Jak by to vypadalo v planetární soustavě TRAPPIST-1, kde je možná i život?

23. 02. 2017 9:42:13
Celý včerejší den laická i odborná veřejnost čekala na nový přelomový astronoický objev, který NASA oznámila na tiskové konferenci. Objevili planetární soustavu se sedmi planetami velikosti Země, na některých můžou být život.

Bylo to už od pondělka a včera od rána do večera, kdy se mi na hlavní straně mého facebookového profilu objevovala oznámení o velkém astronomickém objevu, který má NASA ohlásit na tiskové konferenci ve středu večer. Vědělo se jen, že to bude mít cosi společného s exoplanetami. A když konečně nastala včerejší 19. hodina středoevropského času, konečně jsme se dočkali. Jakožto horlivý zastánce jakékoliv formy života mimo Zemi jsem se těšil na objev nových exoplanet s možným životem. A tak výsledek byl pro mne nejdříve docela zklamámím, protože šlo o výzkum již známé planetární soustavy TRAPPIST-1, která byla objevena už vloni v květnu, a kterou jsem se zabýval v článku "Že by byly objeveny až tři potenciálně obyvatelné planety? ". Což však bylo nového, bylo to, že byly upřesněny vlastnosti planet a hlavně bylo prokázáno, že v této planetární soustavě se nenacházejí jen dvě až tři planety, ale minimálně planet sedm! A všechny mají podobnou velikost jako naše planeta Země! Takže, jak to tedy v planetární soustavě TRAPPIST-1 vypadá po uveřejnění těchto objevů?

- Centrální hvezdou je TRAPPIST-1, malý červený trpaslík s povrchovou teplotou kolem 2500 Kelvinů (pro porovnání, Slunce má povrchovou teplotu 5800 Kelvinů). Od nás je vzálený asi čtyřicet světelných let a nalezli bychom ho v souhvězdí Vodnáře. Ale i přesto, že má jen desetinou hmotnost jako naše Slunce, tak bude jeho životnost mnohem delší, jak to totiž obyvykle u červených trpaslíků bývá.

- První planetu, která je svému červenému slunci nejblíž, vědci nazvali TRAPPIST-1b. Tato planeta je jen o jednu desetinu větší než naše Země. Svoji hvězdu oblétne ve vzdálenosti 1,6 milionů kilometrů a teď se podržte, za 1,5 dne. Rovnovážná teplota na povrchu tohoto tělesa je kolem 400 Kelvinů, což je nějakých 130 stupňů Celsia. V tomto případě to však bude na život asi ještě dost horké.

- Druhou planetou v tomto systému je TRAPPIST-1c. Co do velikosti, hmotnosti i hustoty se zde nejvíc blíží naší Zemi. Hvězdu obíhá ve vzdálenosti 2,2 milionů kilometrů, a to za 2,4 dne. Podle vědců je rovnovážná teplota na totmto tělese 342 Kelvinů , což je něco kolem 70 stupňů Celsia. Zde už bych se nebál uvažovat o nějaké možné formě života. Vždyť i u nás na Zemi jsou extrémofilní živočichové, pro které nejsou problémy ani vyšší teploty.

- A nyní se dostáváme k tělesu, na kterém by mohly panovat podmínky nejpodobnější naší planetě. Planeta TRAPPIST-1d je zde také třetí planeta od svého slunce, což můžeme vyčíst z jejího označení jako "d". Kdo ví, třeba nějaká mimozemská civilizace, která právě objevuje naší sluneční soustavu, také třeba naší Zemi nazvala nějak třeba SOL-1d. A teď zkoumají, jestli tam na té planetě, co svojí centrální žlutou hvězdu oběhne jednou za 365 dní, může být nějaká forma života. Pokud by pocházela zrovna z TRAPPIST-1d, třeba klidně můžou dospět k závěru, že ne. Proč? Protože jejich domácí planeta, která má zhruba poloviční hmotnost než planeta Země, oběhne svojí hvězdu ve vzdálenosti 3,1 milionů km jednou za 4 dny. A mimochodem, rovnovážná teplota na ní je 288 Kelvinů, což je příjemných 15 stupnů Celsia.

- A nyní se dostáváme ke zdejšímu "Marsu", čtvrté planetě v pořadí, zatím pojmenované TRAPPIST-1e. S porovnání s naší Zemí má zhruba 2/3 hmotnost. Avšak při porovnání s Marsem, je pořád 6x hmotnější. Svojí hvězdu oběhne ve vzdálenosti 4,2 milionů kilometrů jednou za 6 dní. Rovnovážná teplota na planetě by měla být 251 Kelvinů. Pokud bysme připočetli vliv atmosféry, která kdyby teoreticky byla podobná pozemské, přidalo by to planetě 30 stupnů. Tak bychom se dostali na nějakých 281 Kelvinů, což je osm stupnů nad nulou. Takže i zde může být voda v kapalném stavu, a tedy i podmínky k životu.

- Pátá planeta označována jako TRAPPIST-1f, co se týká svého poloměru je ze zdejších planet naší Zemi vůbec nejpodobnější. její velikost je odhadována na 1,04 velikosti Země. Její hmotnost je ale jen dvoutřetinová. Svojí centrální hvězdu oběhne ve vzdálenosti 5,5 milionů kilometrů jednou za 9 dní. Rovnovážná teplota je cca 219 Kelvinů, což je něco kolem minus 54 stupňů Celsia.

- Šestá planeta, TRAPPIST-1g, obíhá ve vzdálenosti 6,7 milonů kilometrů, a to jednou za 12 dní. její hmotnost je 1,34 krát větší než pozemská. A rovovážná teplota zde je 198 Kelvinů, což je 75 stupňů pod nulou.

- A konečně zatím poslední zdejší známá planeta, TRAPPIST-1h, je těleso, o které toho vědci zatím ví nejméně. Ta zřejmě obíhá ve vzdálenosti 9 milionů kilometrů, a to jednou za 20 dní. Její velikost je zhruba tříčtvrteční k naší Zemi. A rovnovážná teplota na ni je 168 Kelvinů (minus 105 stupňů Celsia).

Jak je to s obyvatelností zdejších planet? Já jsem podle svého názoru a podle odkazu http://technet.idnes.cz/planety-v-obyvatelne-zone-09x-/tec_vesmir.aspx?c=A170222_181941_tec_vesmir_vse#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=technet&utm_content=main označil jako potencionálně obyvatelné tu v pořadí druhou, třetí a čtrvrtou. Ovšem článek na http://www.exoplanety.cz/2017/02/22/trappist-1-sedm-planet/, ze kterého také čerpám, označil za potencionálně obyvatelné čtvrtou, pátou a šestou. Takže, kdo ví, třeba tady těch potencionálně obyvatelných planet bude i víc, než jen ty tři.

Ale napadla mne také ještě jedna věc. Představte si, že byste se na chvíli ocitli na některé ze zdejších planet. Jak byste ty další planety viděli na obloze? Všimněme toho, že se zde pohybujeme ve vzdálenosti do 9 milionů kilometrů od centrální hvězdy. Pro porovnání Merkur se na své oběžné dráze kolem Slunce dostane nejblíž 46 milionů kilometrů. A Měsíc, jenž má čtvrtinový průměr než Země se od nás dostane nejdál na 0,4 milionů kilometrů. Takže byste většinu planet neviděli jako jasné hvězdy, jako je tomu na Zemi. Ale nejspíš jako malé svítící koutoučky, podobné, avšak o něco menší, než jak my vidíme Měsíc.

Tak jak se vám v této planetární soustavě líbí?

Zdroje: http://www.exoplanety.cz/2017/02/22/trappist-1-sedm-planet/ (včetně použitého obrázku v perexu)

http://technet.idnes.cz/planety-v-obyvatelne-zone-09x-/tec_vesmir.aspx?c=A170222_181941_tec_vesmir_vse#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=technet&utm_content=main

wikipedia

Související články:

V Medvědím proudu, aneb, když sluneční soustava prochází hvězdokupou

Vítejte na obyvatelné planetě u Proxima Centauri

Že by život u záhadné, 13 svět. let vzdálené Kapteynovy hvězdy?

Ve vesmíru objeveny další dvě obyvatelné planety

Tak nám přibylo ze dne na den devět obyvatelných exoplanet

Že by byly objeveny až tři potenciálně obyvatelné planety?

Rubrika: Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 23.2.2017 9:42 | karma článku: 19.56 | přečteno: 1030x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 92 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 23.31 | Přečteno: 505 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.15 | Přečteno: 185 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 287 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...