Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pěší výlet přes Brdy

Další reportáž z mého pěšího výletu. Tentokrát jsem se vydal z Osova přes brdské hřebeny, Skalku až do Mníšku pod Brdy.

A tak jsem se rozjel vlakem do Zadní Třebáně a odtud, že pojedu motoráčkem do Osova. Jenomže na trati probíhaly opravy. A tak nás tam místo vlaku svezla náhradní autobusová doprava. V Osově na nádraží jsem byl v minulých dvou letech hned dvakrát. Poprvé před dvěma roky na výletu „Ze Žebráku po magických místech Berounska“ a před rokem na výletu „Pěší túra po stopách brdského vládce Fabiána“. V obou případech jsem tam končil a tudíž pokaždé pospíchal na vlak a neměl tak čas si tuto obec blíže prohlédnout. A tak jsem tam tentokrát pro změnu začínal, abych si ho mohl projít. Nejprve jsem šel kolem Hořejšího rybníka s ostrůvkem. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1225 (vláda Přemysla Otakara I.)

Nalézá se tu například barokní kostel Narození svatého Jana Křtitele. Byl postaven v roce 1738 podle plánů architektů Bartoloměje Scottiho a Antonína Luraga.

A naproti němu osovský zámek, který v současné době není zrovna v nejlepším stavu. Už ve 14. století zde vznikla tvrz, na jehož místě nechal postavil hrabě Jan Adolf Kounic trojkřídlý zámek s francouzským parkem. Ten byl dokončen roku. 1737. Ten dále vlastnili Schwarzenberkové, kteří ho v roce 1931 prodali komerčnímu radovi Václavu Palivcovi.

Z Osova jsem se vydal po žluté turistické značce do Velkého Chlumce. První písemná zmínka o něm je z roku 1379 (první rok vlády krále Václava IV.).

Je tu také například tento chráněný dub letní, vysoký 20 metrů.

Pak jsem konečně začal stoupat do brdských lesů. Při cestě nemůžete minout tento velký krmelec, který pro svojí mohutnost klidně může sloužit i jako přístřešek pro turisty, když je tu náhodou zastihne déšť.

Nedaleko za ním jsem odbočil na červenou turistickou značku, která vede jako hřebenovka.

Všude tu je nádherný les. Jak z učebnice pro školáky.

Uchvátil mne například tento starý pařez, ze kterého vyrůstá mladý smrček.

A nebo jsem ve škarpě kolem cesty náhodou zahlédl tento shozený parůžek.

A tak jsem se konečně  dostal až na 605 metrů nad mořem vysoký Stožec, kde jsem minul asi šestičlennou skupinku teenagerů. Nevím jestli to byla nějaká skautská družina na výpravě. Ale v každém případě jsem rád, že i tito mladíci se rádi toulají přírodou. Kéž je takových co nejvíc!

Samotný vrchol Stožce je kamenitý, a tak jsem opět neodolal s fotografií.

Červenou turistickou značku zde lemují i dvě studánky. Toto je první z nich. Je na ní nápis „Děkuji, Fabián“. Pro ty, kdo neví, kdo to je, tak Fabián je taková brdská obdoba Krakonoše. Podrobněji jsem se jím zabýval v reportáži ze svého výletu „Pěší túra po stopách brdského vládce Fabiána“.

Že by například toto mohl být nějaký jeho strom? Měl jsem zde pocit, jako kdyby se chtěl proti mně rozejít.

Dokonce kamenné mužíčky a mohylky si tu lidé stavějí. Například tato stavbička zde byla velká téměř jako já.

A pak další mysteriosně vyhlížející strom.

A za nedlouho jsem dorazil ke studánce Bílý kámen. Ta je zajímavá hlavně tím, že zde stávala roubená stejnojmenná hájovna. Bohužel jen dva dny po skončení druhé světové války lehla popelem, a to prý za velmi zvláštních okolností.

Za chvíli moje cesta vedla kolem Třebízského dubu, ke kterému rád chodíval Václav Beneš Třebízský, když dělal kaplana v nedaleké Litni (viz „Pěší výlet přes Liteň, Bacín a Tetín“. Já jsem tady potkal skupinu starších trampů, kteří se tudy zřejmě přemisťovali z jedné trampské osady na druhou. Jeden z nich se tu zrovna s ostatními loučil, protože musel jít do práce.

Co mne také v tomto lese zaujalo, to bylo množství dřevěných posedů trojúhelníkového půdorysu. Posedy jsou očíslované. Například tento má zrovna třináctku.

Jak už jsem se před chvílí zmínil, Brdy jsou oblíbené hlavně mezi trampy, kteří zde mají svoje osady. Tyto osady vznikaly už za první republiky. Většina z nich je před veřejností utajena, protože trampíci nechtějí, aby se staly cílem návštěv turistů. Po nástupu komunismu to měli trampové ještě těžší. A tak se některé z osad přeměnily na chatové oblasti. To je i příklad i Roviny na Kytínské louce. Tuto osadu jsem navštívil už před pěti lety při mém výletu „Putování po trampských Brdech“. Dle Boba Hurikána zde první chaty byly postaveny roku 1929. Vzniklo zde několik osad, které v roce 1934 utvořilo klub „Trampské osady Kytín“ a dnes se označují souhrnným názvem „Na Rovinách“.

Už z onoho předešlého putování jsem věděl, že je zde občerstvení u Dernerů, nazývané též „Čunčí huba“. A tak jsem si sem došel i na oběd.

Odtud jsem pokračoval dál k rozcestí Červený kříž. Legenda říká, že se zde oběsil zamilovaný myslivecký mládenec, a to v důsledku svědomí, když zde zneuctil lesníkovu dceru. Bohužel jak jsem zjistil, původní kříž již ztrouchnivěl a již tu tak není. Ovšem v roce 2012 byl obnoven, ale jak mě informovali dvě starší dámy, byl umístěn zhruba o čtyři sta metrů dál směrem ke Skalce.

A tak jsem i já pokračoval směrem ke Skalce. Ještě, než jsem tam došel, všiml jsem si dalších několika roubených chat, možná další trampské osady.

A potom jsem už konečně dorazil na ono barokní poutní místo. Skalku založil po morové ráně na konci 17. století syn zakladatele mníšeckého zámku Servác Ignác Engel z Engelsflussu. A ten sem povolal barokního architekta Krištofa Dientzenofera. A díky nim tu například vyrostl barokní kostel svaté Máří Magdaleny.

Dále tu je klášter a vedle něj křížová cesta ze 14. zastaveními. V jejím závěru je poustevna.

Z historického pohledu na českou turistiku je místo zajímavé i z toho důvodu, že byla z Řevnic zavedena v roce 1889 třetí značená turistická trasa Klubu českých turistů. Je zde také občerstvení. Když jsme tu v loni byli s naším turistickým oddílem, děti ocenily i to, že si tu mohli koupit buřta a nad ohníčkem ho opéct. Já jsem zde pořídil mnoho fotografií a z nich utvořil fotoblog „Poutní místo Skalka“.

Také jsem zde zcela náhodou potkal svojí známou, bývalou členku našeho turistického oddílu, která s námi teď jezdí na tábory jako zdravotnice.

Ale i na poutních místech se občas dějí i smutné věci. Toto byl 250 let starý buk lesní vysoký 27 metrů. Jeho zdravotní stav se v poslední době zhoršoval. A tak musel být poražen. 

A pak jsem se vydal po zelené turistické značce dolů, do Mníšku pod Brdy.

A to nejprve k zámku. Od nejstarších dob tudy vedla Zlatá stezka z Prahy do Bavor. A tu tady střežila středověká tvrz. Za vlády posledních Přemyslovců byla přestavěna na lovecký zámek. V roce 1487 se majitelé Mníšku stávají Vratislavové z Mitrovic, kteří ho opět přestavují, a to na zámeček. Jenomže přijde třicetiletá válka a po ní zámek zůstal zpustošen. A tak je prodán Engelům z Engelsflussu. A ti ho v letech 1655-1672 přestavěli do současné podoby, a to po vzoru pozdní severské renesance. Podle návrhu barokního architekta Carla Luraga ho vystavěl ho pražský stavitel Martin Reiner. Poslednímu majiteli zámku baronu Kastovi byl zámek za kolaboraci s němci zestátněn. Byl zde například umístěn archiv Ministerstva vnitra. Od roku 2000 patří Státnímu památkovému ústavu Středních Čech.

Ačkoliv je zámek čtyřhranný, tak má pouze tři věže. Proč? Existuje pověst o tom, že se jednou přihnala obrovská vichřice, a to tak velká, že si sní vyšel na procházku i sám kníže pekel. Když letěl nad mníšeckým zámkem, popadl jednu z věží. Když byl nad příbramskou Svatou horou, tak tam zrovna zvonili klekání. Toho se čert lekl a sloup tam upustil přímo nad studánkou s léčivou vodou. Je to sice jen pověst. Ale kdo ví, co naši dávní předkové viděli letět, že si k tomu domyslili rovnou čerta. Dnes bychom tomu možná řekli UFO. Jak to však s věžemi bylo doopravdy? Engel majitel mníšského zámku  byl příslušníkem nižší šlechty, a tak si údajně nemohl dovolit porušit dobové zvyklosti, že by postavil zámek ze čtyřmi věžemi.

V každém případě zámek i okolní park je hezký a stojí za návštěvu. A já jsem i odtud vytvořil speciální fotoblog „Zámek v Mníšku pod Brdy“.

Ze zámku jsem potom pokračoval k nedalekému kostelu sv. Václava. Ten tu stál už od přelomu 13. a 14. století. A po třicetileté válce prošel barokní rekonstrukcí.

Ovšem, když jsem v Mníšku pod Brdy, ještě bych se měl zmínit o jedné věci. Pochází odtud mimo jiné i spisovatelka Marie Černá, která pod pseudonymem „Felix Háj“ napsala například knížku Školáka Káju Maříka. A právě jeho příběh by se měl odehrávat tady v Mníšku pod Brdy.

Pak už jsem jen z dálky zaregistroval, že na autobusové zastávce zrovna stojí autobus do Prahy. A tak jsem se na něj vydal. Mám za sebou dalších úžasných dvacet pěších kilometrů. Brdy jsou zkrátka hezké v každém ročním období.

Zdroj a použitá literatura: wikipedie, místní informační tabule, Hurikán Bob: Dějiny trampingu, Novinář, Praha, 1990, Použitá mapa: www.mapy.cz

Další reportáže z mých výletů:

91: Na inlajnech kolem Štěrbohol, 90: Pěší výlet po okolí Votic, 89: Pěšky z Motola do Unhoště, 88: Pěší výlet kolem Kolína, 87: Pěší výlet z Roztok do Kralup nad Vltavou, 86: Pěšky Voděradskými bučinami, 85: Předjarní pěší výlet Kunratickým lesem, 84: Na běžkách podél Botiče, 83: Pěší výlet z Holešovic do Bubenče, 82: Na kole podél Labe z Nymburka do Čelákovic, 1-81: v rubrice výlety a tramping

Autor: Libor Čermák | sobota 13.6.2015 12:55 | karma článku: 16,81 | přečteno: 1354x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,51 | Přečteno: 148x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám