Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pěší výlet kolem Teplic nad Metují

Ráno jsem se probudil ve stanu, který jsem měl postavený v kempu a vydal jsem se na svůj první větší výlet. Tentokrát mám v úmyslu navštívit Teplické skály, hrad Skály a další zajímavá místa v okolí Teplic nad Metují.

Noc sice propršela. Ale jak jsem se dozvěděl u vstupu do Teplických skal, tak už by mělo začít být hezky. Zakoupil jsem si vstup do skal a vstoupil jsem do říše borů a dravců.

Pravda, ještě se po dešti kouřilo z lesů, což bylo vidět, když jsem vyšplhal na vyhlídku na zbytcích skalního hradu Střemen.

Jeho založení není známo. Ale roku 1447 byl hrad dobyt husity a zbořen.

Když jsem po schodišti sestoupil zpět dolů, vydal jsem se po hlavním prohlídkovém okruhu skal. Vždyť je to jedno z těch mnohých skalních měst, které vznikly z písečných nánosů v druhohorách, v době kdy tenkrát ustoupilo moře.

A tak jsem tu viděl všechny ty nejznámější zdejší skalní útvary. Jako jsou například Skalní brána, Řeznická sekyra, Krakonošovy šortky, Velké chrámové náměstí, Brána splněných přání, Teplická Venuše, Pes Filipes, Skalní koruna, Krakonošovo párátko. Slovenský znak, Sibiř a další skály.

Kochal se a fotil jsem. A z fotek jsem stvořil speciální fotoblog „Teplické skály“, kde mám snímky nejen těchto, ale i dalších skalních útvarů.

Když jsem si prošel Teplické skály, došel jsem si na brzký oběd. A pak pokračoval na další pěší cestu. Vydal jsem se po červené turistické značce do Teplic nad Metují, kde jsem potkal i několik roubených chaloupek.

Dorazil jsem ke kostelu Panny Marie Pomocné, který byl zbudovaný v letech 1753-54 dr. Maxmiliánem z Pietesbergu. Ten vedle kostela nechal zbudovat i dřevěnou poustevnu ivanitů.

Odtud jsem se vydal lesem po zelené turistické značce. Nejprve jsem podešel vlek skiareálu Kamenec.

Poté jsem došel k vyhlídce „Lokomotiva“.

Ta byla v obležení lidí, neboť je odtud hezký výhled na Teplické skály.

Cesta pak vedla skalním bludištěm.

Či kolem kamenného hřibu.

A nad roklí s dalšími skalními útvary.

Dorazil jsem i na Kraví horu, kde bylo postaveno množství kamenných mužíků.

S ní jsem sestoupil podél dalších pískovcových skal.

A dokonce jsem tu narazil na převis s ohništěm, kde nejspíš přespávají nějací trampové.   

Ale to už jsem pomalu začal stoupat na nejvyšší vrchol Adršpašsko-teplických skal, na 786 metrů vysoký Čáp nebo Čapí vrch.

I tento vrchol zdobí několik zajímavých pískovcových skalních útvarů.

A úplně na vrcholu je rozhledna postavená ze dřeva a ocele, na kterou jsem si také vystoupal.

Je odtud nádherná vyhlídka po okolních horách. A tak jsem opět fotil a z fotografií udělal další fotoblog -  Čapí vrch - nejvyšší vrchol Adršpašsko-teplických skal.

A pak pokračoval dál do vísky Skály.

Nejprve jsem si došel na pití do zdejšího zámečku, který byl vystaven v 16. století. Zrovna tu byl na výletě také nějaký dětský tábor.

A pak jsem se vydal na samotnou zříceninu.

Hrad byl postaven na konci 14. století. Založil ho Matěj Salava z Lípy. A zdědil jeho syn Matěj. Pořádal však loupeživé výpravy, a tak si napadaná města vynutila na králi Jiřím z Poděbrad zboření hradu. A to se také v roce 1447 stalo. Hrad byl však opraven a o sedm let později měl nového majitele jakého si Kočku. Podle něj se hradu říkalo Katzenstein. V roce 1513 se ho neúspěšně pokusil dobít slezský lehnický kníže. Hrad později vlastnil i Vojtěch z Pernštejna a od roku 1544 Bernard Žehušický. Ten tu však nebydlel, a tak hrad zpustl.

Hrad se také dostal do několika historických románů Aloise Jiráska. A to Skály či Skaláci. Pověst zde vypráví, že se zde na věží mělo objevovat zvláštní světlo. Také zde prý měl žít tajemný doktor Výborský, který se podle příběhu Aloise Jiráska měl umět učinit neviditelným.

I zde jsou dvě vyhlídky. A tak jsem opět fotil a z fotografií udělal další fotoblog „Zřícenina skalního hradu Skály“.

Sestoupil jsem zpět dolů, obešel Černé jezírko a po žluté turistické značce jsem se vydal zpět do Teplic nad Metují.

Trasa vede například kolem mariánské kapličky.

„A babičko, proč máte tak velké oči?“

Pak jsem došel ke studánce u svatého Huberta. Píše se tu, že je to studánka se zázračnou vodou.

Pověst o tomto světci říká, že jednou při lovu potkal jelena, který měl mezi parožím zářící kříž. A skrze něj mu promluvil Kristus: „Huberte, proč stále lovíš a honíš zvěř. Je na čase, abys začal hledat mě, který se za tebe obětoval.“ Po tomto setkání se pak Hubert stal knězem. Nevím, zda je to náhoda, ale těsně, než jsem ke studánce došel, spatřil jsem, jak se na mne z louky, ve vzdálenosti asi deseti metrů, dívá srnka. Chtěl jsem si ji vyfotit, ale než jsem si připravil foťák, byla pryč.  

A tak mne žlutá turistická značka dovedla až do Teplic nad Metují.

První písemná zmínka o tomto městě je z roku 1362 (vláda Karla IV.)

V Teplicích nad Metují jsou dva zámky. „Horní“, z roku 1599 a tento „Dolní“ z roku 1664. Dnes je to domov důchodců.

A také kostel sv. Vavřince z roku 1724.

Už se pomalu smrákalo. A tak jsem se vydal po modré značce směrem do našeho kempu. Cestou jsem ještě potkal skupinu dětí, jak se u jednoho z místních hotelů učily jezdit na inline bruslích. Když jsem dorazil do kempu, došel jsem si na večeři a pak šup do stanu. Zítra mne čeká další výlet.

Zdroje: wikipedie, místní informační tabule, odkazy použité v článku

Použitá mapa: www.mapy.cz

Další reportáže z mých výletů:

K Bučnickým chaloupkám 95: Pěší túra ze Slaného do Kladna, 94: Pěší výlet ladovským krajem kolem Sázavy, 93: Pěší výlet kolem Mukařova, 92: Pěší výlet přes Brdy, 91: Na inlajnech kolem Štěrbohol, 90: Pěší výlet po okolí Votic, 89: Pěšky z Motola do Unhoště, 88: Pěší výlet kolem Kolína, 87: Pěší výlet z Roztok do Kralup nad Vltavou, 86: Pěšky Voděradskými bučinami, 85: Předjarní pěší výlet Kunratickým lesem, 84: Na běžkách podél Botiče, 83: Pěší výlet z Holešovic do Bubenče, 82: Na kole podél Labe z Nymburka do Čelákovic, 1-81: v rubrice výlety a tramping, rubrika: Dovolená 2015 - Broumovsko

Autor: Libor Čermák | neděle 6.9.2015 17:43 | karma článku: 17,56 | přečteno: 563x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám