Záhady turínského plátna

18. 04. 2014 8:41:00
Dnes je Velký pátek, den, kdy byl podle křesťanské tradice ukřižován Ježíš Kristus. K této události se váže i celá řada záhad. Dnes bych se chtěl zaměřit na jednu z nich, a to na slavné Turínské plátno.

turinplatno.jpg
Stalo se to prý někdy kolem roku 33 n. l., kdy byl o Velkém pátku na lidem vynucený příkaz Piláta Ponského ukřižován Ježíš Kristus ukřižován. Podle Písma svatého pak v neděli vstal Ježíš z mrtvých, čímž vykoupil lidstvo od hříchů V dnešní době na tuto událost panuje dvojí pohled. Pro lidi nevěřící jde o pouhou legendu, která je stvořena jen na základě čtyř Evangelií. Ale pro křesťany jde o skutečnou událost. Existuje tedy vůbec něco, co by dávalo Bibli za pravdu?

Když vedli zbičovaného Krista v Jeruzalémě davem, všimla si jeho zkrvaveného těla politého potem sv. Veronika. Vzala svůj šátek a tím usušila zuboženému Kristu jeho obličej. Odměnou jí bylo, že Kristus vtiskl svoji tvář na Veroničin šátek, který se později stal svatou relikvií. Ve středověku byl ve Vatikánu vystavován vždy při příležitosti vyhlášení Svatého roku, tedy jednou za 25 let. Bohužel v 16. či v 17. století se ztratil, snad se stal obětí tehdejších nepokojů nebo byl uloupen.

Dochovala se ovšem jiná relikvie, na které je Kristovo tělo zobrazeno zepředu i ze zadu. Nejde o nic jiného než o světoznámé Turínské plátno. O co vlastně jde? Když bylo Ježíšovo tělo sňato Josefem Arimatejským z kříže, bylo podle tehdejšího zvyku namazáno směsí myrhy a aloe. Poté bylo zabaleno do pruhů lněných pláten a uloženo do hrobky. Když třetího dne vstal Kristus z mrtvých, nalezli jeho učedníci v hrobě právě toto plátno. A na němž se díky směsi výše uvedených látek a tělních tekutin (krve, potu atp.) zobrazilo celé jeho tělo včetně ran po hřebech na rukou, na nohou a rány v boku, kterou mu voják (sv. Longin) způsobil probodnutím kopím. Plátno je dodnes uschováváno v turínské katedrále, kde je i občas vystavováno očím veřejnosti.

I plátno má své zastánce a odpůrce, co se týče jeho pravosti. Odpůrci tvrdí, že se jedná o středověký padělek, mnohdy například připisovaný i renesančnímu mysliteli Leonardu da Vinci. Koneckonců, každou chvíli lze na internetu nalézt nějaký nový výzkum, který s touto a podobnou hypotézou pracuje. Jen aby se dokázalo, že jde o podvrh. Samozřejmě, že je to možné. Mnohé výzkumy na to poukazují. Není ovšem od věci, že tyto výzkumy se zaměřují hlavně na látku, se které se plátno skládá. Přitom se ví, že během středověku, bylo i několikrát opravováno. Takže jestli si výzkumníci náhodou vzali onen opravovaný kus, tak zcela zákonitě museli k takovýmto závěrům dojít.

Jsou ale i výzkumy, které se zaměřují i na jiné věci, a ty říkají něco jiného. Zjistilo se, že například materiál je tkaný metodou zvanou „šupinový kepr“, jakou se v krátkém období na začátku našeho letopočtu skutečně na Blízkém východě tkaly látky.

Dále, v roce 1998 bylo španělskými vědci zjištěno, že krevní stopy v místech ran jsou skutečně stopami po lidské krvi krevní skupiny AB negativní. Obdobné závěry vyplynuly i výzkumu švýcarské badatelky Mechthildy Fluryové-Lermbergové v roce 2002.

Jiná zkouška provedená v 70. letech švýcarským kriminologem dr. Maxem Freiem se zaměřila na pyl, který se na plátně zachytil. Byly zjištěny druhy pylu z oblasti jihozápadní Evropy, Konstantinopole, či Edessy, kde všude se podle zpráv mělo plátno vyskytovat. A ať se to někomu líbí nebo ne, nachází se na něm také pyl z okolí Jeruzaléma. Ať tedy chceme nebo ne, plátno muselo být někdy v průběhu své existence na území Izraele. Proto otázku pravosti Turínského plátna považuji stále za otevřenou.

broumov1.jpg

A na závěr jednu zajímavost. Kdo by chtěl turínské plátno vidět, nemusí se za ním plahočit až do Itálie. Začátkem roku 1999 byla v broumovském klášteře objevena jeho kopie, která byla v roce 1651 darována turínským arcibiskupem opatovi a pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matouši Ferdinandu Sobkovi. Je to sice jen kopie, ale jediná ve střední Evropě. Až někdy budete mít cestu tímto směrem, určitě se na kopii jděte podívat, neboť i ona je zde vystavována, o čemž jsem se před časem osobně přesvědčil.

Použité zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tur%C3%ADnsk%C3%A9_pl%C3%A1tno

Novák J. A.: Záhady Bible, Allpres, Frýdek-Místek, 2013

Vondrášková D.: Unikátní kopie Turínského plátna, článek v Magazínu 2000, č. 19, roč. 1999, Etna, Praha

a další zdroje.

Použité foto: wikipedie, Libor Čermák

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I dnes sem dám odkaz na nějaké velikonoční video. Tentokrát jsem vybral pěkně udělaný pořad pro děti a mládež z cyklu „Biblická pátrání“, a to díl Velkonoce, zaměřený právě na Jeruzalém a smrt Ježíše Krista:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10598657963-biblicka-patrani-ii/313298380170015-velikonoce

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Související články: z rubriky Velikonoce 2014

Květná neděle: Kde se o Velikonocích otvírají poklady?

Modré pondělí: Tak kluci, už máte upletenou pomlázku? (Návod na upletení pomlázky)

Šedivé úterý: Ozdobený stromeček i o velikonocích?

Škaredá středa: Velikonoční pašijový týden je tady

Zelený čtvrtek: Velikonoční fotoblog

A další související rubriky:

adventní kalendář 2012

adventní kalendář 2013

Autor: Libor Čermák | pátek 18.4.2014 8:41 | karma článku: 21.18 | přečteno: 1539x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 132 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 519 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...