Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?

Také jste si všimli toho, že mnohé významné dávné památky leží z geografického hlediska na zajímavých zeměpisných šířkách? Je to snad důkaz toho, že jejich autoři věděli, že naše planeta má tvar koule?

Pojďme se projít po světě (a v jednom případě dokonce i mimo něj), abychom se podívali, že tomu tak skutečně je. Některé dávné památky, které obestírají mnohé tajemství a záhady navíc ještě leží na zajímavé zeměpisné šířce.

E g y p t s k é   p y r a m i d y

Trojice pyramid v egyptské Gíze (Svět plný pyramid) stojí na zeměpisné šířce  „29°58'34“. Je to zeměpisná souřadnice velice blízká oněm třiceti stupňům. Za takové situace lze vytvořit přesný rovnostranný trojúhelník, jehož vrcholy budou tvořit: Gíza, severní pól a střed planety. A to vše vzniklo dle oficiální archeologie před 4500 lety.

C e n t r u m   a z t é c k é   ř í š e

Možná, že víte, kde že se to nacházelo předkolumbovské centrum říše Aztéků. Bylo to aztécké město Tenochtitlan a jeho okolí. Po jeho zániku, pak bylo na jejich ruinách vybudováno Mexico City, hlavní město dnešního Mexika. Když se podíváte na zeměpisné souřadnice tohoto města, zjistíte, že tu prochází i 19,5 rovnoběžka s.š., což je takový stupeň severní šířky, že pokud bychom do naší planety vepsaly čtyřstěn, kde jeden vrchol bude na jižním pólu, tak ostatní tři vrcholy budou jeho právě na této rovnoběžce.

C a t e q u i l l a

Zhruba třicet kilometrů od ekvádorského hlavního města Quita se nalézá monument Mitad del Mundo, což je symbolický pomník, kterým prochází rovník. Nad touto lokalitou se tyčí pahorek Catequilla, v jejímž okolí bylo objeveno asi 20 nejrůznějších pozůstatků předkolumbovských civilizací. A mimo jiné se zde nalézá i Inty Nan, což je zídka s monolitem, kterou obklopuje skupina valů, jejichž orientace kolem monolitu je přesně 23,5 stupňů. To jasně ukazuje na to, že místo má astronomický účel, neboť se jedná o úhel náklonu planety Země a rovněž též o azimuty východů a západů Slunce o slunovratech. Podle archeologických výzkumů, byla tato památka vybudována zhruba před 3500 lety.

N e a p o l   a   o k o l í

Toto místo v Itálii se nalézá nedaleko sopky Vesuv, která jak známo svým výbuchem zničila v roce 79 n.l. starověká města Pompeje a Herkulaneum. Když jsem se podíval na mapu, zjistil jsem, že Neapolí prochází velice zajímavá rovnoběžka, jejíž zeměpisná šířka je 40,868 stupňů. Pokud bychom z ni spustili kolmici k rovině rovníku a druhou kolmici, z k zemské ose, zjistili bychom, že jsou v poměru čísel Ludolfova pí (3,14) a Eulerova e (2,72 = základ přirozeného logaritmu). Myslím si, že o tuto geografickou zajímavost by se mohl klidně doplnit můj článek „Starověký Řím z pohledu archeoastronautiky“, který jsem  napsal zhruba před rokem a půl. Není bez zajímavosti, že tato rovnoběžka navíc protíná další významná města s bohatou historií daleko do minulosti, jako je například turecký Istanbul nebo španělský Madrid.

L i c a n c a b u r

Na hranicích Chile a Bolívie se nalézá vyhaslá sopka Licancabur. Tento vrchol je bez 80 metrů vysoký 6000 m nad mořem. Avšak i takováto obrovská nadmořská výška nedokázala odradit pradávné Inky. Ti, nejen, že se na její vrchol běžně dostávali, ale dokonce zde vybudovali nejvýše položené kultovní místo na naší planetě. Kdo zná

tak zde zmínku o této hoře mohl slyšet a prohlédnout si ji na i filmu. Z letadla jsou tu nádherně vidět dvě svatyně. První se nalézá na okraji kráteru a druhá na jeho dně u jezera. Inkové sem chodili obětovat zlato, které po rozpuštění ledovce kleslo do útrob sopky. Když jsem si o této mystické hoře četl záznam na wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Licancabur) , nemohl jsem se nevšimnout jedné zajímavosti. Vrchol se nalézá téměř přesně na 22,5 stupni jižní šířky. To je taková šířka, která je přesně čtvrtina pravého úhlu, tedy čtvrtina vzdálenosti mezi rovníkem a jižním pólem.     

C y d o n i a   n a   M a r s u

O záhadné tváři v marťanské oblasti Cydonia jsem se již jednou na svém blogu zmiňoval. Bylo to v souvislosti s úžasným architektonickým prvkem známým jako „hra světel a stínů“ v článku Hry světel a stínů jako důkaz dokonalosti dávné architektury. Jižně od tohoto jedinečného skalního útvaru se totiž nalézá další velice záhadný objekt ve tvaru pětiboké pyramidy, který mne fascinuje daleko víc, než samotná tvář. Je to proto, že vrcholem této pětiboké pyramidy prochází zeměpisná šířka Marsu o hodnotě  40,868 stupňů, tedy ta samá jako ta rovnoběžka, která zde na Zemi prochází Madridem, Neapolí či Istanbulem. Jak jsem se zmínil v onom odstavci blíže, jsou právě na této zeměpisné souřadnici zakódovány dvě známé matematické konstanty Ludolfova a Eulerova čísla. A tak se ptám zda právě toto nemůže být vzkaz od tajemných tvůrců, že to nebyly žádní primitivové, ale civilizace s vyspělou geodézií a matematikou?

A  to si myslím také, o každém takovém podobném místě, ať už se nachází kdekoliv na naší planetě. Co například nutilo prastaré Egypťany postavit své tři největší pyramidy na předem určené zeměpisné šířce? Proč to samé nutilo Aztéky ohledně svého centra? Proč dávní Inkové si jako své nejvýše položené kultovní místo vybrali horu na čtvrtině vzdálenosti mezi rovníkem a pólem? A proč zde v Jižní Americe potřebovali mít přesně vytyčený rovník? Není to snad proto, že naše věda tyto dávné civilizace podceňuje, když si myslí, že kulatost a přesnou velikost naší planety zná jen naše moderní věda? Nebo nám tím chce někdo říci, že tyto znalosti už tu kdysi dávno byly a jen my jsme je pouze znovuobjevili?

Zdroje:

wikipedie, www.google.com/maps

Däniken E., Huthman J.: Výbušná archeologie, článek „Catequilla neboli střed světa“, Dialog, Liberec, 2009

Heseman M, Tóthová E.: Záhadné kruhy v obilí, Etna, Praha, 1997

 

Fotografie: http://www.theforbiddenknowledge.com/cydonia/figure4.htm,  http://viventura.fr/blog/equateur/archeologie-et-bureaucratie, wikipedie, www.google.com/maps

 

Související články:

Podivuhodné znalosti dávných civilizací

Souvislosti mezi místy na protilehlé straně Zeměkoule?

Dále v rubrice archeoastronautika

 

Autor: Libor Čermák | neděle 19.6.2011 5:56 | karma článku: 22,96 | přečteno: 5483x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,52 | Přečteno: 149x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám