Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sezona obrazců v obilí 2014 už začala

Tak jako každý rok na jaře, tak i letos se už po světě objevily první obrazce v obilí. Záhada, která obchází obilné lány každý rok. A vypadá to, že ani letošek nebude výjimkou.

Na začátku tohoto článku bych se však opět pohlédl po té loňské sezóně, protože i na podzim se objevilo několik zajímavých obrazců v obilí, které se do té loňské rubriky „Kruhy v obilí - rok 2013“ už nevešly.  To proto, že jak za chvíli uvidíte, letos snad ani nebyla žádná větší zimní pauza. Ale místo toho to vypadalo, jakoby loňská sezona záhadných agrosymbolů jen plynule přešla v tu letošní. 

Například 3. září 2013 vznikl obrazec ve tvaru keltského kříže v poli u holandského Bosschenhoofdu. Centrální kruh měřil 10 metrů. Kolem něho byly další čtyři menší čtyřmetrové. Jedno z ramen bylo ještě prodlouženo v pořadí šestým kruhem s průměrem 7,7 metrů. Na délku tak formace měřila cca 28 metrů. Nejzajímavější na tom je to, že plodina, ve které obrazec vznikl, byla kukuřice, která má podstatně silnější stonek než pšenice, ječmen nebo žito. Další informace o obrazci na odkaze na cropcircleconnectoru na Bosschenhoofd, Holland. Když už jsme i kukuřice, nemohu se nezmínit o svém článku „Pochází kukuřice od mimozemšťanů?“. je tam snad nějaká souvislost?

15. září 2013 vznikl další obrazec, tentokrát v ječmeni. Stalo se tak u norského Kleppu. Kdybych ten obrazec měl k něčemu přirovnat, tak ke čtyřstěnu v kruhu. Tam, kde se čtyřstěn dotýkal obvodové kružnice, nalézaly se další tři kruhy. U jednoho vrcholu vně kružnice se navíc nalézaly další dva kruhy. Tak trošku mi tento obrazec připomněl rok 1995 (viz Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad), kdy agrosymboly často svým tvarem připomínaly kometu. Je to snad i případ tohoto obrazce? Chtěl bych jen připomenout, že na podzim loňského roku tu byly dokonce dvě jasnější komety, které šly pozorovat prostým okem. Jednak to byla kometa ISON, která několik dní před svým zánikem u Slunce byla skutečně viditelná pouhým okem. A navíc jí konkurovala i kometa Lovejoy. Bližší informace o obrazci na odkaze Klepp,Jaren, Rogaland, Norway

V listopadu se jev hned dvakrát podíval do Brazílie, a to k Ipuacu, které se dá zařadit mezi nejvýznamnější jihoamerické lokality ve výskytu tohoto jevu. A aby tomu nebylo málo, ke vzniku obou obrazců došlo 2. listopadu. Je jen náhoda, že v ten den se slaví dušičky a současně je to období keltského svátku Samain, což je keltský „Nový rok“? Prvním obrazcem byla trojice kruhů v šestiúhelníku vepsaném v kružnici (více informací na odkaze Ipuacu (1), Santa Catarina.

A pak spirála se třinácti otáčkami, která končila v dalším větším kruhu, který velice připomínal obrazec z mexické Tlapanaloyy ze září 2012 (viz Opožděná sezona záhadných kruhů v obilí už začala). Já osobně v tomto obrazci vidím ještě jednu souvislost s Mexikem. A jakou? Třináctiokruhová spirála mi totiž nápadně připomíná prastarý rituál starých Mayů, kdy čtyři na lano zavěšení indiáni třináctkrát obkrouží vysoký sloup. Je to připomenutí staré mayské legendy, ve které bohové nejprve třináctkrát obletěli naší planetu, než na ní přistáli (viz Záhady mayské Chichén Itzá). Další informace o tomto obrazci Ipuacu (2), Santa Catarina.

A pak přišel den před Silvestrem, 30. prosinec 2013, který přinesl jeden z nejzvláštnějších obrazců loňské sezóny. Objevil se na poli v kalifornském Chualaru v Salinas Valley. Jeho tvar byl velice zvláštní. Byla to soustava několika obdélníků, které vytvářely dojem jakého si elektronického obvodu. V centrálním obdélníku se navíc nalézalo Braillovým písmem (viz můj článek Braillovo písmo - jak se ho jednoduše naučit) několikrát napsané číslo „192“. A aby tomu nebylo málo, číslo „192“ tu označovalo ještě něco, a to poloha třech kruhů, které se nalézaly na obvodové kružnici, pokud bychom je přenesli na hodinový ciferník. Další informace na odkaze Chualar, Salinas Valley. Myslím si, že to bylo zajímavé agrosymbolové rozloučení z loňským rokem.

Ale už v lednu jsme se dočkali první obrazce 2014.  A stalo se tak v Holandsku 29. ledna 2014, v Hoevenu, kdy se tu v trávním porostu objevila trojice kruhů.

A Holandsko zatím dominuje, protože z této země pocházejí i další letošní obrazce. Jako například ten u Roosendaalu v Severním Brabantsku. 17. března 2014 šlo o soustavu tří soustředných kruhů v trávě. V krajním mezikruží se nalézalo 14 různě velikých kroužků. Viz odkaz Roosendaal, Southern Holland.

A v dubnu se jev vrátil do Hoevenu, a to hned dvakrát. Poprvé 5. dubna 2014, kdy se tu v trávě objevil podlouhlý 46 metrů dlouhý obrazec, skládající se celkem ze 14 kroužků, dvou mezikruží a jednoho obdélníku s 24 kroužky stojící trávy. Viz  Bosschenhoofd, Holland.

A ve druhém případě 8. dubna. Jde opět o podlouhlý, tentokrát 42 metrů dlouhý agrosymbol v trávě se dvanácti kruhy a jedním mezikružím. Viz  Hoeven & Oudenbosch.

A abych tento článek ukončil důstojným způsobem, musím se zmínit i o tom, že první obrazec této sezóny zaznamenala už i Anglie. Na Škaredou středu 16. dubna 2014 se objevila u Brimslade Farm v hrabství Wiltshire, poblíž Wootton Riversve ve žlutém řepkovém poli mřížka, jakou známe z konstruování parabol. Parabola, to pokud vím, je tvar, který se v obilí objevuje jen velmi málo. (viz Brimslade Farm, nr Wootton Rivers)

Tak nám nezbývá nic jiného, než se těšit, co zajímavého nám přichystá letošní sezóna obrazců v obilí. Podaří se výzkum tohoto zvláštního fenoménu posunout alespoň o trochu dál? Zatím o něm víme z určitostí jen dvě věci. Jednak víme, že existují dvě skupiny obrazců. Falešné, které vyrobili ciclemakeři za použití prken a provázků. A vedle nich i ty pravé, které vznikly dosud nám neznámým způsobem. A ta druhá věc se týká té skupiny pravých obrazců, neboť víme, že díky neznámým vlivům v nich dochází k poškození buněčné struktury a zvláště membrán, které buňky obklopují a rozdělují. Nikdy jsem neslyšel o jediné metodě, jak lze vznik tohoto jevu vyrobit jen za pomoci prken a provázků. Podaří se snad v letošním roce ve výzkumu tohoto alespoň něco nového?

 

Zdroj, použité fotografie a schémata:

Odkazy použité v článku, wikipedie včetně obrázků

http://www.cropcirclecenter.com

http://www.cropcircleconnector.com/2013/2013.html

http://www.cropcircleconnector.com/2013/chualar/chualar2013a.html

http://www.cropcircleconnector.com/2014/Brimslade/Brimslade2014a.html

 

Související články:

Kruhy v obilí - rok 2013

Kruhy v obilí - rok 2012

Kruhy v obilí - rok 2011

Kruhy v obilí - rok 2010

Kruhy v obilí - rok 2009

Kruhy v obilí - rok 2008

Jaké byly kruhy v obilí roku 1996

Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994

Autor: Libor Čermák | středa 23.4.2014 6:39 | karma článku: 17,51 | přečteno: 4086x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,51 | Přečteno: 148x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám