libor Čermák

Na demonstraci proti M. Zemanovi by mne nikdo nedostal ani dvaceti páry koní

Tak jsem se doslechl, že se zase mají konat nějaké demonstrace proti našemu panu prezidentovi. Proti že komu? Proti Miloši Zemanovi? Tak to se mnou rozhodně nepočítejte. Proti nejlepšímu prezidentovi za posledních 70 let nepůjdu.

17.5.2017 v 18:48 | Karma článku: 41.56 | Přečteno: 2050 |

Libor Čermák

Sto let od mariánského zjevení ve Fatimě

Je tomu právě sto let, co došlo k jednomu z nejvýznamějších církevních zázraků a současně k jedné z nejvýznamnějších záhadologických události 20. století. K mariánskému zjevení v portugalské Fatimě. Co se tehdy vlastně stalo?

13.5.2017 v 5:13 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 814 |

Další články z rubriky Společnost

Josef Nožička

Výročí atentátu na Heydricha versus Bělobrádkova cesta na sudetoněmecký sjezd

Dnes si připomínáme 75. výročí atentátu na říšského protektora Reinhard Heydricha, který provedla odbojová skupina československých parašutistů v čele s Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem.

27.5.2017 v 18:20 | Karma článku: 40.15 | Přečteno: 1587 | Diskuse

Jiří Míka

Slovenská prokuratura pro zákaz politické strany úspěšné ve volbách

Takže chtějí zakázat Kotlebovu stranu čtu v článku iDnes.cz. Neobsahuje ale informaci, čím má jeho strana činností porušovat Ústavu. Jejím cílem je prý odstranit demokratické zřízení. Není zákaz strany naopak porušením demokracie?

27.5.2017 v 13:02 | Karma článku: 32.81 | Přečteno: 982 | Diskuse

Bedřich Marjanko

Atentát

Dnes v 10.36 hod. byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha...

27.5.2017 v 9:53 | Karma článku: 20.03 | Přečteno: 432 | Diskuse

Jiří Hermánek

Miloši Zemane, my chceme na Západ a ne na Východ,

kam nás ty neúnavně vlečeš. To je furt Moskva, Peking, Putin, Teng Siao-pching či jak se ten čínský potentát jmenuje? My chceme třeba Lyon (Paříž a Nice ne, tam už se vraždilo), nebo Stratford-upon-Avon (Londýn a Manchester ne)

27.5.2017 v 9:05 | Karma článku: 30.73 | Přečteno: 1052 | Diskuse

Ivo Gardavský

Nebyl teroristický útok v Manchesteru jen test?

Slovy státníků Evropských zemí - snad s výjimkou vedení Maďarska a Polska - si musíme zvykat na poměrně pravidelné teroristické útoky v zemích EU.

26.5.2017 v 21:18 | Karma článku: 41.71 | Přečteno: 1668 | Diskuse
Počet článků 1655 Celková karma 17.75 Průměrná čtenost 1731

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.