Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový Jeruzalém právě vystavěn!

16. 04. 2017 0:32:13
Co si představíme, když se řekne "Nový Jeruzalém"? Že by výňatek ze Zjevení Janova? Nebo tajemný půdorys Prahy z doby Karla IV.? Či čtvercově fraktálové obrazce v obilí? Nebo můj velikonoční Jeruzalém? Vše je správné!

"A viděl jsem od Boha z nebe sestupovat svaté město, nový Jeruzalém, krásný jako nevěsta ozdobená pro svého ženicha." takto se to píše ve 21. kapitole Zjevení Janova. A tam se dále píše i toto: "Ve vytržení ducha mě vyvedl na velikou a vysokou horu a ukázal mi svaté město Jeruzalém, jak sestupuje z nebe od Boha, zářící Boží slávou; jeho jas jako nejdražší drahokam a jako průzračný křišťál. Město mělo mohutné a vysoké hradby, dvanáct bran střežených dvanácti anděly a na branách napsaná jména dvanácti pokolení synů Izraele. Tři brány byly na východ, tři brány na sever, tři brány na jih a tři brány na západ." (zdroj http://bible.virt.cz/)

A právě toto se stalo předobrazem k záměru Karla IV., který se rozhodl, že v půdorysu Nového Města pražského vtiskne podobu jakéhosi Nového Jerzaléma. Je to vidět na některých novoměstských kostelech z Karlovy doby. Ty totiž vytvoří čtverec, na jehož vrcholech se nalézají tyto kostely: klášter na Slovanech, kostel sv. Kateřiny v Kateřinkách, kostel Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově a kostel Zvěstování Panny Marie na Trávníčku. Ve středu tohoto čtverce se pak ještě nalézá kostel sv. Apolináře. A aby tomu nebylo málo, tak na hraně spojující kostel sv. Jana Nepomuckého Na Skalce a kostel Zvěstování

Panny Marie na Trávníčku se nalézá ještě barokní kostel Panny

Marie Bolestné v ulici Na Slupi. (Zdroj: http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=503905).

A co ty tajemné kruhy v obilí? Jak píše badatel Eckahart Weber v knize "Kruhy v obilí - Posvátná geometrie a poselství matky Země" (Eminent, Praha, 2008), tak některé obilné obrazce v obilí mají podle něho právě v sobě ukrývají myšlenku nového Jeruzaléma. Jsou to ty, které nejsou kruhové, ale čvercové a navíc ještě fraktálové. Takové obrazce v obilí vznikly například v anglickém hrabství Wiltshire 16. července 1999 u Windmill Hill, nebo 4. srpna téhož roku u West Kennett. Další symbol nového Jeruzaléma se objevil 3. července 2005 u Alton Barnes. A najdeme i další podbné obrazce v obilí, které by se daly zařadit do této série.

A pak by se novým Jeruzalémem mohl klině nazvat i můj velikonoční Jeruzalém, tedy obdoba vánočních betlémů. V uplynulých dnech svatého týdne jsem přinášel návody, jak jeho jednotlivé části postavit. Tady jsou:

(kaple Božího hrobu): Jak postavit kapli Božího hrobu?

(vesnička): Velikonoční skanzen

(postavičky): Za velikonočními zvyky do "velikonočního Jeruzaléma"

(Herodesův Jeruzalémský chrám na Chrámové hoře): Postavte si maketu jeruzalémského chrámu

(Kristův hrob): O velikonocích vstal Kristus z mrtvých

(Kalvárie): Velikonoční čokoládový kalendář

(Koledovací říkanky): Velikonoční koledovníček

A dnes si ho celý dokončíme.

Celému mému Velikonočnímu Jeruzalému dominuje brána. Jak ta mne napadla? Bylo to na Bílou sobotu v roce 2014, když jsem na kole projížděl vísku Vinec u Mladé Boleslavi (viz Na kole podél Jizery). A tady jsem zažil velké překvapení.

Zcela náhodou jsem tu totiž potkal partu dětí, koledníků, která chodila na Bílou sobotu vyřechtávat. Je to prastarý lidový zvyk, který měl nahradit zvuk utichlých zvonů (viz můj článek Velikonoční pašijový týden je tady). U nás v Praze se to už moc nevidí. A tak mne velice potěšilo, když jsem zjistil, že tady na vesnicích se to pořád ještě dodržuje. Děti měly košíčky a k tomu i nádherně zdobenou tzv. "bránu". A tak jsem je poprosil, zda si je s ní můžu vyfotografovat. Nezbývá nic jiného, než si přát, aby takovéto lidové obyčeje vydržely i nadále. A tak mne napadlo, co kdybych takovou nějakou podobnou bránu udělal i jako součást mého velikonočního Jeruzaléma?

Tento obrázek si vystřihněte dvakrát. To jako rub a líc. Možná že je dobré bránu vyztužit i čtvrtkou, aby byla stabilnější. Potom ji můžete ozdobit přiloženými vajíčky a pomlázkami.

A jak udělat, aby brána stála? Spojte ji provázky s pozadím, tedy s Kalvárií neboli s čokoládovým kalendářem. A i tyto provázky velikonočně ozdobte. A jak? Já jsem to učinil následovně. Vystřihl jsem si z papíru různě barevné čtverečky. Pak jsem vzal těstovinové trubičky (jaké se dají běžně koupit v obchodě s potravinami), a ty jsem různě baravně nabarvil. Já jsem na to vzal tempery. Ale moje kolegyně z našeho klubu, co vede kroužky výtvarky, ta je barví pomocí potravinářského barviva. Takže takto druhým způsobem nabarvené jdou pak i sníst. Potom jsem navlíkal střídavě těstovinu a barevný čtvereček. Získal jsem tak hezký řetěz, kterým se dají ozdobit nejen tyto velikonoční Jeruzalémy, ale i velikonoční líta, tedy velikonoční stromečky (viz Ozdobený stromeček i o velikonocích?)

Díky řetězům se může stát, že brána bude mít tendenci se sklápět dovnitř velikonočního diorámatu. Proto doporučuji udělat ještě jeden takový řetěz. A ten jako závaží prověsit ze přední strany brány. Takže bude kromě ozdoby sloužit i jako závaží.

A na závěr je možné celý velikonoční výjev ještě doozdobit. Napříklat modelářský trávník lze koupit v prodejnách s modelářskými potřebami. A pak ho nanést například s pomocí Herkulesu. Stromečky se dají vyrobit s obyčejných brček (nabarvených nahnědo), a do něj zabudovaných drátků s kousky zelené houbičky na nádobí. Podrobně si postup můžete přečíst v mém článku "Jak si postavit roubenou chalupu". A teď už máme celý velikonoční Jeruzalém hotový. Pokud si ho také vyrábíte nebo jste si ho podle mého návodu vyrobili, přeji, aby vám udělal hezkou dekoraci k celým velikonočním svátkům.

Psal jsem před třemi roky v rubrice Velikonoce 2014 :

Velikonoční skanzen na Vysokém Chlumci

Velikonoční křížovkový obrázek

Psal jsem před dvěma roky v rubrice: Velikonoce 2015 :

Velikonoční návštěva katedrálních okenních vitráží

A je tu Velikonoční pondělí

Psal jsem před rokem :

Dnes mají chodit děti koledovat a ne se dívat na televizi!

Autor: Libor Čermák | neděle 16.4.2017 0:32 | karma článku: 7.41 | přečteno: 144x

Další články blogera

Libor Čermák

Lovci exoplanet jsou oprávněně mezi 100 nejvlivnějšími lidmi

Jak jsem se dozvěděl ze serveru exoplanety.cz, tak vědci pracující na objevech obyvatelných exoplanet jsou podle časopisu Time mezi 100 nejvlivnějšími lidmi světa. Výborně. Vždyť ty jejich objevy dokážou ovlivinit i filozofii!

22.4.2017 v 6:02 | Karma článku: 8.76 | Přečteno: 183 |

Libor Čermák

Počítačové hry na letních olympijských hrách? Prosím?

Dnes ráno jsem ve Studiu 6 na České televizi sledoval příspěvek o tom, že existuje snaha dostat hráče počítačových her na letní olympijské hry. Nevím jak vy, ale já jsem se začal chytat za hlavu.

21.4.2017 v 10:06 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 379 |

Libor Čermák

Jak si nadšená muslimka nechtěně vyvrátila část islámu

Aby byl vesmír v souladu s Koranem, je prý Země ve skutečnosti placatá, Slunce se kolem ní otáčí a hvězdy, které mají průměr 292 kilometrů, jsou od nás vzdáleny jen sedm milionů kilometrů. To je vize jisté studentky v Tunisu.

20.4.2017 v 6:51 | Karma článku: 38.90 | Přečteno: 2734 |

Libor Čermák

Jaké jsou moje nejoblíbenější šifry?

Možná jste si, jako děti, také dávali tajné zprávy. Moje dětství například šifrování dost doprovázelo. A tak se mu rád věnuji i teď, když vedu svůj turistický oddíl. Jaké jsou tedy ty moje nejoblíbenější šifry?

19.4.2017 v 5:39 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 342 | Diskuse

Další články z rubriky Hobby

Pavel Kamas

Uvažte si toho psa

Pejskaři mi snad porozumí, ostatní možná budou souhlasit a přál bych si, abych odpůrcům ukázal pohled z druhé strany. Proč nemám rád tuto větu a jestli je bojové plemeno bojové. Existuje-li vůbec.

22.4.2017 v 20:42 | Karma článku: 29.39 | Přečteno: 1357 | Diskuse

Eva Hauserová

Sbohem, Hustouši

Dnešní blog bude smutný, o kočičí eutanazii. Den před Velkým pátkem, zrovna třináctého, jsme museli dát Hustouše uspat.

17.4.2017 v 9:05 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 614 | Diskuse

Jakub Vlk

Jak jsem byl na rybách

Byla sobota a já se tak ukrutně nudil. V televizi byl akorát Walker Texas Ranger a To je vražda nachcala... Rozhodl jsem se teda, že pojedu chytat ryby na rybník.

15.4.2017 v 15:28 | Karma článku: 5.98 | Přečteno: 329 | Diskuse

Libor Čermák

Jak postavit kapli Božího hrobu?

Možná jste zaznamenali zprávu, že jeruzalémský Boží hrob prošel nákladnou rekonstrukcí a je znovu otevřený veřejnosti. Ale víte, že kopie této stavby se nalézají i u nás? A já mám návod, jak si jeden takový postavit i doma.

12.4.2017 v 5:13 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 219 |
Počet článků 1640 Celková karma 17.58 Průměrná čtenost 1731

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.