Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na kole podél Labe z Nymburka do Čelákovic

Tak jsem si zas po čase vyrazil na cyklistický výlet. Nejdříve jsem tedy dojel vlakem do Nymburka. A tam jsem nasedl na svůj bicykl, na kterém jsem šlapal kolem Labe. A přitom viděl spoustu zajímavých míst.

V Nymburku jsem už byl při svých posledních výletech několikrát. Například, když jsem jel „Na inline bruslích z Nymburka do Libice“ a nebo jsem tu ukončoval svůj loňský výlet Na kole podél Labe. Tak vlastně to bylo takové pokračování a dokončení onoho okruhu, který jsem ve výše uvedeném výletu započal.

Co se týká historie Nymburku, popsal jsem ji také ve výše uvedených odkazech.

Jel jsem tedy po cyklotrase kolem Labe. Tentokrát však po pravém břehu. Občas mne dokonce míjeli i parníky nebo lodě.

Dojel jsem do Kostomlátek. Obce, o nichž je první písemná zmínka z roku 1495 (vláda Vladislava Jagelonského). Tato kaplička, u které jsem si postavil své kolo, byla postavena roku 1896.

Když jsem si to tu vyfotil, opět jsem nasedl na kolo a šlapal dál podél Labe. Tady jsem například míjel jez a malou vodní elektrárnu u Hradíštka.

Dojel jsem do Mydlovarského luhu, kde mne například překvapila menší trampská osada s názvem El Paso. No vida i tady u Labe se nalézají trampské osady.

A o něco dále zřícenina hradu Mydlovar. Podle pověsti ho nechala zbudovat už kněžna Libuše. Ve skutečnosti jsou první písemné zmínky až z roku 1233 (doba vlády Václava I.). Postavit ho nechal pravděpodobně Sezema z Kostomlat a nebo jeho nástupce Mutin. Jednalo se o unikátní hrad s plášťovou zdí. Roku 1420 byl dobyt králem Zikmundem a od té doby byl pustý.

Já jsem dojel až pod samotnou zříceninu. Zde jsem svoje kolo zaparkoval v tiché obavě, aby mi ho tu někdo neukradl a šel jsem si prohlédnout zříceninu. I když pravda, v botách pro nášlapné pedály se přeci jen po kopcích v lesích hůře chodí. Hrad jsem si vyfotografoval a pokračoval zpět k Labi a pak dál. Za nedlouho cyklotrasa odbočuje k obci Ostrá. Zde je nejprve toto jezero s kempem.

A hned za ním středověké městečko Botanicus. Své kolo jsem zaparkoval před areálem a šel si prohlédnout středověké město. Byl jsem tu sice už jednou, a to cca před osmi lety, kdy jsme sem jeli na oddílovou výpravu s dětmi z našeho turistického oddílu. Ale tentokrát jsem si to tu chtěl projít bez starostí o děti.

V celém areálu je dokonce možné si vyzkoušet celou řadu středověkých řemesel (výroba svíček, provazů, rýžování zlata, tvorba ručního papíru a mnohé dalších.

Já osobně jsem si tu například zkusil vlastnoručně vyrazit měděnou minci.

Také jsem si tu došel na oběd ve středověkém stylu. Ale pozor! Neplatí se tu obyčejnými českými korunami!. Když si tu chcete něco koupit nebo vyzkoušet, platí zde speciální groše, které se nejprve musí u pokladny vyměnit v poměru 1 groš za 10 korun.

Je tu i nádherná zahrada s květinami a dokonce i s bludištěm.

A také celá řada nejrůznějších zvířat.  

Když jsem si celý areál Botanicus prošel vrátil jsem se zpět ke svému kolu a vyrazil podél Labe dál.

Například jsem dorazil do chatové osady Řehačka. Sice jsem trochu při projížďce touto osadou zabloudil. A tak jsem si řekl, že se někoho zdejšího zeptám, kudy dál. Když jsem konečně na někoho narazil, v tu chvíli jsem slyšel: „Ahoj, Libore“. A oni to kluci, kteří bydlí v našem městě. Mají tu chatu. Vida, jak je ten svět malý. Poradili mi. A Já se opět dostal k Labi.

A tak jsem se dostal do Čelákovic. Po tomto mostě jsem ráno jel vlakem do Nymburka. Pokud tento výlet dobře dopadne. Měl bych z druhé strany odtud jet i zpátky domů.

Ale teď jsem pokračoval dál a přijel do Káraného. Tato obec je známá především svými zdroji pitné vody. A tady se dokonce kdysi vyráběla známá limonáda Káranka.

A dojel jsem k Jizeře. Vzpomněl jsem si přitom na svůj jarní cyklistický výlet „Na kole podél Jizery“.

Po mostě jsem přejel Jizeru a v lese mezi Novým Vestcem a Starou Boleslaví mne učarovala takováto roubená hájovna.

Po modré turistické značce jsem se dostal až do parku Houšťka, kam jsme jako děti jezdívali s rodiči na poutě. Dnes je zde vybudován asfaltový okruh jak pro kola, tak pro inline brusle. Okruh je v rovině, a tak se dá na něm dobře jezdit i na kolečkových bruslích. Tak to má být. Pokud někdo někde vytvoří inline stezku, která nevede v rovině, ale do kopečků (viz např. Horská túra přes Dlouhé stráně), tak vám můžu garantovat, že se tam moc inlinebruslařů nepohrne. Ale to není případ tohoto místa. Tady je to tak, jak to má být.

Z dálky jsem si ještě vyfotil poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Až k němu jsem však nedojel, neboť v loňském roce jsem u něj byl dokonce hned dvakrát. Nejprve při výletě „Pěšky z Kbel do Staré Boleslavi“ a krátce na to i na cyklistickém výletě „Na kole podél Labe“. Tam jsem se také Starou Boleslaví zabýval podrobněji.

Já jsem měl tentokrát namířeno někam jinam. Po mostě jsem přejel Labe a namířil si to k zámku Brandýs nad Labem . Vloni jsem se tam nedostal, neboť jsem tu byl krátce po povodních. Ale tentokrát  jsem se tam dostal.

Brandýs nad Labem vznikl na důležité zemské stezce. Nejprve zde bylo strážiště a potom tvrz. V druhé půlce 15. století byl v držení Jana Tovačovského z Cimburka, jenž tvrz přestavěl na hrad a přenesl sem i správní centrum svého panství. Další z jeho majitelů Kornrád Krajíř z Krajku se jako přívrženec jednoty bratrské účastnil povstání proti císaři Ferdinandovi I. Proto zde bylo jeho panství zkonfiskováno. A tak se zámek stal mezi lety 1547-1860 majetkem královské komory a venkovským sídlem rodu Habsburků. Pobýval zde jak Ferdinand I, Maxmilián II. i Rudolf II. Vždyť ve filmu Císařův pekař – Pekařův císař můžeme vidět, jak Rudolf II odjíždí právě do Brandýsa.

Tehdy také probíhala přestavba zámku na honosné renesanční sídlo, z čehož se dochovala nádherná sgrafitová výzdoba. Čímž zámek dostal prakticky dnešní vzhled. Od roce 1732 byl zámek ještě barokně a novogoticky upravován. V roce 1813 se zde sešli tři panovníci: rakouský císař František, pruský král Vilém III. a ruský car Alexandr I.. Připravovali zde úder proti Napoleonovi. Posledním habsburským majitelem zámku byl rakouský císař Karel I. Ten v Brandýse a ve Staré Boleslavi pobýval už od mládí kdy sloužil ve zdejším pluku. V roce 1919 zámek připadl československému státu. V roce 1995 ho obdrželo do svého majetku v roce 1995 město. Zámek byl zrekonstruován a v roce 2002 zpřístupněn veřejnosti. Hezký je i park. Určitě bych se chtěl zmínit o stádu koz, které žijí ve zdejším příkopu.

Park, nádvoří i okolí zámku jsem si prošel a z fotek vytvořil speciální fotoblog „Zámek Brandýs nad Labem“.

Tak a odtud jsem se vydal na poslední etapu tohoto výletu. Po dřevěné rampě jsem sjel zpět k Labi a odtud si to zamířil směr Čelákovice. Po stejné cestě, kudy jsem jel vloni „Na kole podél Labe

Spatřil jsem odtud například soutok Jizery a Labe.

A konečně jsem se dostal až do Čelákovic. Na nádraží jsem si oddychl, protože vlak mi jel skutečně jen asi za pět minut. Jinak bych tu musel čekat na další vlak a z něj dokonce ještě přestupovat. V nohou mám přes čtyřicet kilometrů na kole, o čemž si myslím, že to není úplně zas tak málo.

 

Použité zdroje:

Wikipedie, místní informační tabule, odkazy uvedené v článku

Reportáže z dalších výletů:

81: Pěší výlet středním Posázavím

80: Pěší výlet přes Liteň, Bacín a Tetín

79: Pešky z Panenského Týnce do Třebízi

78: S bruslemi z Petřína na Bílou horu

77: Pěší výlet z Hostivaře do Průhonic

76: Pěší túra po stopách brdského vládce Fabiána

75: Na kole podél Jizery

74: Pěší výlet po Sedlčansku

73: Pěší výlet v okolí Nižboru

72: Pěší výlet po Říčansku

71: Pěší výlet po severním okraji Prahy

70: Pěší výlet kolem Kouřimi

1-69: v rubrice výlety a tramping

rubrika: Cyklistika

Autor: Libor Čermák | středa 27.8.2014 13:33 | karma článku: 21,92 | přečteno: 1580x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám