Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaké byly kruhy v obilí roku 1996

Během putování časem, kdy sledujeme historii agrosymbolů, jsme se dostali do roku 1996. Myslím si, že to byl rok velice přelomový. U nás i v Anglii vstoupila složitost jejich tvarů do nové fáze. A kromě toho jsem se i já poprvé s tímto fenoménem setkal tváří k tvář.

Obilné obrazce se už na našich polích objevovaly ve velkém měřítku už dvě sezóny. (Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994 a Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad). Byl jsem tedy zvědavý, zda se bude výskyt tohoto fenoménu opakovat i v létě 1996. A tak se mi podařilo přesvědčit rodinu, abychom v tomto roce jeli na dovolenou na Klatovsko. Vždyť právě tam se v předešlých dvou letech tento fenomén projevoval nejsilněji. Protože internet v té době ještě nebyl dominujícím informačním prostředkem, kam by se stačilo podávat, kde se právě objevily nové obrazce, byl jsem odkázán pouze na místní tisk a na záhadologický časopis Magazín 2000, ze kterého jsem však věděl o jednom mimořádném obrazci, který se nedaleko Kolince objevil v noci ze 30. června na 1. července mezi obcemi Jindřichovice a Mlázovy. Protože jsme zde pobývali až na přelomu července a srpna, viděli jsme ho sice už starší, ale pořád pěkně zachovalý. Myslím, že svojí složitostí se už dal přirovnat k anglickým agrosymbolům. Skládal se z centrálního kruhu, který obklopovaly dva prstence polehlého obilí. V prostředním prstenci se nalézaly tři kroužky vzrostlého obilí uspořádané do neúplného keltského kříže, ve kterém jedna strana chyběla. Průměr obrazce byl cca 40 metrů. Když vznikl, bylo obilí na tomto poli ještě zelené, ale nyní už dozrál a kupodivu včetně toho obilí, které bylo

položené a krásně zachovalé. Znamená to tedy, že obilí zde nebylo polámáno vandalskou činností člověka, ale onou neznámou energií, která je za skryta za tou původní podstatou pravých obrazců. Agrosymbol jsme si celý prošli, vyfotografovali a nafilmovali. Byl to úžasný zážitek. Poprvé jsem se s tím jevem setkal na vlastní oči.

Naštěstí jsme se z místních novin dozvěděli ještě o dalším obrazci, který vznikl nedaleko odtud. Mělo se tak stát v noci z 27 na 28. července 1996 poblíž obce Nemilkov, kdy si ho ráno všimli cestující, který projížděli

vlakem po nedaleké železnici. A tak si ho samozřejmě nesmím nechat ujít. Byl to totiž opravdu složitý obrazec, skládající se s několika kruhů s prstenci, jenž měřil na délku asi 90 cm. Nacházel se  poblíž železničního přejezdu, což se líbilo mému tátovi a bráchovi.

Táta z něj zkoušel nafilmovat právě kolemjedoucí vlak, ale nevím, jestli to byl tajemný vliv obrazce, že se mu to nepovedlo. Máma si zas stěžovala, že ji v piktogramech lehce brní konečky prstů, což může být způsobeno tím, že někteří lidí mívají v pravých kruzích obtíže z krevním oběhem. Mě zas zajímalo, jestli obrazec také není nějak geometricky svázaný s okolím. A tak mě zaujalo to, že  je na spojnici dvou pravěkých hradišť Sedlo unavštívené obrazce na mne mimořádně zapůsobily. Na vlastní oči jsem se například přesvědčil, že autoři záhadologické literatury si nevymýšlejí, že jevy, jako pravidelně ohnuté stébla, odlišná velikost zrn na rozdíl od nepostiženého obilí nebo jakoby opálené obilky, se v kruzích skutečně vyskytují.

Tentýž rok jsem se málem setkal ještě se třetím zdejším obrazcem, a to u Vlčkovic nedaleko Kolince, který měl vzniknout někdy začátkem srpna. Bohužel, když jsme sem přijeli, obilí již bylo posekáno.

Jen jsme tu čirou náhodou potkali jakousi skupinu badatelů, tuším, že to byly lidi z dnes již zaniklého spolku Sírius, kteří nás informovali o tom, že je zajímavé, že některé z obrazců jsou v řadě. Když jsem se pak doma podíval na mapu, zjistil jsem, že to platí i pro tyto obrazce, které jsem letos navštívil. V Jedné řadě se totiž nalézá jak obrazec u Vlčkovic, tak u Mlázov, tak u Nemilkova. Náhoda? Co když je vytvořilo něco, co v té době kroužilo nad naší planetou právě v tomhle směru, jako když například krouží družice? Při té příležitosti mne napadlo ještě něco, a to názvoslovná zajímavost. Jak se jmenuje to městečko, poblíž kterého se nacházíme, a které v té době bývalo nejčastějším výskytem agrosymbolů v republice? No přeci Kolinec! A tak mne napadlo, proč asi právě Kolinec, v jejímž slovním základu se vyskytuje „kolo“, tedy to, co je podstatou tohoto fenoménu.

Další obrazec v obilí, o kterém se psalo, ale který jsem bohužel již nenavštívil, byl pentagram v kruhu, který se objevil 15. července nedaleko Čiháně. Pěticípá hvězda bohužel neměla všechny cípy stejně velké, tak si mnozí mysleli, že jde o padělek. Protože jsem obrazec nenavštívil, nemůžu soudit, na čí straně je pravda.

Jedno je však jisté. Klatovsko v roce 1996 navštívil fenomén kruhů v obilí nejméně desetkrát! Bohužel jsem se o nich většinou dozvěděl až později, v některých případech až za pět let, kdy jsem se připojil k internetu. Při mé návštěvě Klatovska jsem tedy neměl tu čest je navštívit, neboť z mne dostupných zdrojů jsem se zde o nich zkrátka nedozvěděl. Kromě výše zmíněných čtyř obrazců to byly Albrechtice, kde se poprvé objevily dva jednoduché sedmimetrové kruhy již začátkem července. A 23. července zde přibyl ještě jeden větší zhruba 24metrový. Malý čtyřmetrový kruh se objevil 27. července ještě u Rozsedel. O zhruba 33metrové formaci u Dražovic ve tvaru klíče informoval badatel Pavel Kozák ve své publikaci „Místa působení“. Zhruba v polovičce srpna 1996 vznikla devítimetrová elipsa v ječmeni u Plánice a 23. srpna se jev vrátil do Jindřichovic, kde se objevilo asi 2,5 metrové mezikruží.   

Ale ani v roce 1996 nezůstalo jen u Klatovska. Ten rok se totiž po celém území české republiky objevilo téměř pět desítek nejrůznějších agrosymbolů a obrazců v obilí. Kromě Klatovska se objevily ještě další „kruhařské oblasti“, které se vyznačovaly větším počtem objevených případu. Druhá taková oblast se objevila pod Orlickými Horami, konkrétně okresy Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov a Ústí nad Orlicí o tom můžou vyprávět. Rovnou dvě formace se objevily v okolí Solnice. První vznikla 4. července a skládala se ze dvou částí. Západní část měla jeden centrální, téměř dvacetimetrový kruh a dva menší satelitní kruhy a východní část byl trojúhelník z kruhů propojených uličkami. Nejsevernější kruh tohoto trojúhelníku měl navíc dva satelitní kruhy a jaký si „čenich“ ve tvaru „T“, takže obrazec dělal dojem, že se jedná o znázornění nějakého zvířete. Zajímavé jsou i průvodní jevy, které se k objevu tohoto obrazce vážou. V noci, kdy obrazec vznikl, bylo nad polem pozorováno světlo podobající se vycházejícímu slunci. A u domů v ulici, která sousedí s polem, bez jakýchkoliv důvodů vyzváněly domovní zvonky. A hned dva dny po objevení obrazce se u Solnice objevila ta druhá formace tvořená pěti kruhy uspořádanými do „X“ a propojenými uličkami.

25. července se pak objevila formace dvou mezikruží u Nového Města nad Metují, 26. července pak formace tří kruhů u Vítězné na Trutnovsku, 6. srpna formace dvou kruhů u Častalovic, 17. srpna další trojúhelníková formace ve Slatině nad Úpou a 21. srpna formace třech kruhů v řadě u Výprachtic v okrese Ústí nad Orlicí. 

Třetí „kruhařská oblast“ se vyskytla na Domažlicku, kde se tuto sezonu vyskytly hned tři agrosymboly. 15. července to byl osmimetrový kruh v pšenici u Horšova, 27. července to byla formace malých kruhů u Draženova a 5. srpna jev navštívil přímo Domažlice, kde se 60 metrů od sebe objevily dva menší kroužky o velikosti 1,5 m a 3,5 m.

A co další zajímavé kruhy v obilí této sezony? Ten jeden z prvních agrosymbolů této sezony vznikl 1. července 1996 u Rájce-Jestřebí. Jednalo se o 14 metrový kruh, který se vyskytl v řepce olejné. V té samé plodině, ve kterých se každoročně první agrosymboly vyskytují i v Anglii (Sezona obilných obrazců 2011 již začala, Jarním kruhům v obilí dominuje řepka).

Zajímavým obrazcem byl také cca 25metrový kruh s prstencem, který se objevil 19. července u Prostějova. Lidé v něm údajně zaznamenávali velice příjemné pocity a v některých případech se v něm prý zbavili i některých zdravotních problémů. A tak si obrazec vysloužil přezdívku „Prostějovské Lurdy“.

Závěrem článku bych se v krátkosti ještě zmínil o tom, co přinesl rok 1996 na anglických polích, protože stejně jak u nás, byl i tam zaznamenán kvalitativní skok ve složitosti tvarů. To protože se začaly ve vetší míře objevovat tzv. fraktálové obrazce.

Prvním fraktálovým obrazcem této sezony byla úžasná dvojšroubovice DNA, která se objevila v mladém, ještě zeleném obilí dne 17. června 1996 u Alton Barnes v hrabství Wiltshire. Skládala se z 89 různě velkých kruhů, které po délce 220 metrů vymodelovaly skutečně jedinečnou formaci právem zasluhující obdiv. (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1996/uk1996ak.shtml)

Ovšem tím nejproslulejším obrazcem sezony se stala tzv. spirála „Julia set“, která se 8. července objevila na poli, které sousedí se Stonehenge, nejznámější pravěkou památku Anglie (Mystéria Salisburské pláně). Zde bych se rád zmínil o jednom zajímavé svědectví. Toho dne totiž nad Stonehenge prolétal pilot s cestujícími. V tu chvíli si nikdo ještě ničeho nevšiml. Když se zhruba za tři čtvrtě hodiny vraceli zpět, na poli se vyjímala úctyhodná formace, velká 300 metrů a složená ze 149 kruhů. Teď si zkusme udělat jednoduché počty. Pokud bychom jako dobu vzniku považovali oněch 45 minut, museli by případní šlapači zvládnout vyšlapat každou minutu čtyři kruhy. A kromě toho tento úžasný obrazec ještě vyměřit, což by nezvládl ani nejzkušenější tým geodetů. A všechno navíc provést nepozorovaně, aby si nikdo z četných návštěvníků ani zaměstnanců sousedního Stonehenge ničeho nevšiml. A to, že kolem Stonehenge se pohybuje lidí jak na Václaváku, můžu potvrdit z vlastní návštěvy této památky před několika lety. (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1996/uk1996ay.shtml)

Julia set se stal jakýmsi symbolem agrosymbolové sezony 1996, ale pořád to nebyl ještě ten nejsložitější obrazec. Ona totiž ani dokonalost jeho tvůrcům pořád asi nestačila, a tak na konci července (29.7.) jsme se dočkali dokonce trojnásobné Julie set, která se objevila u Avebury, hned pod mysteriózním vrcholkem Windmill Hill (Avebury – místo zasvěcené záhadám). Skládala se asi zhruba ze 200 různě velkých kroužků. (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1996/uk1996ck.shtml)

Co říci závěrem? Že sezona 1996 byla skutečně mimořádnou sezonou. A vůbec bychom se nezlobili, kdyby se takováto podobně úžasná sezona záhadných agrosymbolů zase někdy objevila.

 

Použitá literatura:

Doporučuji speciál agrosymboly: Klubu psychotroniky a UFO http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/cc/ccweb/index.htm

Heseman M, Tóthová E.: Záhadné kruhy v obilí, Etna, Praha, 1997

Kozák, P.: Místa působení. Archet České Budějovice, 1997

 

Související články:

1994: Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994

1995: Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

2008: Kruhy v obilí - rok 2008

2009: Kruhy v obilí - rok 2009

2010: Kruhy v obilí - rok 2010

2011: Sezona obilných obrazců 2011 již začala

 

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 19.5.2011 17:10 | karma článku: 20,69 | přečteno: 5484x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám