Život ve vesmíru bude zřejmě častější, než si umíme představit

2. 09. 2016 10:34:13
Je úžasné, jak z vědeckých kruhů v poslední době skáče jedno zjištění o možném životě ve vesmíru za druhým. Hold ti naivkové, co pořád ještě věří v ojedinělost pozemského života ve vesmíru, to mají stále těžší. A tak to má být.

Možná jste si všimli, jak se můj blog v poslední době hemží nejrůznějšími zprávami buď o objevech obyvatelných planet, například u nejbližší hvězdy Proximy Centauri (viz http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=546781). A nebo o možných zachycených rádiových signálech z vesmíru (viz například článek "Nebojme se přiznat, že jsme zachytili inteligentní signál z vesmíru!" (viz http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=548371). A že to v poslední době nebyl jen jeden záhadný signál či podobný objev, o tom jsem se zas zmiňoval v článku "Smyčka kolem nalezení mimozemských civilizací se začíná utahovat" (viz http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=547545). Mezi všemi těmito zásadními objevy však zapadly další, které si také zaslouží naši nemenší pozornost, a které jen potvrzují předpoklad nejen můj, ale všech racionálně uvažujících lidí, že život ve vesmíru bude zřejmě častější, než si vůbec umíme představit.

Tak si představte, že australští vědci objevili na odtátém terénu v Grónsku mikroby a stromatolity, které jsou staré 3,7 miliardy let. Takže možný vznik života na naší planetě se nám proto posunul o další téměř čtvrt miliardu let dál do historie. Život na Zemi se tak zřejmě nalézal už pouhé tři čtvrtě miliardy let po jejím vzniku (před 4,5 mld let.). Znamená to jedno. Spočítal jsem, že minimálně 82 procent z celkového stáří naší planety zde existoval nějaký život. (viz http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1893410-zivot-na-zemi-vznikl-extremne-rychle-dokazuje-objev-a-naznacuje-existenci-zivota-ve)

Co však připadá velice zajímavé, je to, že v té samé době, o které jsme se bavili v předchozím odstavci, byly pravděpodobně příhodné podmínky pro vznik života i na Marsu. O tom se už diskutuje celou řadu let. (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/ALH_84001). Ale nejnovějším výzkumem kosmické agentury NASA bylo zjištěno, že zhruba před 3,5 miliardami let zřejmě byly podmínky pro život i na Venuši! Vědci z Goddardova institutu pro výzkum vesmíru v New Yorku se domnívají, že tehdy byl na povrchu Venuše mělký oceán kapalné vody (viz http://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/venuse-byla-v-minulosti-obyvatelnou-planetou.html) a podmínky příhodné i pro vznik života. A co víc, takovéto podmínky tam dokonce mohly panovat až do doby před 715 miliony let, což je z kosmického hlediska relativně nedávno.

Ale vraťme se do onoho období mezi tím 3,7 - 3,5 mld let. To se tedy tenkrát ve sluneční soustavě mohl vyskytovat docela čilý ruch života. A co víc, na to, aby na nějaké planetě v zóně života vznikl nebo se jinak uchytil život (například pomoci tzv. panspermie), tak mu stačí i méně než miliarda let existence onoho tělesa. Život tedy může být ve vesmíru mnohem častější než si vůbec umíme představit. A pokud po tom všem, co o vzniku života víme a čím se už řadu let na svém blogu zabývám v rubrice "vesmír a život v něm" (viz http://liborcermak.blog.idnes.cz/?us=8164), může v naší vesmírnou ojedinělost věřit už jen naprostý naivní ignorant, jenž netuší, která bije.

Autor: Libor Čermák | pátek 2.9.2016 10:34 | karma článku: 20.40 | přečteno: 569x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 11.91 | Přečteno: 115 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 511 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 188 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 289 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...