Kéž by už ta planeta „Devět“ byla konečně objevena

22. 01. 2016 5:03:13
Astronomický svět vzrušil výpočet možné existence nové deváté planety Sluneční soustavy. Je pravda, že během posledních několik týdnů dost stoupla možnost, že planety Neptunem nekončí.

Jak prohlásili američtí astronomové Michael E. Brown (objevitel mimo jiné transplutických těles Eris, Sedna, Haumea a Orcus) a Konstantin Batygin, tak odchylky v dráhách nedávno objevených transneptunických těles značí o přítomnosti neznámé velké planety sluneční soustavy, která je cca 4krát větší a desetkrát hmotnější než Země, a která by se měla pohybovat nejméně ve vzdálenosti dvěstěkrát větší než je vzdálenost Země od Slunce. Tam by měl případný objekt obkroužit Slunce po protáhlé elipsovité dráze jednou za 10-20tisíc let. Podle autorů této hypotézy je jen malá šance (0,0007 %), že by tyto dráhy oněch těles byly takto náhodné. Může tam tedy, v dálných končinách sluneční soustavy, se tedy skutečně ještě něco takového nalézat? Zatím vše hraje do karet, že ano. Jediné, co schází, je planetu s pracovním názvem „Devět“ skutečně objevit.

Zatím se jedná jen o výpočet. A kupodivu to není jediná indicie z posledních týdnů, která by mohla poukazovat o přítomnosti nějaké planety ve vzdálených končinách sluneční soustavy. Například astronomický server www.exoplanety.cz přinesl minulý měsíc zprávu hned o dvou zvláštních pozorováních. Obě vznikla díky síti radioteleskopů Alma v Chile . A v obou případech byl pozorován objekt, který se vůči prvnímu pozorování a hvězdnému pozadí trochu posunul. Přesně tímto způsobem byly objeveny Pluto a další podobná tělesa.

Oba objekty byly pozorovány při sledování vzdálených hvězd. V prvním případě šlo o hvězdu W Aql, kterou radioteleskopy sledovaly na jaře roku 2014. Na dubnovém snímku hvězdy se tam u ní objevil objekt, který byl i na březnovém snímku, ale posunul se. Na květnovém snímku však už ale nebyl. O co se jednalo, nemají vědci vysvětlení. Klidně by mohlo jít o neznámý, až 800 km velký asteroid mezi Jupiterem a Neptunem. Ale vzhledem k tomu, že tento prostor je ohledně takto velkých těles o velikosti až trpasličích planet podrobně prozkoumán, může jít i objekt, jenž je mnohem dál . Třeba až objekt planetární velikosti ve vzdálenosti 40000 astronomických jednotek.

Ve druhém případě byla pozorována v létě roku 2014 slunci nejbližší hvězda Alfa Centauri. A tam se u ní objevil také podobný neznámý objekt. I zde by mohlo jít i o transneptunický objekt planetární velikosti.

Zkrátka a dobře, astronomové v těchto případech něco nalezli, ale pořád nevědí, co to je. Ale opět by tato pozorování mohla přilít olej do ohně hypotéze, že planety Neptunem ještě nekončí. V každém případě jsem přesvědčen, že objev nové planety a jeho doplnění sluneční soustavy by popularizaci astronomie pomohl daleko víc než jev opačný, tj. škrtání těles ze seznamu planet sluneční soustavy (viz Pluto).

Zdroj: http://www.exoplanety.cz/2016/01/20/existuje-daleko-za-plutem-devata-planeta-vedci-zacinaji-verit-ze-ano , http://www.exoplanety.cz/2015/12/13/nasli-dalsi-planetu-ve-vnejsich-koncinach-slunecni-soustavy

Související články:

Tak kdy nám už konečně přibudou další trpasličí planety?

Tak je tam nějaká planeta? A nebo ne?

Jsou ve sluneční soustavě další skryté planety?

Kde bych doporučoval hledat nové planety sluneční soustavy?

Jak pak znáte vnější část sluneční soustavy?

Bylo Pluto vyřazeno ze sluneční soustavy?

Rubrika: Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | pátek 22.1.2016 5:03 | karma článku: 18.25 | přečteno: 598x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.20 | Přečteno: 130 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 519 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...