Dokázali byste určit čas podle kompasu nebo buzoly?

Určit sever a jih podle ručičkových hodin, je jedna z populárních metod určení světových stran bez kompasu, když jste v přírodě. Ale dokázali byste to i obráceně? Odhadnout přibližný čas podle kompasu? V zásadě to přeci jde!

Jak se určuje sever a jih podle ručičkových hodinek? Pokud chodíte nebo jste někdy chodili do nějakého skauta či turistického oddílu, možná vám to i řekli. Malou ručičku namíříte na slunce. A pak myšleně rozpůlíte úhel mezi malou ručičkou a dvanáctkou (v případě letního času mezi malou ručučkou a jedničkou). Tento rozpůlený úhel ukazuje na jih a na opačnou stranu na sever.

Pokud tedy jde toto, mělo by to samozřejmě jít i obráceně. A pomocí kompasu určit, kolik, že je vlastně hodin. Alespoň tedy přibližně. Ano, teoreticky by to mělo jít asi takto:

Musíte mít samozřejmě buzolu, nebo alespoň kompas, kde jsou znázorněné i azimuty, tedy stupně kolem dokola. A střelku i azimut 0 (360) stupňů zorientovat k severu. Země, jak známo, se otáčí jednou za 24 hodin. Na kompase by mělo být zas 360 stupňů. A 360 děleno 24 s rovná 15. Každou hodinu se tedy Země otočí a tedy se i slunce na obloze posune o 15. stupňů. V pravé poledne by slunce mělo být na jihu, to jest na azimutu 180 stupňů. To znamená, že pokud azimut 180 stupňů vydělíme číslem 15, dostaneme číslo 12. A takto by to mělo platit pro každou naměřenou hodnotu. Podíváme-li se, na jakém azimutu se vůči rovině zrovna nalézá slunce a tuto hodnotu vydělíme číslem 15, měl by nám vyjít přibližný čas. V době letního času akorát pak ještě musíme připočíst jednu hodinu. 

Má to tu nevýhodu, že to platí jen přibližně. Důvod je jednoduchý. Naše planeta je rozdělena na časová pásma cca po oněch 15 stupňích. Takže vlastně je stejný čas na výseku zeměpisné délky v rozdílu oněch 15 stupňů. Takže v rámci tohoto může být několik málo stupňů v azimutu rozdílu. Ale to přeci u toho zjišťování severu podle hodinek platí také. A tak zas bych se tím moc netrápil, zvláště když píšu, že je to zjišťování přibližné. Má to i tu nevýhodu, že za špatného počasí to jde hůř a v noci, kdy není vidět slunce, už bohužel vůbec. Ale i tak je to myslím zajímavá dovednost jak pro skauty, tak všechny ostatní dobrodruhy, když vám náhodou v přírodě nejdou hodinky.

Proto si závěrem můžete vyzkoušet tyto dva (třináctkové) domácí úkoly, které jsem vám na toto téma připravil:

Kolik hodin, by mělo být, pokud naměříte slunce na azimutu 113 stupňů? Správná odpověď je 113 děleno 15. Výsledek je 7,5333. Mělo by být něco kolem půl osmé. V letním čase, něco kolem půl deváté. 

Kolik by bylo hodin, kdybyste naměřili přesně o sto stupňů víc, tedy slunce na azimutu 213 stupňů? Opět číslo 213 vydělíme 15. Výsledek je 14,2. Je tedy něco kolem čtvrt na tři odpoledne (v případě letního času čtvrt na čtyři).
 

Články s podobnou tématikou z rubriky: tábornictví a turistika :

Papírový pohárek pro případ nouze

Jak si vyrobit pomůcku k šifrování?

I mapové značky lze děti učit zajímavým způsobem

Jak lze učit děti poznávání ohňů

Vystřihovánky otáčivé mapy hvězdné oblohy

Umíte vázat uzly?

Znáte turistické značky?

Autor: Libor Čermák | pondělí 27.3.2017 8:34 | karma článku: 17,84 | přečteno: 1962x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,52

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88